Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kuchnia polska W odróżnieniu od wielu innych kuchni narodowych, trudno jest w polskiej tradycji znaleźć rzeczywiście "oryginalne" – "czysto polskie" potrawy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kuchnia polska W odróżnieniu od wielu innych kuchni narodowych, trudno jest w polskiej tradycji znaleźć rzeczywiście "oryginalne" – "czysto polskie" potrawy."— Zapis prezentacji:

1 Kuchnia polska W odróżnieniu od wielu innych kuchni narodowych, trudno jest w polskiej tradycji znaleźć rzeczywiście "oryginalne" – "czysto polskie" potrawy. Na kształtowanie się kulinarnej świadomości smakoszy zamieszkujących Polskę miały wpływ przemiany historyczne, na przestrzeni dziejów ulegała ona wielu wpływom i zmianom. Znane są wpływy niemieckie, francuskie, orientalne, włoskie czy żydowskie.

2 Kluski ziemniaczane Potrawa regionalna kuchni wielkopolskiej i kujawskiej. Ciasto na kluski przyrządza się z tartych surowych ziemniaków, które następnie trzeba odsączyć przy pomocy gazy lub ściereczki. Po odsączeniu z nadmiaru wody dodaje się mąkę pszenną do uzyskania dość gęstej, nie rozlewającej się konsystencji. Tak przygotowane ciasto wrzuca się na wrzątek, zsuwając małe porcje łyżeczką bezpośrednio z naczynia. Po wypłynięciu kluski odcedza się i przelewa gorącą wodą, aby się nie kleiły. Podaje się je najczęściej z ugotowaną kiszoną kapustą, twarogiem, niekiedy z gotowaną marchwią, polewa roztopionym tłuszczem z podsmażoną cebulą lub skwarkami. Często odsmaża się je z jajkiem.

3 SMACZNEGO

4 Bigos polski         Kapustę kwaszoną pokrajać drobno, zalać małą ilością wrzącej wody i gotować 1 godz. do miękkości. Kapustę świeżą poszatkować, zalać małą ilością wrzącej wody, gotować razem z rozdrobnionymi grzybami około 40 min. Mięso wieprzowe i cielęcinę opłukać, odcisnąć z wody, osolić, zarumienić na rozgrzanym tłuszczu ze wszystkich stron. Włożyć razem z boczkiem do kapusty kwaszonej, dusić do miękkości około 40 min. Słoninę pokrajać w kostkę, stopić. Skwarki dodać do bigosu. Na tłuszczu sporządzić zasmażkę z cebulą. Cielęcinę, mięso wieprzowe i boczek wyjąć z kapusty. Kapustę świeżą połączyć z kwaszoną i zagęścić zasmażką. Kiełbasę obrać ze skórki, pokrajać na plasterki. Wieprzowinę, cielęcinę, boczek pokrajać w kostkę i razem z kiełbasą włożyć do kapusty, dodać koncentrat pomidorowy, przyprawić do smaku solą, pieprzem i jesli trzeba cukrem, zagotować. Im więcej gatunków mięsa zawiera bigos, tym jest lepszy. Można dodawać różne pieczenie z dziczyny, drób pieczony itp.

5 SMACZNEGO

6 Legumina  Galaretkę rozpuścić wg przepisu, gdy zacznie tężeć utrzeć żółtka z cukrem. Połączyć z galaretką i dodać ubitą pianę, na koniec delikatnie wymieszać. Wylać do malutkich salaterek lub do jednej dużej, wstawić w chłodne miejsce do stężenia. Można podawać z bitą śmietaną lub bez dodatków.

7 SMACZNEGO

8 Rosół       Do zimnego wywaru mięsnego włożyć saszetkę ziołową, dodać poćwiartowaną kurę lub pokrojone mięso i gotować na małym ogniu i bez przykrycia ok. 1.5 h (rosół pod przykryciem mętnieje). Wyjąć saszetkę ziołową. Kiedy mięso zaczyna mięknąć, dodać warzywa i gotować do miękkości. Jeśli na rosole zebrała się zbyt duża warstwa tłuszczu, zebrać ją łyżką lub gazą, w którą zawinąć wcześniej kilka kostek lodu. Tą metodą można też usunąć szumowiny. Przyprawić rosół i posypać posiekaną natką pietruszki lub koperkiem. Podawać z makaronem. Do środka można włożyć krojone mięso i warzywa. Jeżeli zamiast wywaru używa się wody, to można dodać kostki rosołowe.

9 SMACZNEGO


Pobierz ppt "Kuchnia polska W odróżnieniu od wielu innych kuchni narodowych, trudno jest w polskiej tradycji znaleźć rzeczywiście "oryginalne" – "czysto polskie" potrawy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google