Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Antarktyda Antarktyda obejmuje obszary lądowe i wodne wokół bieguna południowego i jest najbardziej odizolowanym kontynentem na globie ziemskim.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Antarktyda Antarktyda obejmuje obszary lądowe i wodne wokół bieguna południowego i jest najbardziej odizolowanym kontynentem na globie ziemskim."— Zapis prezentacji:

1

2 Antarktyda

3 Antarktyda obejmuje obszary lądowe i wodne wokół bieguna południowego i jest najbardziej odizolowanym kontynentem na globie ziemskim.

4 Klimat Na Antarktydzie najcieplejszym miesiącem jest styczeń, w którym temperatura na wybrzeżach jest bliska 0,0 C, a w lipcu dochodzi do -25,0 C. W centrum kontynentu jest znacznie mroźniej. Zanotowano tam najniższą temperaturę na Ziemi -91,50 C. Przy tak niskich temperaturach ilość pary wodnej w powietrzu jest niewielka, więc opady śniegu są małe /ok.100 mm rocznie/, a często występują osady: szron i szadź. Surowość klimatu Antarktydy potęgują częste i silne wiatry wiejące od środka kontynentu ku jego wybrzeżom.

5 Oświetlenie W okresie kalendarzowej jesieni /21.03.- 22.06./ i zimy /22.06.- 23.09./ Słońce nie ukazuje się nad horyzontem, trwa noc polarna na biegunie południowym. Im dalej od bieguna, tym noc jest krótsza i na kole podbiegunowym południowym trwa jedną dobę. Dzień polarny na biegunie trwa pół roku /23.09.- 21.03./ i również zmniejsza się do jednej doby na kole podbiegunowym południowym.

6 Góry lodowe Góra lodowa u wybrzeży nowej Fundlandii.

7 Zdjęcie pokazujące, jaka część góry lodowej może znajdować się pod wodą

8 na pierwszym planie widoczny niebieski lód. Częściowo wywrócona góra lodowa

9 Widok na góry lodowca Rossa największego lodowca Antarktydy.

10 Lodowiec szelfowy Rossa. Lodowiec szelfowy są to przesuwające się masy lodowe odrywające się od lądolodu, które z czasem pękają i tworzą barierę lodową.

11 Zwierzęta i rośliny Ze względu na trudne warunki klimatyczne oraz znikomą pokrywę roślinną fauna jest słabo rozwinięta. Dominują w niej zwierzęta wodne i pingwiny. Nie występują żadne gatunki gadów, płazów, ssaków lądowych, owadów latających, a także ryb słodkowodnych. Urozmaicona jest fauna przybrzeżna – żyją tu gatunki rozgwiazd, jeżowców, gąbek, meduz, krewetek i głowonogów.

12 . Ach, jaki jestem piękny.

13 Pingwin królewski Pożywienie: ryby, kryl, morskie skorupiaki i kałamarnice.

14 Pożywienie zdobywają nurkując, z reguły na 150-300 m (maksymalna zarejestrowana głębokość - 500 m).

15 Nurkujące pingwiny

16 Kolonia pingwinów królewskich

17 karmienie pisklęcia Pingwin cesarski — duży ptak, zamieszkujący wybrzeża Antarktydy. Największy wśród pingwinów, najlepiej przystosowany do życia w ekstremalnych warunkach.

18 Piękno krajobrazu zimowego

19 Kryl antarktyczny - gatunek skorupiaka, najbardziej znany spośród wszystkich gatunków kryla

20 Mchy i porosty to jedyne rośliny Antarktydy.

21 Zorza polarna

22 Zorza to zjawisko świetlne.

23 Stacje badawcze Antarktyda jest bezludna, jedynie na stacjach badawczych pracują sezonowo zmieniający się naukowcy.

24 Stacje badawcze Stacje badawcze zostały założone między innymi przez: NIEMCY ROSJA BELGIA JAPONIA AUSTRALIA USA WIELKA BRYTANIA ARGENTYNA

25 Polska stacja badawcza im. Henryka Arctowskiego znajduje się w obrębie Antarktyki na wyspie King Georgie w archipelagu Szetland ó w Południowych.

26 Stacje badawcze

27 Zdjęcia r ó żne

28

29

30

31

32 Pojęcia związane z krajobrazem pustyni lodowej. LĄDOL Ó D - nagromadzone duże masy lodu, tworzące rozległą, wypukłą pokrywę poruszającą się szerokim frontem we wszystkich kierunkach. LODOWIEC SZELFOWY - część lądolodu znajdującego się poniżej poziomu morza, leżącego na jego dnie. FIRN - ziarniste grudki śniegu (forma przejściowa między śniegiem, a lodem). PAK LODOWY - wieloletni l ó d morski, tworzący wielkie pola lodowe, złożone z tafli, grubych na kilka metr ó w, podzielonych szczelinami. G Ó RA LODOWA - ogromna bryła lodu pływająca po morzu, oderwana od lądolodu. NUNATAK - skalisty teren nie pokryty lodem.


Pobierz ppt "Antarktyda Antarktyda obejmuje obszary lądowe i wodne wokół bieguna południowego i jest najbardziej odizolowanym kontynentem na globie ziemskim."

Podobne prezentacje


Reklamy Google