Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

~~*ELEKTRYZOWANIE CIAŁ*~~

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "~~*ELEKTRYZOWANIE CIAŁ*~~"— Zapis prezentacji:

1 ~~*ELEKTRYZOWANIE CIAŁ*~~
ELEKTROSTATYKA ~~*ELEKTRYZOWANIE CIAŁ*~~

2 Sposoby elektryzowania ciał:
Przez indukcje Przez pocieranie Przez dotyk

3 Ładunki dzielimy na: -dodatnie -ujemne

4 elektron - ma ładunek -e proton - ma ładunek +e
Ładunki elektryczne Cała otaczająca nas materia zbudowana jest z atomów. Atomy zbudowane są z cząstek elementarnych: protonów, neutronów i elektronów. Dwa rodzaje tych cząstek obdarzone są właściwością, którą nazywamy ładunkiem. Proton ma ładunek dodatni (+1) a elektron ma ładunek ujemny (-1). elektron - ma ładunek -e proton - ma ładunek +e neutron-ma ładunek zero

5 Między ładunkami istnieją oddziaływania:
Oddziaływanie siłami przyciągania wywoływane jest przez cząstki lub ciała obdarzone ładunkami przeciwnego znaku (+ i –) Oddziaływanie siłami odpychania wywołane jest przez cząstki lub ciała obdarzone ładunkami tego samego znaku (+ i +) oraz (– i –). Cząstki lub ciała elektrycznie obojętne nie oddziałują na siebie siłami elektrycznymi.

6 Benjamin Franklin Urodził się 17 stycznia 1706 r. w Bostonie jako jeden z siedemnastu dzieci w rodzinie biednego wytwórcy świec i mydła. Był jednym z twórców niepodległości Stanów Zjednoczonych, ponadto malował obrazy, prowadził działalność publicystyczną, zajmował się filozofią i dokonał wielu odkryć naukowych. Dorobek Franklina z elektryczności obejmuje teorię zjawisk elektrycznych, w których zakładał elektryzowanie dodatnie i ujemne, co udowodnił na przykładzie butelki lejdejskiej. Stwierdził, że ciała naelektryzowane jednakowo odpychają się, zaś naelektryzowane różnoimiennie - przyciągają się. Franklin przeprowadził szereg doświadczeń z latawcami, udowadniając, że ładunki elektryczne spływające z chmur burzowych po wilgotnym sznurze mogą naładować butelkę lejdejską. To on wymyślił zabezpieczenie przed wyładowaniami elektrycznymi poprzez uziemienie.

7 Wynalazł kilka innych wynalazków takich jak:
fotel bujany prąd zatokowy okulary dwuogniskowe piorunochron

8 Elektryzowanie ciała przykład:
Elektrostatykę wykorzystuje się w kryminalistyce do identyfikacji niewidocznych odcisków palców pozostawionych na powierzchni papieru lub na innych przedmiotach. Badany przedmiot przytyka się do dodatnio naładowanej metalowej płytki pokrytej czarnym proszkiem. Powierzchnia badanego przedmiotu elektryzuje się ujemnie, a proszek zostaje przyciągnięty, pokrywając odciski palców.

9 Na takiej samej zasadzie działają kserokopiarki
Nie zdając sobie sprawy wykorzystujemy w jej działaniu prawa związane z elektrostatyką. Naładowane metalowe płyty przyciągają czarny proszek popularnie zwany tonerem. Pokryty tonerem obraz zostaje przenoszony na papier.

10 Elektryzowanie sprawia też, że:
Przy czesaniu włosy elektryzują się,tzn. popularnie mówiąc staja dęba.Dzieje się tak, pn. działa tu zasada przyciągają się ładunków różnoimiennych.

11 Negatywne skutki elektryzowania ciał to:
elektryzowanie ciał lub emitacja przez te ciała promieniowania jonizującego, może powodować zmęczenie lub alergię. Najbardziej jednak niebezpieczne dla człowieka, jest elektryzacja tkanin włókienniczych i papieru.

12 Kolejnym negatywny skutek to:
Elektryzowanie ciał.ale już nie tak niebezpiecznym,jest jonizacja powietrza przez telewizory i ekrany komputerów.

13 Jonizacja Jonizacja jest też wywoływana przez telewizor. Powoduje ona często bóle głowy i złe samopoczucie. Paprotka stojąca w pobliżu odbiornika wychwytuje te jony. Dlatego warto hodować tego typu rośliny w pomieszczeniu, gdzie stoi telewizor i w miarę możliwości spać gdzie indziej.

14 Prawo Columba Prawo Coulomba określa wartość siły elektrostatycznej działającej między dwoma ładunkami. W podstawowej formie są to tzw. ładunki punktowe, jednak prawo można też zastosować w odniesieniu do równomiernie naładowanych kul.

15 Autorzy: Natalia Kosater i Katarzyna Bobrowska, kl. III a
Opiekun – E. Bielińska, nauczyciel fizyki


Pobierz ppt "~~*ELEKTRYZOWANIE CIAŁ*~~"

Podobne prezentacje


Reklamy Google