Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

7 CUDÓW ŚWIATA WSPÓŁCZESNEGO

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "7 CUDÓW ŚWIATA WSPÓŁCZESNEGO"— Zapis prezentacji:

1 7 CUDÓW ŚWIATA WSPÓŁCZESNEGO
Petra 7 CUDÓW ŚWIATA WSPÓŁCZESNEGO Weronika Huebner kl. 1G

2 Spis treści Co to jest Petra? Położenie Petry Architektura w Petrze
Teatr w Petrze Oto niektóre bardziej znanych budowli Petry Najważniejsze cechy w budownictwie Petry Podsumowanie

3 Co to jest Petra ? Petra to obecnie ruiny miasta Nabatejczyków, znajdujące się w południowo-zachodniej Jordanii. Położona jest w skalnej dolinie, do której prowadzi jedna wąska droga wśród skał – wąwóz As-Sik. Petra słynie z licznych budowli wykutych w skałach.

4 Położenie Petry Petra leży w południowo-zachodniej części obecnej Jordanii. Położona jest na terenie wyżynnym, półpustynnym, wśród skał ciągnących się na odległość ok. 1,6 km będących częścią masywu Dżabal asz-Szara. Dolinę Petry przecina koryto rzeki okresowej – Wadi Musa.

5 Architektura w Petrze . W okresie największego rozkwitu miasto przecinała jedna główna ulica (cardo maximus), wyłożona białym kamieniem i wiele jej bocznych odnóg. Na tarasach umiejscowione były trzy duże rynki otoczone sklepami i liczne budowle wykute w skałach – począwszy od świątyń i pałaców, a skończywszy na okazałych grobowcach. Nie brakło w Petrze również dużego teatru.

6 Teatr w Petrze

7 Oto niektóre z bardziej znanych budowli Petry:
Khazneh (El Khazneh Faraoun) zwana przez Beduinów "Skarbcem Faraona„ Deir, czyli "Klasztor„ Kasr al Bint Faraoun, czyli tzw. Pałac Córki Faraona, lub też świątynia Duszary (lokalnego bóstwa Nabatejczyków). grobowiec Sekstusa Florentinusa teatr

8 Ciąg dalszy.. wielki zespół Grobowców Królewskich na tzw. Ścianie Królewskiej, na który składają się „Grób Urny”, „Grób Jedwabny”, „Grób Koryncki” i monumentalny „Grób Pałacowy”; nie znaleziono w nich jednakże żadnych szczątków;

9 Najważniejsze cechy w budownictwie Petry
W budownictwie monumentalnym dominują wpływy grecko-rzymskie. Jednakże architektura Petry nie jest tylko ślepym naśladownictwem klasycznych wzorów. Jej wyróżniającą się cechą jest stosowanie licznych pilastrów z ciężkimi, bogato zdobionymi kapitelami.

10 Podsumowanie Petra była miastem zamieszkałych przez Nabetejczyków. Słynie z budowli wykutych w skałach. Leży w południowo-zachodniej Jordanii. W budownictwie monumentalnym dominują wpływy grecko-rzymskie.

11 KONIEC Dziękuję za obejrzenie mojej prezentacji : )


Pobierz ppt "7 CUDÓW ŚWIATA WSPÓŁCZESNEGO"

Podobne prezentacje


Reklamy Google