Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WITAM DZIŚ CHCIAŁABYM przedstawić KRÓTKI SLAJD O PSZCZOŁACH.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WITAM DZIŚ CHCIAŁABYM przedstawić KRÓTKI SLAJD O PSZCZOŁACH."— Zapis prezentacji:

1 WITAM DZIŚ CHCIAŁABYM przedstawić KRÓTKI SLAJD O PSZCZOŁACH.

2 PSZCZOŁY SĄ RÓŻNE RODZAJE PSZCZÓŁ
WSZYSTKIE JEDNAK SĄ POTRZEBNE PONIEWAŻ ZAPYLAJĄ KWIATY.

3 INFORMACJE Pszczoły intrygowały człowieka od najdawniejszych czasów. Wśród cywilizacji starożytnych pozyskiwanie produktów pszczelich stanowiło ważną rolę gospodarczą, mając również niebagatelne znaczenie ze względu na ich późniejsze przeznaczenie lecznicze i rytualne.

4 CYWILIZACJA Najstarsza znana cywilizacja Starożytnego Egiptu oddawała pszczołom szczególny kult. Wizerunek pszczoły był atrybutem faraonów, władca był tytułowany Księciem Pszczół. Po połączeniu Dolnego i Górnego Egiptu nowi władcy posługiwali się symbolem zjednoczenia: pszczołą i turzycą.  Pszczoły uważano za istoty solarne, tj. wywodzące się ze sfer nieba, od istot boskich i świata nadprzyrodzonego.

5 BUDOWA I CHARAKTERYSTYKA
Apis mają długość ciała od 7-8 mm do mm. Mają ubarwienie o różnej intensywności – od jednolicie czarnego i ciemnobrązowego do żółtego i czerwonopomarańczowego. Skrzydła ich mają specyficzne użyłkowanie. Wyróżniają się charakterystycznym kształtem na przednim skrzydle – ogranicza je zaokrąglona żyłka, która nieco odstaje od krawędzi skrzydła. Pszczoły widzą promieniowanie ultrafioletowe.

6 BUDOWA PSZCZOŁY

7 Rodzina Pszczołowatych
Na całym świecie do wielkiej i bardzo pożytecznej grupy pszczołowatych należy ponad gatunków owadów. Krewni najlepiej nam znanej pszczoły miodnej żyją w Azji, Ameryce Północnej i Południowej, Afryce Północnej i w Europie. Polskę zamieszkuje ponad 450 gatunków pszczołowatych, z których większość nie produkuje miodu. Wśród pszczołowatych są zarówno gatunki żyjące samotnie, jak i społecznie.

8 BUDOWA ULA

9 Zapylanie kwiatów Głównym zapylaczem kwitnących sadów jest pszczoła miodna. Gdy jest dobra pogoda to jedna pszczoła w ciągu jednej minuty obsiada od 8-10 kwiatów drzew owocowych. Jeśli kwiat nie zostanie zapylony to roślina nie wyda owocu i będzie niski plon. Niektóre rośliny uprawne są trudno dostępne dla pszczół. Takimi gatunkami są: koniczyna czerwona, lucerna, wyka i len.

10 MIÓD Miód – słodki produkt spożywczy, w warunkach naturalnych wytwarzany głównie przez pszczoły właściwe (miód pszczeli) oraz nieliczne inne błonkówki, m.in. Osy.

11 CIEKAWOSTKI Na świecie istnieje około gatunków pszczół. Większość z nich nie została jeszcze opisana, a więc liczba ta może być dużo większa. Najmniejsze pszczoły miodne to pszczoły karłowate (wschodnioazjatyckie), mają do 0,2 mm. Największe pszczoły to Megachile Pluto, które rosną do 40 mm. Pszczoły miodne żyją w rojach. W jednym roju żyje około dwudziestu tysięcy pszczół choć zdarza się ze,jest ich więcej.

12 Dziękuję MAM NADZIEJE, ŻE SIĘ PODOBAŁO ALEKSANDRA KULIG 6A


Pobierz ppt "WITAM DZIŚ CHCIAŁABYM przedstawić KRÓTKI SLAJD O PSZCZOŁACH."

Podobne prezentacje


Reklamy Google