Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Perspektywa - sposób przedstawiania przedmiotów trójwymiarowych na płaszczyźnie, tak aby patrzący na rysunek miał wrażenie głębi. Linearna(zbieżna, geometryczna),

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Perspektywa - sposób przedstawiania przedmiotów trójwymiarowych na płaszczyźnie, tak aby patrzący na rysunek miał wrażenie głębi. Linearna(zbieżna, geometryczna),"— Zapis prezentacji:

1

2 Perspektywa - sposób przedstawiania przedmiotów trójwymiarowych na płaszczyźnie, tak aby patrzący na rysunek miał wrażenie głębi. Linearna(zbieżna, geometryczna), Barwna, Kulisowa, Powietrzna, Odwrócona, Krzywoliniowa, Można ją również podzielić na jednozbiegową, wielozbiegową, żabią oraz ptasią. Rodzaje perspektyw :

3 Perspektywa linearna Technika umożliwiająca przedstawianie rzeczywistości na płaskiej powierzchni tak, aby sprawiała wrażenie głębi. Perspektywa linearna była znana już w starożytności. W średniowieczu obrazy traktowano przeważnie dwuwymiarowo. Ponowienie prób przedstawiania przedmiotów w trzech wymiarach datuje się od XIVw. Zasady perspektywy linearnej jako pierwszy opracował w XVw. architekt florencki Leon Battista Alberti.

4 Perspektywa linearna

5 Perspektywa barwna Sposób oddania przestrzeni na płaszczyźnie poprzez wykorzystanie właściwości barw. Perspektywa ta wykorzystuje zjawisko optyczne, które polega na złudzeniu, że pewne kolory zdają się być bliżej lub dalej od obserwatora, choć w rzeczywistości są tak samo oddalone. Kolory zimne wydają się oddalać, a ciepłe zbliżać.

6 Perspektywa kulisowa Sposób oddawania głębi obrazu, odkryty już w prehistorii (ok. 20-15 tys. lat p.n.e.). Polega na tym, że elementy dalsze są częściowo zasłonięte przez elementy bliższe.

7 Perspektywa powietrzna Technika malarska, która służy zwiększeniu iluzji głębi. Przestrzeń wpływa na odbiór tonów i kolorów. W miarę oddalania się w kierunku horyzontu zwiększa się warstwa powietrza między obiektem, a obserwującym. Wraz ze zwiększaniem się odległości tony i barwy bledną i stają się jaśniejsze, bardziej niebieskawe, a kształty przedmiotów stają się mniej wyraźne, jakby zamglone. Za wynalazcę perspektywy powietrznej jest uznawany Leonardo da Vinci.

8 Perspektywa odwrócona Sposób oddania trójwymiarowych przedmiotów na płaszczyźnie, polegający na tym, że punkt zbiegu linii perspektywicznych znajduje się przed płaszczyzną obrazu, a nie, jak w perspektywie linearnej, za nią. Przedstawione obiekty rozszerzają się w miarę ich oddalenia od obserwatora. Perspektywa odwrócona stosowana jest m.in. w pisaniu ikon.

9 Perspektywa krzywoliniowa Jest formą odwzorowania przestrzeni na płaszczyźnie stosowaną do przedstawienia obiektów trójwymiarowych w dwóch wymiarach, linie w rzeczywistości proste wydają się być wtedy krzywe.

10 Perspektywa żabia Sposób kadrowania zdjęcia lub ujęcia polegający na ustawieniu obiektywu poniżej środka rejestrowanego obiektu. Obiekt sprawia wtedy często wrażenie większego niż jest w rzeczywistości.

11 Perspektywa ptasia Sposób kadrowania zdjęcia lub ujęcia polegający na ustawieniu obiektywu nad obiektem fotografowanym.

12 Perspektywa w malarstwie Johannes Vermeer „Kobieta pisząca list i jej służąca” 1670r. Stanisław Wyspiański „Planty o świcie” 1894r. Leonardo da Vinci „Ostatnia wieczerza” 1498-1498r.

13 Dziękujemy za uwagę! Julia Czyżowicz Marcelina Skala Laura Zbylut


Pobierz ppt "Perspektywa - sposób przedstawiania przedmiotów trójwymiarowych na płaszczyźnie, tak aby patrzący na rysunek miał wrażenie głębi. Linearna(zbieżna, geometryczna),"

Podobne prezentacje


Reklamy Google