Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykorzystanie środowiska LABVIEW jako platformy do sterowania procesem wymuszenia w badaniach zmęczeniowych Grzegorz Sus Wydział Mechaniczny Technologiczny.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykorzystanie środowiska LABVIEW jako platformy do sterowania procesem wymuszenia w badaniach zmęczeniowych Grzegorz Sus Wydział Mechaniczny Technologiczny."— Zapis prezentacji:

1 Wykorzystanie środowiska LABVIEW jako platformy do sterowania procesem wymuszenia w badaniach zmęczeniowych Grzegorz Sus Wydział Mechaniczny Technologiczny Kierunek: Mechanika i Budowa Maszyn Specjalność: Przetwórstwo Metali i Tworzyw Sztucznych Opiekun pracy: dr inż. Andrzej Pusz prof. n

2  Celem pracy było stworzenie oprogramowania w środowisku LabView służącą do sterowania procesem wymuszenia w badaniach zmęczeniowych.  W prezentacji przedstawiono proces powstawania tego oprogramowania.

3  LabVIEW jest graficznym środowiskiem programistycznym stworzonym przez firmę National Instruments. Oprogramowanie to wykorzystuje język „G” i jest najczęściej używane w celu wykonania skomplikowanych pomiarów i analizy danych.

4  Karta cyfrowo-analogowa PCI-1720U firmy Advantech. Na wyposażeniu karty pomiarowej PCI-1720 znajdują się cztery kanały wyjść analogowych pracujące w zakresach napięć 0-5V, 0-10V, ±5V, ±10V oraz w zakresach prądowych 0-20mA, 4-20mA. Generowany sygnał analogowy jest w 12-bitowej rozdzielczości, dodatkowo część analogowa jest odizolowana galwanicznie.

5  Karta analogowo cyfrowa PCI-1716L firmy Advantech. Karta PCI-1716L to wysokiej klasy karta wielofunkcyjna. Jest wyposażona w 16 bitowy przetwornik analogowo cyfrowy pracujący z częstotliwością 250 kHz. Karta posiada wbudowaną pamięć, 2 kanały wyjść analogowych oraz 16 wejść i wyjść cyfrowych.

6  NOC2K – Przystawka oscyloskopowa do PC. NOC2K jest miniaturowym oscyloskopem bazującym na 32-bitowym mikrokontrolerze - LPC2144 firmy NXP. Jego charakterystyczną cechą są niewielkie rozmiary 68x48x25 mm oraz prosta budowa.

7  Karty pomiarowe komunikują się z komputerem klasy PC za pomocą interfejsu PCI. Aby było to możliwe należy zainstalować sterowniki które są dostępne na stronie producenta a następnie przeprowadzić test przy pomocy programu DAQNavi który również jest udostępniony.

8

9 Praca ta została podzielona na 3 etapy: ◦ Zapoznanie się z elementami środowiska LabVIEW ◦ Wstępne programowanie kart pomiarowych ◦ Przystąpienie do tworzenia programu generującego histerezę napięciową

10

11

12

13  Komputer PC na wyposażeniu laboratorium posiadał procesor Pentium 4 1,8 GHz i 512 MB pamięci RAM, jednostka ta nie spełniał spełniała kryteriów do obsługi programu LabVIEW 2013.  Powodowało to szereg zakłóceń i niestabilność sygnału odczytywanego i generowanego na kartach.

14

15  Programowanie w LabVIEW jest bardzo intuicyjne co umożliwia w prosty sposób stworzenie prawie każdego projektu związanego z sterowaniem i kontrolą dowolnego procesu technologicznego, jednak przy tworzeniu projektu trzeba wykorzystywać karty firmy National Instrument - producenta oprogramowania LabVIEW by mieć pewność poprawnego działania sprzętu.

16


Pobierz ppt "Wykorzystanie środowiska LABVIEW jako platformy do sterowania procesem wymuszenia w badaniach zmęczeniowych Grzegorz Sus Wydział Mechaniczny Technologiczny."

Podobne prezentacje


Reklamy Google