Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bezpieczne zakupy INTERNET.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bezpieczne zakupy INTERNET."— Zapis prezentacji:

1 Bezpieczne zakupy INTERNET

2 Sprzedaż internetowa W dzisiejszych czasach internet tak bardzo zdominował nasze życie codzienne, że coraz więcej produktów kupujemy drogą elektroniczną. Sprzedaż on-line oferują już nie tylko sklepy ze sprzętem audiowizualnym, urządzeniami domowymi, odzieżą, lecz nawet apteki, sklepy z kosmetykami, markety z żywnością. Istnieją też specjalne platformy transakcyjne on-line takie jak:

3 Sprzedaż internetowa cd.
Zakupy internetowe są zapewne wygodną formą nabywania różnego rodzaju towarów, bez wychodzenia z domu. Aby dokonać zakupów w sieci, wystarczy mieć dostęp do komputera, internetu i założyć odpowiednie konto elektroniczne. To co zachęca do kupowania w sklepach internetowych to p.w. bogaty asortyment i korzystne ceny.

4 Sprzedaż internetowa cd.
Trzeba jednak pamiętać, że droga zakupów on-line nie zawsze jest bezpieczna! Szczególnie w przypadku portali transakcyjnych, gdzie KAŻDY może wystawić produkt na sprzedać, dochodzi do wielu oszustw i niewywiązywania się z warunków transakcji. Może okazać się, że zostanie przysłana nam rzecz, która nie zgadza się z opisem zamieszczonym na portalu, uszkodzona lub zakupionego towaru nie otrzymamy wcale.

5 Zasady dokonywania bezpiecznych zakupów w internecie:
Nr 1. Regulamin Każdy z internetowych sklepów czy portali transakcyjnych posiada regulamin, wiążący dla obu stron, zarówno sprzedających jak i kupujących. Należy obowiązkowo się z nim zapoznać zanim dokonamy jakiegokolwiek zakupu. Zazwyczaj znajdują się w nim zasady ochrony danych osobowych, warunki złożenia zamówienia, formy/terminy płatności i dostawy, sposoby reklamacji - zgłaszania wad towaru, czy też możliwości zwrotu zakupionych rzeczy. Pamiętaj, że zapoznanie się z tego typu informacjami leży w Twoim interesie. Brak regulaminu jakiegokolwiek sklepu internetowego powinien od razu być dla Ciebie znakiem, że nie należy w nim dokonywać żadnych zakupów!!! Jeśli korzystasz ze sklepów i portali transakcyjnych w UK i nie do końca rozumiesz zapisy ich regulaminów przyjdź do naszego Drop in Centre i poproś o pomoc w zapoznaniu się z nimi.

6 Nr 2. Sprawdzony komputer
Bardzo ważne jest, aby komputer, za pośrednictwem którego dokonywane są transakcje internetowe, posiadał odpowiednie zabezpieczenia antywirusowe aktualizowane na bieżąco.  Dokonując transakcji nie powinno się korzytać z niezabezpieczonej sieci Wi-Fi, czyli dostępnej bez konieczności wpisywania odpowiedniego hasła. Należy korzystać z sieci wymagających klucza zabezpieczeń sieciowych. Informacje są przesyłane w takich sieciach w postaci szyfrowanej, co może pomóc w chronieniu komputera przed nieautoryzowanym dostępem. Jak to sprawdzić??? Jeżeli w oknie „Połącz z siecią” zostaną wyświetlone dostępne sieci bezprzewodowe, te z nich, które nie zostały zabezpieczone, będą oznaczone ikoną żółtej tarczy.

7 Nr 3. Bezpieczeństwo transakcji
Każdy sklep lub portal transakcyjny ma obowiązek zapewnić swoim klientom bezpieczeństwo podczas przesyłania danych. Dotyczy to momentu samej transakcji, która musi przebiegać poprzez strony szyfrowane, a także wszelkiego typu formularzy rejestracyjnych, zawierających dane klienta zakładającego swoje konto w sklepie internetowym.

8 Jeżeli podczas wypełniania jakiegokolwiek formularza z użyciem swoich danych, w górnej części przeglądarki nie widzisz ważnych SYMBOLI KŁÓDEK na paskach adresowych przeglądarki, natychmiast zrezygnuj z zakupów!!! Symbol kłódki to znak, że strona ma certyfikat SSL (Secure Socket Layer), odpowiednie szyfrowanie i zabezpieczone łącze. Uchroni Cię to przed utratą poufnych danych, takich jak PIN do karty czy hasło i login do konta w e-banku.   przeglądarka Google Chrome przeglądarka Mozilla Firefox

9 Pamiętaj – strzeż swoich danych
Pamiętaj – strzeż swoich danych!!! Internet przyciąga oszustów wyłudzających dane osobowe, które później mogą posłużyć im do innych przestępczych działań (np. pobierania świadczeń socjalnych na czyjeś nazwisko na terenie UK). Do zrealizowania transakcji w internecie zwykle wystarczy adres oraz adres fizyczny, na który ma być przysłany zamawiany towar. Jeżeli ktoś wymaga od Ciebie podania numeru PESEL (W Polsce) lub NINo (w UK), czy też nazwiska panieńskiego Twojej matki i wielu innych dodatkowych danych – badź ostrożny i nigdy nie podawaj tego typu informacji!

10 Nr 4. Metody płatności KARTY PŁATNICZE: karta kredytowa, a także niektóre rodzaje kart debetowych (na przykład Visa Electron): - najbardziej popularny, prosty i wygodny sposób zapłaty; - natychmiastowa autoryzacja, a tym samym realizacja zamówienia; - do potwierdzania transakcji internetowych nie służy PIN, ale wyłącznie numer CVC2/CVV2 - trzy cyfry umieszczone na odwrocie karty kredytowej na pasku, na którym znajduje się podpis posiadacza; - płacąc kartą, sklep nie ma dostępu do naszych danych, dane z karty trafiają bezpośrednio na serwer obsługujący transakcje bezgotówkowe (tzw. operatorzy e-płatności). 

11 OPCJA CHARGEBACK – reklamacja płatności kartą, czyli tzw
OPCJA CHARGEBACK – reklamacja płatności kartą, czyli tzw. „obciążenie zwrotne” to zwrot pieniędzy z konta usługodawcy na konto posiadacza karty w wypadku nieudanej transakcji (nierzetelny, nieuczciwy sprzedający); zgodnie z regulaminami korzystania z kart kredytowych i debetowych (np. Visa, MasterCard) zwrot w ramach tej opcji jest obowiązkiem banku; w reklamacji składanej do banku należy podać konkretny powód/ uzasadnienie reklamacji, powinna ona zostać rozpatrzona w ciągu maksymalnie dwóch miesięcy; jest to procedura bezpłatna.

12 Warto wiedzieć: żaden sprzedawca nie może żądać od nas podania numeru PIN przy dokonywaniu e-zakupów; kod CVC2/CVV2 służy do zabezpieczenia transakcji internetowych; żaden sklep nie otrzymuje nigdy numeru naszej karty ani dostępu do naszych pieniędzy!!!!!

13 SYSTEMY PŁATNICZE - systemy działają na zasadzie wirtualnej portmonetki; klienci zarejestrowani w systemie mogą dokonywać płatności przy użyciu karty kredytowej bądź za pomocą salda konta PayU/ PayPal, które można zasilać przelewami z osobistego konta bankowego:            

14 SYSTEMY PŁATNICZE cd. - są to darmowe dla kupujących, szybkie, łatwe a przede wszystkim bezpieczne systemy płatności internetowych; - aby móc korzystać z tego typu serwisu należy przy użyciu konta założyć własne konto, wpisując dane osobowe, takie jak: imię i nazwisko, data urodzenia, adres, następnie zaś zarejestrować dane dotyczące konta bankowego lub karty kredytowej;

15 - informacje osobowe podaje się tylko raz podczas zakładania konta PayU/ PayPal;
- aby zapłacić za wybrany przedmiot wystarczy zalogować się za pomocą własnego poufnego hasła; płatności dokonuje się w bardzo prosty sposób - jednym kliknięciem;

16 - należność za dany towar jest rejestrowana na koncie PayPal zaraz po dokonaniu płatności; obie strony (kupujący i sprzedawca) są natychmiast poinformowani o dokonaniu płatności  poprzez wiadomości - serwisy płatności są w pełni bezpieczne dla klientów, dane finansowe kupującego nigdy nie są udostępniane sprzedawcy (dla nich widoczny jest tylko adres oraz podany adres dostawy); wszyscy sprzedawcy akceptujący płatności przez systemy płatności PayU/PayPal zostali uprzednio zweryfikowani, co oznacza, że można być pewnym, że rzeczywiście są tymi, za kogo się podają. - w przypadku, gdy przedmiot opłacony przez systemy płatności nie zostanie dostarczony, a handlowiec nie znajdzie dobrego rozwiązania problemu, możemy zrefundować do 100% straconych pieniędzy!

17 Pamiętaj! - Unikaj dokonywania bezpośrednich przelewów bankowych z Twojego konta na konto sprzedawcy szczególnie w przypadku prywatnych, ogłaszających się na różnych portalach internetowych sprzedawców, którzy nie podają danych adresowych i kontaktowych swoich sklepów, a także nie korzystają z bezpiecznych systemów płatniczych!!!!! - Sprawdź wiarygodność danego sklepu internetowego czy też platformy transakcyjnej na specjalnych stronach i forach internetowych. Czasem warto przeczytać opinie innych kupujących, ich doświadczenia. - Czytaj wszelkie regulaminy: sklepu, portalu transakcyjnego, kart płatniczych, czy też serwisów płatności; zawierają one wszelkie informacje dotyczące transakcji, a przede wszystkim informacje dotyczące terminów. Jeśli przegapisz termin np. składania reklamacji, utracisz wszelkie prawa do odzyskania towaru/pieniędzy!

18 Życzymy udanych i bezpiecznych zakupów!!!!
Prezentacja opracowana na podstawie: Doświadczeń własnych Źródeł internetowych/ Wikipedia; fora; poradniki: https://www.staysafeonline.org/stay-safe-online/protect-your-personal-information/online-shopping https://www.us-cert.gov/ncas/tips/ST07-001 Autor: NS


Pobierz ppt "Bezpieczne zakupy INTERNET."

Podobne prezentacje


Reklamy Google