Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dźwiękowe symbole elementem budowania tożsamości narodowej. Kampania społeczna „Włącz słuchanie” Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dźwiękowe symbole elementem budowania tożsamości narodowej. Kampania społeczna „Włącz słuchanie” Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa."— Zapis prezentacji:

1 Dźwiękowe symbole elementem budowania tożsamości narodowej. Kampania społeczna „Włącz słuchanie” Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

2 Tożsamość narodowa Tożsamość narodowa kształtowana jest przez różne czynniki narodowotwórcze takie jak: symbole narodowe, język, barwy narodowe, świadomość pochodzenia, historię narodu, świadomość narodową, więzy krwi, stosunek do dziedzictwa kulturowego, kulturę, terytorium - miejsce zamieszkania. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego że dźwiękowe symbole miast, miasteczek i wsi, są jednym z elementów kształtowania się tożsamości człowieka.

3 Dźwiękowe symbole Dźwiękowy Symbol (def. Anna Gregorek) – to odgłos, dźwięk wydawany przez obiekt którego powstanie związane jest z historią, kulturą, sztuką lub życiem współczesnym miejsca w którym się znajduje. Symbolika odgłosu może nawiązywać do konkretnego miejsca, wydarzenia lub postaci którego jest dźwiękową metaforą. Odgłos podkreśla, emocjonalny ładunek przedstawionego obiektu, faktu historycznego czy postaci związanej z historią czy kulturą Polski.

4 Dźwiękowe Symbole Z jakim faktem historycznym związana jest dany dźwięk lub melodia? Kto ją napisał? Kto stworzył muzykę i tekst? Dlaczego właśnie ta piosenka została wybrana? Kto był inicjatorem przedsięwzięcia? To jedynie niektóre z pytań nad którymi warto się zastanowić, pomyśleć a nawet poszukać odpowiedzi - mówi Anna Gregorek - pomysłodawczyni i realizatorka projektu.

5 Kampania społeczna Włącz słuchanie! Rola efektywnego słuchania nie jest doceniana. Nie docenia się jej wpływu na rozwój poznawczy, rozwój zdolności twórczych dzieci czy rozwój wyobraźni. Warto te umiejętności kształtować. Uważne słuchanie jest podstawą efektywnej nauki należy je rozwijać wykorzystując do tego najnowsze narzędzia (nowe technologie, urządzenia mobilne typu smartfon, tablet, serwisy społecznościowe) oryginalne pomysły oraz doświadczenie profesjonalistów na co dzień pracujących w mediach.

6 Akcja społeczna “Posłuchaj miejsca w którym mieszkasz. Czy znasz te historie?” Celem akcji jest znalezienie dźwiękowych symboli polskich miast, miasteczek oraz wsi i zachęcenie ich mieszkańców do wsłuchania się w melodie miasta, do poznawania jej historii nie tylko przez obraz ale również i dźwięk do poznawania współczesnej historii z „zamkniętymi oczami”. Które dźwięki i odgłosy charakteryzują np. Łódź czy Poznań, ich historię, kulturę, życie współczesne? Które z nich tworzą niepowtarzalny urok i klimat miasta?

7 Warsztaty lektorskie „Żywego słowa? Jak w prosty sposób przy użyciu profesjonalnego sprzętu do nagrywania lub zwykłego telefonu komórkowego czy dyktafonu nagrać materiał dźwiękowy a następnie go zmontować? Jak przygotować wybrany tekst do nagrania? W jaki sposób go przeczytać? Na te i inne równie ciekawe pytania odpowiedzi udzielali prowadzący warsztaty : Anna Gregorek – autorka programu, Instruktor kółek teatralnych, Instruktor „Dramy”, logopeda oraz Jarosław Wydra - redaktor radiowych stacji ogólnopolskich, lektor, montażysta. Warsztaty odbyły się w Szkole Podstawowej nr 25 im. KEN, przy ulicy Grzybowskiej 35, oraz w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi przy ulicy Elekcyjnej 21/23 w Warszawie.

8 Warsztaty lektorskie „Żywego słowa” Dzieci nagrywały próbki czytanego tekstu a następnie go odsłuchiwały. Mogły wtedy usłyszeć od prowadzących warsztaty wskazówki i dobre rady do dalszej pracy. Nauczyły się także obsługiwać profesjonalny sprzęt do nagrywania oraz zapoznały się z wyglądem studio nagrań stacji radiowej. Na warsztatach dzieci poznały tajniki pracy lektora, realizatora dźwięku oraz montażysty. Przez ćwiczenia, zabawy i eksperymenty uczestnicy warsztatów dowiedzieli się jak powstaje głos, co to jest barwa, akcent i intonacja.

9 Zaczarowany Zegar - słuchowisko Jest takie magiczne miejsce we Wrocławiu gdzie można przenieść się w czasie i zobaczyć przeszłość i przyszłość. Czy jest to możliwe? Posłuchajcie i sprawdźcie sami! Słuchowisko powstało na podstawie baśni "Zaczarowany Zegar" Michaliny Wilczyńskiej, laureatki 1 miejsca ogólnopolskiego konkursu "Niezwykłe historie dźwiękowych symboli" uczennicy Szkoły Podstawowej nr 107 im. Piotra Włostowica we Wrocławiu. Występują: Jakub Banaszek, Karolina Bednarczyk, Monika Dang, Kamil Kordecki, Mariusz Matuszewski, Barbara Skrobisz, Adam Wachowski, Reżyseria: Anna Gregorek Muzyka: Nicolas de la Vega Montaż i realizacja: Jarosław Wydra

10 „Dźwiękowe zagadki z historii” – konkurs radiowy Na antenie Polskiego Radia programu III w audycji „Zagadkowa niedziela” oraz na antenie Radia Warszawa puszczane były audio zagadki prezentujące znane i mniej popularne obiekty z dźwiękowymi symbolami różnych miast w Polsce. Uczestnicy będą mieli za zadanie rozpoznać usłyszane odgłosy miasta: np. stukot przejeżdżającej dorożki na Starówce w Warszawie i …… jakie jeszcze inne, sprawdźcie sami!

11 Wirtualna wystawa – AudioMapa Sprawdź na wirtualnej wystawie czy w Twojej miejscowości są opisane obiekty z dźwiękowymi symbolami. Poznaj historię Twojego miasta z nowej perspektywy. Z zamkniętymi oczami posłuchaj miejsca w którym mieszkasz. Czy znasz te historie?

12 Dźwiękowe symbole elementem budowania tożsamości narodowej. Włącz się do akcji Włącz słuchanie!


Pobierz ppt "Dźwiękowe symbole elementem budowania tożsamości narodowej. Kampania społeczna „Włącz słuchanie” Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google