Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PRACA MAGISTERSKA Wykorzystanie środowiska LABVIEW jako platformy do sterowania procesem wymuszenia w badaniach zmęczeniowych Grzegorz Sus Wydział Mechaniczny.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PRACA MAGISTERSKA Wykorzystanie środowiska LABVIEW jako platformy do sterowania procesem wymuszenia w badaniach zmęczeniowych Grzegorz Sus Wydział Mechaniczny."— Zapis prezentacji:

1 PRACA MAGISTERSKA Wykorzystanie środowiska LABVIEW jako platformy do sterowania procesem wymuszenia w badaniach zmęczeniowych Grzegorz Sus Wydział Mechaniczny Technologiczny Kierunek: Mechanika i Budowa Maszyn Specjalność: Przetwórstwo Metali i Tworzyw Sztucznych Opiekun pracy: dr inż. Andrzej Pusz prof. n

2 Wstęp Celem pracy było stworzenie oprogramowania w środowisku LabView służącą do sterowania procesem wymuszenia w badaniach zmęczeniowych. W prezentacji przedstawiono proces powstawania tego oprogramowania.

3 Co to jest LabView? LabVIEW jest graficznym środowiskiem programistycznym stworzonym przez firmę National Instruments. Oprogramowanie to wykorzystuje język „G” i jest najczęściej używane w celu wykonania skomplikowanych pomiarów i analizy danych.

4 Sprzęt i oprogramowanie wykorzystane w pracy
Karta cyfrowo-analogowa PCI-1720U firmy Advantech. Na wyposażeniu karty pomiarowej PCI-1720 znajdują się cztery kanały wyjść analogowych pracujące w zakresach napięć 0-5V, 0-10V, ±5V, ±10V oraz w zakresach prądowych 0-20mA, 4-20mA . Generowany sygnał analogowy jest w 12-bitowej rozdzielczości, dodatkowo część analogowa jest odizolowana galwanicznie.

5 Sprzęt i oprogramowanie wykorzystane w pracy
Karta analogowo cyfrowa PCI-1716L firmy Advantech. Karta PCI-1716L to wysokiej klasy karta wielofunkcyjna. Jest wyposażona w 16 bitowy przetwornik analogowo cyfrowy pracujący z częstotliwością 250 kHz. Karta posiada wbudowaną pamięć, 2 kanały wyjść analogowych oraz 16 wejść i wyjść cyfrowych.

6 Sprzęt i oprogramowanie wykorzystane w pracy
NOC2K – Przystawka oscyloskopowa do PC. NOC2K jest miniaturowym oscyloskopem bazującym na 32-bitowym mikrokontrolerze - LPC2144 firmy NXP. Jego charakterystyczną cechą są niewielkie rozmiary 68x48x25 mm oraz prosta budowa.

7 Instalacja i testowanie kart
Karty pomiarowe komunikują się z komputerem klasy PC za pomocą interfejsu PCI. Aby było to możliwe należy zainstalować sterowniki które są dostępne na stronie producenta a następnie przeprowadzić test przy pomocy programu DAQNavi który również jest udostępniony.

8 Instalacja i testowanie kart

9 Programowanie w języku „G”
Praca ta została podzielona na 3 etapy: Zapoznanie się z elementami środowiska LabVIEW Wstępne programowanie kart pomiarowych Przystąpienie do tworzenia programu generującego histerezę napięciową

10 Panel kontrolny

11

12 Pomiar sygnału na oscyloskopie

13 Problemy Komputer PC na wyposażeniu laboratorium posiadał procesor Pentium 4 1,8 GHz i 512 MB pamięci RAM, jednostka ta nie spełniał spełniała kryteriów do obsługi programu LabVIEW 2013. Powodowało to szereg zakłóceń i niestabilność sygnału odczytywanego i generowanego na kartach.

14 Problemy z wydajnością

15 Podsumowanie Programowanie w LabVIEW jest bardzo intuicyjne co umożliwia w prosty sposób stworzenie prawie każdego projektu związanego z sterowaniem i kontrolą dowolnego procesu technologicznego, jednak przy tworzeniu projektu trzeba wykorzystywać karty firmy National Instrument - producenta oprogramowania LabVIEW by mieć pewność poprawnego działania sprzętu.

16 DZĘKUJE ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "PRACA MAGISTERSKA Wykorzystanie środowiska LABVIEW jako platformy do sterowania procesem wymuszenia w badaniach zmęczeniowych Grzegorz Sus Wydział Mechaniczny."

Podobne prezentacje


Reklamy Google