Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KABARET RAK. Kabaret "RAK" został założony na przełomie roku 1981 i 1982, a więc lat, które w nasze historii najnowszej nie zapisały sie najlepiej. Początkowo.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KABARET RAK. Kabaret "RAK" został założony na przełomie roku 1981 i 1982, a więc lat, które w nasze historii najnowszej nie zapisały sie najlepiej. Początkowo."— Zapis prezentacji:

1 KABARET RAK

2 Kabaret "RAK" został założony na przełomie roku 1981 i 1982, a więc lat, które w nasze historii najnowszej nie zapisały sie najlepiej. Początkowo miał to być sposób na rozwianie wszechobecnego przygnębienia wypływającego ze stanu wojennego, potem zaś, po wstępnym zaakceptowaniu przez publiczność stał się wręcz sposobem na życie. Oficjalnymi założycielami kabaretu "Rak" są: Krzysztof Hanke, Ryszard Siwek i Andrzej Stefaniuk, a nazwa Rak wzięła się od pierwszych liter imion jego założycieli. Początkowo zaspół działał przy Domu Kultury KWK "Zabrze-Bielszowice", aby po kilku latach przenieść swą siedzibę do Osiedlowego Domu Kultury "Pulsar" Rudzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej

3 W kabarecie "Rak" występowało wielu, znakomitych wykonawców, z których niektórzy do dzisiaj zawodowo parają się sceną. Warto wśród nich wymienić Andrzeja Afanasjewa, Jolantę Szczyrk, Jolantę Literską, występującą obecnie pod pseudonimem "Joka", Krzysztofa Kubicę, czy innych. Z upływem lat zaczęto współpracować z innymi wykonawcami, jak choćby Marian Makula, czy Grzegorz Poloczek, którzy dołączyli do podstawowego składu po imprezie podczas której obchodzono 10-lecie założenia kabaretu "Rak". Wtedy też doszło do krótkiej, ale bardzo owocnej współpracy ze znakomitym kompozytorem - Grzegorzem Spyrą. Z tamtego okresu pochodzi jeden z największych przebojów rudzkiego zespołu - "Moplik"

4 Przez kolejne lata bardzo dobrze układała się współpraca z kompozytorem i aranżerem - Stefanem Sendeckim, powstało wtedy wiele piosenek dla potrzeb telewizyjnego cyklu "Zapiski Erwina Respondka", niektóre z tych utworów do dzisiaj są wykonywane podczas występów kabaretu "Rak". Nagrano dziesiątki programów telewizyjnych i radiowych, a nobilitacją były wspólne występy z takimi wykonawcami, jak: Jan Pietrzak, Kabaret "Elita", Kabaret "Koń Polski", czy reżyser Krzysztof Jaślar. Od 1 stycznia 1999 roku w podstawowym składzie rudzkich artystów występują: Krzysztof Hanke, Grzegorz Poloczek i Krzysztof Respondek - aktor Teatru Rozrywki w Chorzowie. Dzięki temu transferowi kabaret "Rak" został odmłodzony, a co najważniejsze, wzmocniony aktorsko i wokalnie przez wykwalifikowaną siłę

5 Obecnie zespół przygotowuje się do trudnego sezonu imprez plenerowych. Przez kolejne lata swego istnienia, po wstąpieniu do zespołu Krzysztofa Respondka wiele nowych rzeczy się zdarzyło. Kabaret "Rak" zdobył sobie uznanie na arenie ogólnopolskiej. Występowanie wraz z największymi sławami polskiej estrady stało się powszechne. Wszystko rozpoczęło się od występu w Śląskiej Gali piosenki Biesiadnej Zbigniewa Górnego i Krzysztofa Jaślara. Po tym wydarzeniu akcje kabaretu zaczęły ciągle zwyżkować. Coraz częstsze były występy podczas najbardziej prestiżowych imprez, jak choćby Kabareton Opolski

6 Obecnie największym problemem jest "utrzymanie się na fali". Ilość koncertów najlepiej świadczy o popularności kabaretu "Rak". Obecnie głównym tekściarzem jest Grzegorz Poloczek, który sprawdza się zarówno w pisania skeczy i monologów, jak i piosenek. Był on wraz z Rafałem Piechotą z Poznania współautorem programu telewizyjnego, "Kabaret na festiwale". Wielkie zasługi na polu popularyzacji telewizyjnej zespołu w Telewizji Polskiej położyła Zuzanna Dobrucka-Mendyk. Obecnie po wielu koncertach krajowych i wyjazdach na trasy do Niemiec i Stanów Zjednoczonych kabaret "Rak" nadal pracuje na wszystkich polach twórczości kabaretowej.


Pobierz ppt "KABARET RAK. Kabaret "RAK" został założony na przełomie roku 1981 i 1982, a więc lat, które w nasze historii najnowszej nie zapisały sie najlepiej. Początkowo."

Podobne prezentacje


Reklamy Google