Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Państwo federacyjne położone w zachodniej i środkowej Europie. Składa się z 16 krajów związkowych (landów). Jego stolicą i największym miastem jest.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Państwo federacyjne położone w zachodniej i środkowej Europie. Składa się z 16 krajów związkowych (landów). Jego stolicą i największym miastem jest."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Państwo federacyjne położone w zachodniej i środkowej Europie. Składa się z 16 krajów związkowych (landów). Jego stolicą i największym miastem jest Berlin. Państwo ma powierzchnię 357 021 km² i panuje w nim klimat umiarkowany. Z ponad 80 milionami mieszkańców jest najludniejszym krajem Unii Europejskiej. Jest to czołowe pod względem gospodarczym i politycznym państwo Europy. Stanowi część strefy Schengen i strefy euro. Po USA, Niemcy są drugim najbardziej popularnym celem migracji na świecie.

4

5 Niemcy znajdują się w Zachodniej Europie. Na północy graniczą z Danią, na wschodzie z Polską i Republiką Czeską, na południu z Austrią oraz Szwajcarią, na południowym zachodzie z Francją i Luksemburgiem, a na północnym zachodzie z Belgią i Holandią. Obszar państwa obejmuje 357021 km², w tym 349223 km² na lądzie i 7798 km² na wodzie. Jest to siódmy pod względem wielkości kraj w Europie i 62 na świecie

6

7 Linia brzegowa Niemiec jest dobrze rozwinięta. Jej główną cechą są liczne wyspy i wysepki przybrzeżne, gdzie największą jest Rugia leżąca w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego, oddzielona od stałego lądu cieśniną Stralsund, a połączona z nim groblą koło miasta Stralsund. Niemieckie wybrzeże jest podobne do polskiego. Liczne niskie plaże, oraz występujące miejscami wydmy, przeplatają się z piaszczystymi klifami poddawanymi erozji wodnej. Występują także klify skaliste zbudowane z kredy, które można spotkać na Rugii. Część zachodnia wybrzeża, po zachodniej stronie Półwyspu Jutlandzkiego jest riasowa.

8 Zugspitze

9 Hochfrottspitze

10 Wyspa Rugia

11 Wyspa Uznam

12 Jezioro Bodeńskie

13 Jezioro Müritz

14 Dunaj

15 Ren

16

17

18

19 Warunki naturalne Na terenie Niemiec można wydzielić cztery jednostki fizyczno-geograficzne układające się równoleżnikowo: Nizinę Niemiecką, Średniogórze Niemieckie, Wyżynę Szwabsko- Bawarską (przedgórze alpejskie) oraz Alpy. Równiny północnych Niemiec są częścią Niżu Środkowoeuropejskiego, na którym lodowiec pozostawił pasma wzgórz morenowych i liczne jeziora, szczególnie widoczne na Pojezierzu Meklemburskim w północno-wschodniej części kraju.

20 Przez Nizinę Niemiecką płyną główne rzeki kraju: Ren, Ems, Wezera i Łaba uchodzące do Morza Północnego oraz Odra i Nysa Łużycka uchodzące do Morza Bałtyckiego. Średniogórze Niemieckie jest częścią szerokiego łuku górskiego, o wysokości przekraczającej 1000 m n.p.m., ciągnącego się przez Europę od środkowej Francji po środkową Polskę, do którego należą m.in.: góry Harz, Las Turyński, Rudawy.

21 Gospodarka Gospodarka Niemiec jest jedną z wiodących na świecie. Położenie geograficzne kraju w centrum europejskiego obszaru gospodarczego, doskonała infrastruktura i przestrzenna bliskość z krajami Europy Środkowo-Wschodniej stwarzają niemieckim podmiotom gospodarczym dostęp do dużego i chłonnego rynku. Po okresie zjednoczenia Niemiec nastąpił proces daleko idącej restrukturyzacji gospodarki wschodnioniemieckiej.

22 Handel zagraniczny Handel zagraniczny jest podstawą niemieckiej gospodarki. Republika od dziesięcioleci znajduje się w czołówce światowej pod względem obrotów w handlu zagranicznym, a w powojennej historii Niemiec praktycznie zawsze szczyciła się dodatnim bilansem w handlu zagranicznym. W latach 2003- 2008 to właśnie Republika Federalna Niemiec była największym światowym eksporterem. W 2009 roku straciła miejsce lidera na rzecz Chin. Jednocześnie Niemcy znajdują się w trójce największych importerów świata, walnie przyczyniając się do dynamiki handlu światowego.

23 E ksportuje się głównie wyroby gotowe, towary przetworzone, artykuły żywnościowe, natomiast importuje się wyroby gotowe, towary przetworzone, artykuły żywnościowe. Głównymi partnerami handlowymi są: Francja, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy i Holandia.

24 Przemysł Niemcy zajmują pierwsze miejsce w Europie pod względem wielkości produkcji przemysłowej. Wydobywa się węgiel kamienny i brunatny (Zagłębia: Ruhry, Saary, Dolnoreńskie, Saskie, Łużyckie), ropę naftową i gaz ziemny (Dolna Saksonia, nad rzeką Ems), rudy cynku i ołowiu (Rudawy, Reńskie Góry Łupkowe, Harz), sole potasowe (koło Hanoweru, nad rzeką Werra i w okolicach gór Harz), sól kamienną. Rozwinięty przemysł chemiczny, maszynowy, stoczniowy, optyczny (zakłady Zeiss w Jenie, Pentacon w Dreźnie), włókienniczy, elektroniczny, hutnictwo metali oraz przemysł samochodowy (zakłady Volkswagena, Opla, Forda, Mercedesa, Porsche)

25 Rolnictwo Ponad 1/3 powierzchni Niemiec zajęta jest pod uprawę głównie zbóż, ziemniaków, buraków cukrowych, roślin oleistych, pastewnych, warzyw oraz chmielu, z którego wytwarza się ponad 5000 gatunków piwa. W dolinach Renu i Mozeli uprawia się winorośl. Wysoki poziom osiągnięto w hodowli bydła i trzody chlewnej. Liczne kanały śródlądowe, m.in. Dortmund-Ems (265 km), Śródlądowy (259 km), Men-Dunaj (173 km), Kiloński (99 km). Największe porty morskie: Hamburg, Wilhelmshaven, Brema, Lubeka, Rostock, oraz rzeczne: Duisburg, Hamburg, Mannheim, Ludwigshafen, Kolonia.

26

27

28 Zabytkowa budowla w Berlinie jest jednym z charakterystycznych punktów miasta, zaprojektowanym przez niemieckiego architekta. Budowana w latach 1788 - 1791.

29 Zamek znajdujący się niedaleko Füssen w południowej Bawarii w Niemczech, w pobliżu zamku Hohenschwangau i granicy z Austrią.

30 Zamek gotycko-renesansowy położony na zboczu góry Königstuhl w Heidelbergu w Niemczech. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z roku 1225.

31


Pobierz ppt "Państwo federacyjne położone w zachodniej i środkowej Europie. Składa się z 16 krajów związkowych (landów). Jego stolicą i największym miastem jest."

Podobne prezentacje


Reklamy Google