Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Emilia Korycińska klasa 5a

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Emilia Korycińska klasa 5a"— Zapis prezentacji:

1 Emilia Korycińska klasa 5a
Matematyka i język polski Emilia Korycińska klasa 5a

2 Powiązania Ta prezentacja poświęcona jest powiązaniom wydawać by się mogło dwóch zupełnie innych przedmiotów – języka polskiego i matematyki. Taką wspólną częścią są liczebniki.

3 Liczebniki Wśród liczebników wyróżniamy trzy podstawowe grupy: porządkowe, główne oraz zbiorowe. Liczebniki porządkowe zbiorowe główne

4 Liczebniki porządkowe
Odpowiadają na pytania: który ( która, które) z kolei? Przykłady: miejsce ( które z kolei?) trzecie Odmieniają się przez przypadki, liczby i rodzaje – podobnie jak przymiotniki. Łączą się z rzeczownikami i zgadzają się z nimi zarówno pod względem przypadka, jak i liczby.

5 Liczebniki główne Odpowiadają na pytania : ile?, ilu? Przykłady:
lalki ( ile? ) dwie Odmieniają się przez przypadki i rodzaje – męskoosobowy i niemęskoosobowy. Rodzaj liczebnika zależy od rzeczownika.

6 Liczebniki zbiorowe Łączą się z rzeczownikami:
-oznaczającymi osoby różnej płci, Przykłady: dwoje uczniów, czworo ludzi -Nazywające istoty niedorosłe, zakończonymi w mianowniku liczby pojedynczej na –ę , a w mianowniku liczby mnogiej na – ęta, Przykłady: troje kociąt, jedno cielę -mającymi wyłącznie liczbę mnogą. Przykłady: dwoje spodni, jedne sanki

7 Emilia Korycińska klasa 5a
Dziękuję za uwagę. Emilia Korycińska klasa 5a


Pobierz ppt "Emilia Korycińska klasa 5a"

Podobne prezentacje


Reklamy Google