Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA CYFROWA OBRÓBKA FOTOGRAFII.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA CYFROWA OBRÓBKA FOTOGRAFII."— Zapis prezentacji:

1 OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA CYFROWA OBRÓBKA FOTOGRAFII

2 SPOTKANIE 1 TEMAT: CO TRZEBA WIEDZIEĆ O ZDJĘCIACH?

3 Niedokończone zdania Dzisiaj czuję się… Przyjechałem tu dlatego, że… Obawiam się, że… Oczekuję, że po zajęciach.../Od zajęć oczekuję, że... Uważam, że każdy z nas powinien… Aby dobrze nam się pracowało powinienem/powinniśmy…

4 Z czego składa się zdjęcie? Obrazek składa się z pojedynczych elementów – pikseli

5 Liczba pikseli a rozdzielczość Liczba pikseli zdjęcia podawana jest w megapikselach – milionach pikseli. 2843 pikseli 4240 pikseli 4240 x 2843 = 12.054.320 Rozdzielczość 4240 na 2843 Liczba pikseli 12 megapikseli

6 Proporcje zdjęcia 4 x 3

7 Typowe proporcje zdjęcia 4 x 3 1 x 1 16 x 9 3 x 2

8 Proporcje zdjęcia - płaskość 16 x 9 4 x 33 x 21 x 1

9 Zdjęcie 4 na 3 na ekranie 16 na 9

10 ĆWICZENIE Jakie są proporcje zdjęcia: 1600 x 1200 pikseli? 3200 x 1800 pikseli? 1920 x 1080 pikseli?

11 Orientacja zdjęcia Pionowa - portretowaPozioma - krajobrazowa

12 Kompresja zdjęć Kompresja zdjęć to zmniejszenie ich objętości przez program graficzny w sposób mniej lub bardziej widoczny dla oka. Oryginalne zdjęcie 524 kB Kompresja do 111 kB Kompresja do 56 kB

13 Formaty plików graficznych Format zapisujący pełną informację z matrycy aparatu. Generuje najlepszą jakość, ale też największe pliki. Nie wszystkie programy graficzne potrafią go wyświetlić. Każdy producent ma inny format RAW. Format umożliwiający kompresję zdjęcia. Pliki mogą być wyświetlane na prawie każdym urządzeniu, które służy do pokazywania zdjęć. Wiele aparatów zapisuje pliki od razu w tym formacie. Inne formaty plików graficznych, w których można przechowywać zdjęcia. Zwykle stosuje się je do innych celów niż typowa fotografia takich, jak ilustrowanie stron internetowych, wydruki reklamowe, itp. Formaty wektorowe. Nie stosuje się ich do fotografii. RAW JPG PNG, GIF, TIFF EPS, CDR

14 Edytowanie zdjęć Edytowanie zdjęć to zmiana ich wyglądu za pomocą programu graficznego. Może to być na przykład zmiana kolorystyki, jasności zdjęcia czy przycięcie obrazu do innych rozmiarów.

15 Zdjęcia cyfrowe w naszej praktyce Skąd bierzemy zdjęcia cyfrowe? Co z nimi robimy? Jak się nimi dzielimy z innymi?

16 Quiz Orientacja zdjęcia – portretowa czy krajobrazowa?

17 Quiz Które zdjęcie najbardziej nadaje się do wydruku na papierze 10x15 cm? Zdjęcie o wymiarach 450 x 266 pikseli?Zdjęcie o wymiarach 400 x 300 pikseli?

18 ĆWICZENIE W folderze Obrazy stwórzcie katalog Salamanka. Następnie przenieście tam zdjęcia z folderu DCIM2, który jest zamieszczony na pamięci USB.

19 SPOTKANIE 2 TEMAT: POZNAJEMY PROGRAM PICASA

20 Poprzednie zajęcia dowiedzieliśmy się, z czego składa się zdjęcie, poznaliśmy pojęcia, związane z fotografią cyfrową: proporcje zdjęć, orientację i rozdzielczość, nauczyliśmy się kopiować, przeglądać i kasować pliki, nauczyliśmy się kopiować zdjęcia na dysk komputera.

21 Powtórzenie 1. Z czego składa się zdjęcie? 2. Co oznacza, że zdjęcie ma 12 megapikseli? 3. Które zdjęcie jest bardziej wydłużone: o proporcjach 3 na 2 czy 4 na 3? 5. Jaki jest najpopularniejszy format zdjęć, obsługiwany przez większość urządzeń i programów komputerowych?

22 ĆWICZENIA Znajdźcie w Internecie nazwy programów służących do cyfrowej obróbki zdjęć.

23 ĆWICZENIE Uruchomcie program PICASA na trzy różne sposoby. Który z nich jest najłatwiejszy/najwygodniejszy?

24 ĆWICZENIE 1.Wyświetlcie zawartości folderu Wakacje 2003 i zwiększcie miniaturki zdjęć maksymalnie, jak się da. 2.Obejrzyjcie wybrane zdjęcia z tego folderu w widoku edycji. 3.Uruchomcie pokaz zdjęć z tego folderu z następującymi parametrami: rodzaj przejścia – wypchnij, czas wyświetlania jednego zdjęcia – 4 sekundy.

25 ĆWICZENIE Ustawcie program Picasa tak, by pokazywał tylko foldery: Art, Urlop Niemcy 2012, Znajomi. Przy czym spróbujcie znaleźć opcję, która spowoduje, że folder Art będzie miał wyłączone rozpoznawanie twarzy.

26

27 ĆWICZENIE Ustawcie program Picasa tak, by z powrotem pokazywał wszystkie foldery w Moje obrazy. Ekran Menedżera folderów powinien wyglądać, jak na ilustracji.

28

29 ĆWICZENIE 1. Skopiujcie ponownie zdjęcia z folderu Salamanka. 2. Podłączcie folder tak, by były widoczny w bibliotece zdjęć Picasa.

30 SPOTKANIE 3 TEMAT: PORZĄDKUJEMY SWOJĄ BIBLIOTEKĘ ZDJĘĆ

31 Poprzednie zajęcia dowiedzieliśmy się, że są różne programy przydatne w praktyce fotografa cyfrowego, poznaliśmy program Picasa, nauczyliśmy się przeglądać zdjęcia w programie Picasa, nauczyliśmy się robić pokaz zdjęć, nauczyliśmy się zarządzać plikami i folderami w programie Picasa, nauczyliśmy się, jak podłączyć folder do biblioteki Picasa i jak go odłączyć.

32 ĆWICZENIE Skopiujcie zdjęcia ze Szkocji (folder DCIM3 na pamięci USB) do folderu „Wakacje w Szkocji 2011”, utworzonego w Moje Zdjęcia i spowodujcie, żeby były widoczne w programie Picasa.

33 ĆWICZENIE Otagujcie zdjęcia zgodnie z podanymi wytycznymi. 1. Pierwsze pięć zdjęć z folderu Urlop Niemcy 2012 jest wyraźnie zrobionych na wsi, pozostałe w mieście. Dodajcie więc odpowiednio tagi: wieś i miasto, do wybranych zdjęć. 2. Wybierzcie zdjęcia, w których podoba Wam się niebo i otagujcie je słowem „niebo”. 3. Przejdźcie do folderu Urlop Szkocja 2011i otagujcie tam również zdjęcia z pięknym niebem, tym wyrazem. 4. W folderze Znajomi usuńcie wszystkie tagi.

34 ĆWICZENIE Spróbujcie przypisać miejsca do zdjęć z urlopu w Niemczech. Zdjęcia, które są zrobione na wsi pochodzą z okolic Bispingen, a miejskie z miasta Luneburg. Następnie przyporządkujcie dwa pierwsze zdjęcia z urlopu w Szkocji do miejsca Loch Ness.

35 ĆWICZENIE W folderze Urlop Niemcy 2012 zaznaczcie gwiazdką następujące zdjęcia: pokazujące wiejską chałupę w całej okazałości, pokazujące szyld hotelu, z pomnikiem i rzeźbą dzieci.

36 ĆWICZENIE Uzupełnijcie naszą kolekcję zdjęć o następujące informacje: zdjęcie w Szkocji, na którym widoczny jest zamek z mostem oznakujcie tagiem geograficznym, wyszukując po nazwie EILEAN DONAN, zdjęciom ze Szkocji, pokazującym zamki, dodajcie tag „zamek”, zdjęciom z ptakami dodajcie tag „ptaki”, w folderze Londyn jest zdjęcie z autobusem, sprawdźcie, jakim aparatem zostało zrobione i czy użyto lampy błyskowej, w folderze Wakacje 2004 są osoby, nadajcie im dowolne imiona i wpiszcie do biblioteki Picasa.

37 SPOTKANIE 4 TEMAT: TWORZYMY WŁASNE ALBUMY

38 Poprzednie zajęcia poznaliśmy miejsce, w którym można znaleźć informacje umieszczane przez aparat w postaci tak zwanych metainformacji; nauczyliśmy się uzupełniać zdjęcia o dodatkowe informacje, dotyczące tematyki zdjęcia, czyli tzw. tagi; nauczyliśmy się uzupełniać zdjęcia o informacje, dotyczące położenia geograficznego; nauczyliśmy się uzupełniać informacje o osobach obecnych na zdjęciach; nauczyliśmy się oznaczać zdjęcia gwiazdką.

39 ĆWICZENIE Spróbujcie uzupełnić o informacje jeszcze jedno zdjęcie. W folderze Wakacje 2004 znajduje się zdjęcie przedstawiające zamek. Odnajdźcie je. Dodajcie mu tag „zamek”. Uzupełnijcie położenie geograficzne, używając nazwy tego zamku: NEUSHWANSTEIN.

40 ĆWICZENIE Utwórzcie album Krajobrazy Europy. Umieśćcie w nim następujące zdjęcia: z folderu Urlop Niemcy 2012 dwa zdjęcia, przedstawiające łąkę, z folderu Urlop Szkocja 2011 cztery zdjęcia, pokazujące łąki i wzgórza.

41 ĆWICZENIE Spróbujcie samodzielnie wykorzystać operacje dodawania zdjęć do albumu oraz ich usuwania, by uzyskać następujący efekt: w albumie Architektura Europy tylko zdjęcia zamków (dwa ze Szkocji oraz jeden z folderu Wakacje 2004), w albumie Krajobrazy Europy tylko zdjęcia ze Szkocji – te, które już są oraz zdjęcie, pokazujące rękę osoby fotografującej przez okno pociągu.

42 ĆWICZENIE Sprawdźcie, ile zdjęć: Wykonano aparatem marki Canon, Wykonano aparatem Nikon D80, Otagowano tagiem jezioro.

43 ĆWICZENIE Wgrajcie kilkanaście własnych zdjęć na dysk komputera do przynajmniej dwóch folderów, otagujcie je i stwórzcie, co najmniej jeden albumu. Spróbujcie użyć różnego rodzaju tagowania (poprzez miejsca, osoby i zwykłe tagi tematyczne).

44 SPOTKANIE 5 TEMAT: POPRAWIANIE WYGLĄDU ZDJĘĆ

45 Poprzednie zajęcia poznaliśmy pojęcie albumu i różnicę pomiędzy albumem i folderem; nauczyliśmy się tworzyć albumy w programie Picasa, dodawać i usuwać zdjęcia, uzupełniać albumy o dodatkowe opisy; nauczyliśmy się wyświetlać zdjęcia o zadanych parametrach np. oznaczone gwiazdką; nauczyliśmy się wyszukiwać fotografie, pasujące do określonych słów.

46 ĆWICZENIE Spróbujcie poprawić wygląd dowolnie wybranego zdjęcia w folderze Barcelona, korzystając z poznanych narzędzi. Zdjęcie przytnijcie do proporcji kwadratu.

47 ĆWICZENIE Dobierzcie się w pary. Waszym zadaniem jest przetestowanie narzędzi do kreatywnej obróbki zdjęć i zaproponowanie od dwóch do czterech przerobionych fotografii. Tym razem chodzi o efekt artystyczny, więc zdjęcia mogą być mocno odrealnione. Wymyślajcie wspólnie, co zrobicie, ale pracujcie w ten sposób, że raz jedna osoba nanosi zmiany, raz druga. Na koniec zapiszcie zmiany i dajcie znać, że skończyliście.

48 SPOTKANIE 6 TEMAT: PUBLIKACJA ZDJĘĆ

49 Poprzednie zajęcia poznaliśmy możliwości poprawiania zdjęć w programie Picasa, nauczyliśmy się korygować wygląd zdjęć, poznaliśmy efekty specjalne programu Picasa, wiemy, że program Picasa zapisuje kopię oryginału zdjęcia w ukrytym folderze, więc zawsze możemy cofnąć wprowadzone zmiany.

50 ĆWICZENIE Udostępnijcie w sieci folder Salamanka.

51 ĆWICZENIE Przygotujcie album z własnych zdjęć i opublikujcie go w sieci. Postarajcie się wykorzystać umiejętności z całego dotychczasowego szkolenia (opatrzcie zdjęcia podpisami, jeśli trzeba to poprawcie ich wygląd). Spróbujcie zrobić tak, by na koniec zajęć, móc wysłać mi e-mailem link do swojego albumu.

52 SPOTKANIE 7 TEMAT: INNE FORMY KORZYSTANIA Z FOTOGRAFII CYFROWEJ

53 ĆWICZENIE Wybierzcie zdjęcie i wyślijcie mailem na mój adres.

54 ĆWICZENIE Spróbujcie wyeksportować Wasz album, który pokazywaliście dzisiaj na zajęciach, do folderu Moje obrazy/Eksport.

55 ĆWICZENIE Przygotujcie w parach ciekawy kolaż zdjęć.

56


Pobierz ppt "OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA CYFROWA OBRÓBKA FOTOGRAFII."

Podobne prezentacje


Reklamy Google