Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1. 2 3 4 Cała otaczająca nas materia zbudowana jest z atomów. Atomy zbudowane są z cząstek elementarnych: protonów, neutronów i elektronów. Dwa rodzaje.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1. 2 3 4 Cała otaczająca nas materia zbudowana jest z atomów. Atomy zbudowane są z cząstek elementarnych: protonów, neutronów i elektronów. Dwa rodzaje."— Zapis prezentacji:

1 1

2 2

3 3

4 4 Cała otaczająca nas materia zbudowana jest z atomów. Atomy zbudowane są z cząstek elementarnych: protonów, neutronów i elektronów. Dwa rodzaje tych cząstek obdarzone są właściwością, którą nazywamy ładunkiem. Proton ma ładunek dodatni (+1) a elektron ma ładunek ujemny (-1).

5 5 – Oddziaływanie siłami przyciągania wywoływane jest przez cząstki lub ciała obdarzone ładunkami przeciwnego znaku (+ i –) Oddziaływanie siłami odpychania wywołane jest przez cząstki lub ciała obdarzone ładunkami tego samego znaku (+ i +) oraz (– i –). Cząstki lub ciała elektrycznie obojętne nie oddziałują na siebie siłami elektrycznymi.

6 6 Urodził się 17 stycznia 1706 r. w Bostonie jako jeden z siedemnastu dzieci w rodzinie biednego wytwórcy świec i mydła. Był jednym z twórców niepodległości Stanów Zjednoczonych, ponadto malował obrazy, prowadził działalność publicystyczną, zajmował się filozofią i dokonał wielu odkryć naukowych. Dorobek Franklina z elektryczności obejmuje teorię zjawisk elektrycznych, w których zakładał elektryzowanie dodatnie i ujemne, co udowodnił na przykładzie butelki lejdejskiej. Stwierdził, że ciała naelektryzowane jednakowo odpychają się, zaś naelektryzowane różnoimiennie - przyciągają się. Franklin przeprowadził szereg doświadczeń z latawcami, udowadniając, że ładunki elektryczne spływające z chmur burzowych po wilgotnym sznurze mogą naładować butelkę lejdejską. To on wymyślił zabezpieczenie przed wyładowaniami elektrycznymi poprzez uziemienie.17 stycznia1706Bostoniebutelki lejdejskiej

7 7 fotel bujanyprąd zatokowy okulary dwuogniskowepiorunochron

8 8 Elektrostatykę wykorzystuje się w kryminalistyce do identyfikacji niewidocznych odcisków palców pozostawionych na powierzchni papieru lub na innych przedmiotach. Badany przedmiot przytyka się do dodatnio naładowanej metalowej płytki pokrytej czarnym proszkiem. Powierzchnia badanego przedmiotu elektryzuje się ujemnie, a proszek zostaje przyciągnięty, pokrywając odciski palców.

9 9 Nie zdając sobie sprawy wykorzystujemy w jej działaniu prawa związane z elektrostatyką. Naładowane metalowe płyty przyciągają czarny proszek popularnie zwany tonerem. Pokryty tonerem obraz zostaje przenoszony na papier.

10 10 Przy czesaniu włosy elektryzują się,tzn. popularnie mówiąc staja dęba.Dzieje się tak, pn. działa tu zasada przyciągają się ładunków różnoimiennych.

11 11 elektryzowanie ciał lub emitacja przez te ciała promieniowania jonizującego, może powodować zmęczenie lub alergię. Najbardziej jednak niebezpieczne dla człowieka, jest elektryzacja tkanin włókienniczych i papieru.

12 12 Elektryzowanie ciał.ale już nie tak niebezpiecznym,jest jonizacja powietrza przez telewizory i ekrany komputerów.

13 13 Jonizacja jest też wywoływana przez telewizor. Powoduje ona często bóle głowy i złe samopoczucie. Paprotka stojąca w pobliżu odbiornika wychwytuje te jony. Dlatego warto hodować tego typu rośliny w pomieszczeniu, gdzie stoi telewizor i w miarę możliwości spać gdzie indziej.

14 14 Prawo Coulomba określa wartość siły elektrostatycznej działającej między dwoma ładunkami. W podstawowej formie są to tzw. ładunki punktowe, jednak prawo można też zastosować w odniesieniu do równomiernie naładowanych kul.

15 15 Autorzy: Natalia Kosater i Katarzyna Bobrowska, kl. III a Opiekun – E. Bielińska, nauczyciel fizyki


Pobierz ppt "1. 2 3 4 Cała otaczająca nas materia zbudowana jest z atomów. Atomy zbudowane są z cząstek elementarnych: protonów, neutronów i elektronów. Dwa rodzaje."

Podobne prezentacje


Reklamy Google