Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Post w innych wyznaniach chrześcijańskich

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Post w innych wyznaniach chrześcijańskich"— Zapis prezentacji:

1 Post w innych wyznaniach chrześcijańskich

2 Post w Prawosławiu

3 Prawosławie ma kilka okresów postu, ten przed Wielkanocą trwa podobnie jak nasz, 7 tygodni
Poprzedza go tydzień przygotowania, zakończony tzw. Niedzielą Przebaczenia Win, kiedy to na wieczornym nabożeństwie, wierni wzajemnie się przepraszają za popełnione zło.

4 "Brak przebaczenia oznacza zatajenie krzywd, złość, nienawiść, a nawet zemstę. A to jest śmierć duchowa, która jest mrokiem dla duszy, odłączeniem jej od zdrowego życia, które jest miłością. W ten sposób przebaczenie jest koniecznym aktem dla zachowania w sobie pełni życia duchowego„ – abp Sawa, orędzie na Wielki Post 2014

5 Odpowiednikiem naszego „Tłustego czwartku” czy Ostatków
jest w prawosławiu tzw. Maslenica – albo tzw. Tydzień Serowy

6 W tym czasie wszyscy objadają się słodkimi potrawami, zwłaszcza naleśnikami, zwanymi blinami, z różnymi dodatkami. Jednak już w tym tygodniu nie je się mięsa, są za to potrawy mleczne, z dodatkiem masła i wszelkich serów, stąd nazwa – Tydzień Serowy lub Maslenica

7 Sam Wielki Post jest obchodzony w prawosławiu dużo bardziej
surowo i postnie niż u nas – nie je się nie tylko mięsa, ale często także nabiału, jaj i ryb.

8 Post nie jest jedynie powstrzymywaniem się od pokarmów, ale "odrzuceniem złych nawyków, powstrzymaniem języka, odrzuceniem gniewu, odłączeniem żądz"

9 Okres wstrzemięźliwości i zadumy inauguruje w pierwszy poniedziałek wielkopostny czytanie w cerkwiach kanonu pokutnego św. Andrzeja z Krety, który żył na przełomie VII i VIII wieku. Pierwszym dniem prawosławnego Wielkiego Postu jest zawsze poniedziałek, który poprzedza niedziela wzajemnego wybaczania win. Wtedy, podczas wieczornych nabożeństw, po raz pierwszy odbywały się też wielkopostne modlitwy.

10 W prawosławiu nie ma nabożeństw typu Droga Krzyżowa
czy Gorzkie Żale, ale na kolejne dni Wielkiego Postu jest specjalna liturgia, przypisana konkretnym dniom.

11 W okresie Wielkiego Postu nabożeństwa są mniej uroczyste, kapłani oraz całe wnętrze cerkwi zmieniają szaty na ciemne. Oświetlenie cerkwi jest słabsze, rzadziej rozlegają się dzwony a większość modlitw i hymnów jest czytana. Wierni częściej też klęczą i czynią pokłony

12 W prawosławiu znane też jest poświęcenie
pokarmów na koniec postu

13 „Oczyśćmy duszę, oczyśćmy ciało, pośćmy
od wszelkiej żądzy, jak pościmy od pokarmów” – Abp Sawa

14 Prawosławna pisanka

15 Post u protestantów

16 Wielki Post, nazywany częściej Czasem Pasyjnym,
rozpoczyna się w kościele ewangelickim Dniem Pokuty i Modlitwy również w środę

17 Praktyka postu, rozumiana jako wstrzymywanie się na pewien czas od określonych potraw lub napojów nie należy do kanonu ewangelickiej duchowości.

18 Post w Kościele ewangelickim ma przede wszystkim wymiar etycznej postawy wobec drugiego człowieka – czas pasyjny poprzez skupienie, modlitwę i koncentrację na Słowie Bożym, ma umożliwić wierzącym weryfikację postaw, naprawę wyrządzonych innym szkód, wejrzenie w siebie, podjęcie zobowiązania życia na co dzień według wskazań Ewangelii.

19 W piątki odprawiane są tygodniowe nabożeństwa pasyjne, a w każdą niedzielę liturgia Wieczerzy Pańskiej. W okresie Wielkiego Postu nakrycia ołtarzowe są fioletowe. W liturgii „Alleluja” zastępuje się słowem „Amen”. W nabożeństwach tygodniowych pomija się część uwielbiającą w liturgii wstępnej (Gloria Patri), a zamiast hymnu „Chwała na wysokościach Bogu” śpiewa się hymn pasyjny „Zgładź, o Panie Boże” (Aufer a nobis).

20 W ubiegłym, 2014 roku data Świąt Wielkanocnych wyjątkowo była wspólna
dla katolików, prawosławnych i protestantów – zwykle jest różnica 2, a nawet 5 tygodni


Pobierz ppt "Post w innych wyznaniach chrześcijańskich"

Podobne prezentacje


Reklamy Google