Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zdrowe odżywianie w słowie, liczbie i praktycznym działaniu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zdrowe odżywianie w słowie, liczbie i praktycznym działaniu."— Zapis prezentacji:

1 Zdrowe odżywianie w słowie, liczbie i praktycznym działaniu.
Działania podjęte w ramach starań o miano Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej.

2 Ciekawa lekcja języka polskiego w klasie IV-V Temat lekcji: Czy na lekcji języka polskiego można zrobić zdrowe kanapki?

3 Uczniowie przeczytali wiersz M. Walczak pt. „Kolorowe kanapki”
Uczniowie przeczytali wiersz M. Walczak pt. „Kolorowe kanapki”. Wymienili z czego zrobiona została kanapka i wyrazili opinię czy kanapka z wiersza jest kanapką zdrową. Uzasadniali swoją wypowiedź. Podawali inne przykłady z czego można zrobić zdrową kanapkę.

4 Następnie uczniowie rozwiązali krzyżówkę – w wyznaczone miejsca wpisywali nazwy owoców i warzyw, które przedstawione zostały na obrazkach. Spośród podanych obrazków warzyw wyszukiwali te, które zostały wymienione w wierszu.

5 Ciekawa lekcja języka polskiego w klasie I-III gimn
Ciekawa lekcja języka polskiego w klasie I-III gimn. Temat lekcji: „Owocowo – warzywny portret człowieka”

6 Uczniowie otrzymali reprodukcję obrazu Giuseppe Arcimboldo pt
Uczniowie otrzymali reprodukcję obrazu Giuseppe Arcimboldo pt. „Cesarz Rudolf II Habsburg jako Wertummus”. Zadaniem uczniów było rozpoznanie jak największej ilości owoców i warzyw z których składała się postać przedstawiona na portrecie. Uczniowie wyszukiwali w Internecie wiadomości na temat owoców i warzyw mało znanych np. karczoch, granat, figa.

7 Obliczanie wartości kalorycznej produktów – ciekawa lekcja matematyki

8 W dniach oraz uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej oraz uczniowie klasy I-II gimnazjum na lekcjach matematyki przygotowywali wiosenne zdrowe przekąski.

9 W klasie zostały przygotowane trzy stanowiska, przy których uczniowie przygotowywali:
kanapki sałatkę warzywną szaszłyki owocowe

10 Zadaniem uczniów było dokładne umycie i zważenie wszystkich produktów, które zostały użyte do wykonania przekąsek.

11 Następnie uczniowie odczytywali i interpretowali informacje przedstawione w tabelach kalorycznych wybranych produktów spożywczych. Na koniec obliczali wartości energetyczne wykonanych przekąsek.

12 „CHEMIA NA TALERZU”

13 Przebieg zajęć Zajęcia „ Chemia na talerzu” były zajęciami otwartymi, w których mogli wziąć udział wszyscy chętni uczniowie wraz z nauczycielami. Pokazy chemiczne miały na celu: rozwijanie u uczniów umiejętności wykonywania doświadczeń chemicznych, obserwacji i formułowania wniosków, uświadomienie uczniom obecności glukozy, skrobi, tłuszczu , witaminy C w produktach spożywczych, warzywach i owocach oraz ich wpływu na zdrowie człowieka, poznanie podstawowego sprzętu laboratoryjnego, doskonalenie posługiwania się chemicznym sprzętem laboratoryjnym, rozwijanie zainteresowań badawczych.

14 Wykrywanie glukozy w owocach i warzywach
Wprowadzenie: Glukoza występuje w owocach, roślinach i miodzie.  Jest głównym materiałem energetycznym w organizmie ludzkim.  Problem badawczy: Czy w owocach i warzywach jest cukier? Hipoteza: Tak, owoce i warzywa zawierają cukier Pomoce: różne owoce i warzywa, paski do wykrywania glukozy, szalki Petriego Przebieg doświadczenia: pokroić owoce i warzywa ułożyć kawałki owoców i warzyw na szalkach Petriego na każdym kawałku owocu i warzywa położyć paski do wykrywania glukozy po chwili zdjąć pasek i porównać ze skalą na opakowaniu Obserwacje: paski do wykrywania glukozy zaczęły zabarwiać się na różne kolory Wniosek: owoce i warzywa zawierają glukozę w różnej ilości. Im pasek ciemniejszy tym więcej glukozy w owocu lub warzywie.

15

16 Wykrywanie skrobi w produktach spożywczych
Wprowadzenie : Skrobia jest cukrem złożonym. Podstawowymi źródłami skrobi są bulwy ziemniaków i nasiona zbóż. Do stwierdzenia obecności skrobi wykorzystuje się roztwory jodu – pojawia się wówczas charakterystyczne granatowe zabarwienie.  Problem badawczy: Które produkty spożywcze zawierają skrobię? Hipoteza. Skrobię zawierają chleb, ziemniak, chipsy, paluszki, fasola, ryż Wykonanie. Na szkiełku umieszczamy różne produkty spożywcze: chleb, ziemniak, jabłko, ogórek, ser, krakers (suchar), cukier, chipsy, paluszki, śmietanę, twaróg, pasztet drobiowy, fasolę, ryż Przebieg: Do każdego produktu spożywczego dodajemy krople jodyny i obserwujemy zachodzące zmiany, notujemy i formułujemy wnioski. Obserwacje: Po dodaniu jodyny do produktów spożywczych niektóre z nich zabarwiły się na granatowo. Wnioski: Chleb, ziemniak, chipsy, paluszki, fasola, ryż zawierają skrobie. Skrobię zawiera też pasztet drobiowy.

17

18 Wykrywanie tłuszczów w żywności
Wprowadzenie: Źródłem tłuszczów są owoce roślin oleistych, np. oliwki, oraz nasiona roślin oleistych, np. słonecznika czy rzepaku. Problem badawczy: Gdzie znajduje się najwięcej tłuszczów? Hipoteza. Najwięcej tłuszczu znajduje się w słoneczniku. Doświadczenie: Potrzebne materiały: -słonecznik -migdały -łuskane orzechy włoskie -serwetki papierowe Wykonanie: Niewielką ilość migdałów rozcieramy w moździerzu. Roztarte ziarna przenosimy na kratkę papieru i przyciskamy je między 2 warstwy kartki. Plamę wysuszyć suszarką do włosów. Trzymając kartkę pod światło stwierdzamy po obecności tłustych plam, czy produkt zawiera tłuszcze, czy też nie. Powtarzamy doświadczenie z pozostałymi produktami. Wynik: Po roztarciu wszystkich produktów, największą ilość tłuszczów zawiera słonecznik Wnioski. Tłuszcze występują w bardzo wielu pokarmach. Słonecznik jest często wykorzystywany do wytworzenia oleju słonecznikowego, ponieważ zawiera dużą ilość tłuszczu.

19

20 Wykrywanie witaminy C w sokach
Problem badawczy: Czy sok pomarańczowy zawiera witaminę C? Hipoteza W soku pomarańczowym znajduje się witamina C. Potrzebne materiały: -probówka -sok pomarańczowy, napój pomarańczowy, pomarańcza -jodyna -skrobia -zakraplacz - zlewka Wykonanie. Zlewkę napełniamy wodą z kranu. Dodajemy 10 kropli przygotowanej wcześniej skrobi i kroplę jodyny. Następnie do zlewki wkrapiamy po kropli soku pomarańczowego, licząc, po ilu kroplach roztwór całkowicie się odbarwi. Te same czynności wykonujemy z napojem pomarańczowym i sokiem z pomarańczy. Wynik: Po 6 kroplach soku roztwór odbarwił się. Wnioski. Sok pomarańczowy, tak jak wiele innych produktów zawiera witaminę C. Im więcej witaminy C zawiera sok, tym mniej jego kropli potrzeba do odbarwienia skrobi z jodyną.

21

22 Efekty W efekcie naszych działań uczniowie na miarę swoich możliwości:
doskonalili umiejętności posługiwania się przyrządami optycznymi i Pomiarowymi, ustalili ile kalorii dostarcza zdrowa przekąska, potwierdzili obecność skrobi, tłuszczu, glukozy i witaminy C w wielu produktach spożywczych, rozwijali takie cechy jak dokładność, cierpliwość i spostrzegawczość, rozwijali umiejętność planowania zadań, opisywania ich i wyciągania wniosków, korzystali z różnych źródeł informacji, doskonalili umiejętności pracy w grupie.

23 Zajęcia przygotowały i przeprowadziły:
Julita Bartosiewicz – język polski Dorota Żytko – matematyka Krystyna Janus – chemia


Pobierz ppt "Zdrowe odżywianie w słowie, liczbie i praktycznym działaniu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google