Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WITAM DZIŚ CHCIAŁABYM przedstawić KR Ó TKI SLAJD O PSZCZO Ł ACH.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WITAM DZIŚ CHCIAŁABYM przedstawić KR Ó TKI SLAJD O PSZCZO Ł ACH."— Zapis prezentacji:

1

2 WITAM DZIŚ CHCIAŁABYM przedstawić KR Ó TKI SLAJD O PSZCZO Ł ACH.

3 PSZCZOŁY SĄ RÓŻNE RODZAJE PSZCZÓŁ WSZYSTKIE JEDNAK SĄ POTRZEBNE PONIEWAŻ ZAPYLAJĄ KWIATY.

4 INFORMACJE Pszczoły intrygowały człowieka od najdawniejszych czasów. Wśród cywilizacji starożytnych pozyskiwanie produktów pszczelich stanowiło ważną rolę gospodarczą, mając również niebagatelne znaczenie ze względu na ich późniejsze przeznaczenie lecznicze i rytualne.

5 CYWILIZACJA Najstarsza znana cywilizacja Staro ż ytnego Egiptu oddawała pszczołom szczególny kult. Wizerunek pszczoły był atrybutem faraonów, władca był tytułowany Ksi ę ciem Pszczół. Po poł ą czeniu Dolnego i Górnego Egiptu nowi władcy posługiwali si ę symbolem zjednoczenia: pszczoł ą i turzyc ą. Pszczoły uwa ż ano za istoty solarne, tj. wywodz ą ce si ę ze sfer nieba, od istot boskich i ś wiata nadprzyrodzonego.

6 Apis mają długość ciała od 7-8 mm do 16-18 mm. Mają ubarwienie o różnej intensywności – od jednolicie czarnego i ciemnobrązowego do żółtego i czerwonopomarańczowego. Skrzydła ich mają specyficzne użyłkowanie. Wyróżniają się charakterystycznym kształtem na przednim skrzydle – ogranicza je zaokrąglona żyłka, która nieco odstaje od krawędzi skrzydła. Pszczoły widzą promieniowanie ultrafioletowe. BUDOWA I CHARAKTERYSTYKA

7 BUDOWA PSZCZOŁY

8 Rodzina Pszczołowatych Na ca ł ym ś wiecie do wielkiej i bardzo po ż ytecznej grupy pszczo ł owatych nale ż y ponad 20 000 gatunków owadów. Krewni najlepiej nam znanej pszczo ł y miodnej ż yj ą w Azji, Ameryce Pó ł nocnej i Po ł udniowej, Afryce Pó ł nocnej i w Europie. Polsk ę zamieszkuje ponad 450 gatunków pszczo ł owatych, z których wi ę kszo ść nie produkuje miodu. W ś ród pszczo ł owatych s ą zarówno gatunki ż yj ą ce samotnie, jak i spo ł ecznie.

9 BUDOWA ULA

10 Zapylanie kwiatów Głównym zapylaczem kwitnących sadów jest pszczoła miodna. Gdy jest dobra pogoda to jedna pszczoła w ciągu jednej minuty obsiada od 8-10 kwiatów drzew owocowych. Jeśli kwiat nie zostanie zapylony to roślina nie wyda owocu i będzie niski plon. Niektóre rośliny uprawne są trudno dostępne dla pszczół. Takimi gatunkami są: koniczyna czerwona, lucerna, wyka i len.

11 MIÓD Miód – słodki produkt spożywczy, w warunkach naturalnych wytwarzany głównie przez pszczoły właściwe (miód pszczeli) oraz nieliczne inne błonkówki, m.in. Osy. Miód – słodki produkt spożywczy, w warunkach naturalnych wytwarzany głównie przez pszczoły właściwe (miód pszczeli) oraz nieliczne inne błonkówki, m.in. Osy.

12 CIEKAWOSTKI Na świecie istnieje około 20 000 gatunków pszczół. Większość z nich nie została jeszcze opisana, a więc liczba ta może być dużo większa. Najmniejsze pszczoły miodne to pszczoły karłowate (wschodnioazjatyckie), mają do 0,2 mm. Największe pszczoły to Megachile Pluto, które rosną do 40 mm. Pszczoły miodne żyją w rojach. W jednym roju żyje około dwudziestu tysięcy pszczół choć zdarza się ze,jest ich więcej.

13 Dziękuję MAM NADZIEJE, ŻE SIĘ PODOBAŁO ALEKSANDRA KULIG 6A


Pobierz ppt "WITAM DZIŚ CHCIAŁABYM przedstawić KR Ó TKI SLAJD O PSZCZO Ł ACH."

Podobne prezentacje


Reklamy Google