Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt edukacyjny: Lektury dwóch pokoleń – książki, które czytają nastolatki i ich rodzice Termin realizacji: I 2014 – VI 2014 Zespół projektowy: Cezary.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt edukacyjny: Lektury dwóch pokoleń – książki, które czytają nastolatki i ich rodzice Termin realizacji: I 2014 – VI 2014 Zespół projektowy: Cezary."— Zapis prezentacji:

1 Projekt edukacyjny: Lektury dwóch pokoleń – książki, które czytają nastolatki i ich rodzice Termin realizacji: I 2014 – VI 2014 Zespół projektowy: Cezary Dobies, Dawid Dudek, Olaf Perzyna Opiekun: Anna Łupińska

2

3

4

5

6

7

8

9

10 Wnioski 1. Z naszego badania wynika, że uczniowie klas drugich – wbrew powszechnym trendom - czytają w całości lub fragmentach książki, które są szkolnymi lekturami. Najchętniej czytane są powieści przygodowe, w tym fantastyczne, adresowane do młodzieży.

11 2. Nie można na podstawie badania stwierdzić jednoznacznie, czy czyta- nie książek było popularniejsze w czasach, gdy nasi rodzice byli dziećmi, lecz widać, że z upływem czasu gusta się zmieniają.

12 3. Rodzice badanych uczniów mają inne doświadczenie lekturowe niż drugo- klasiści, którzy dopiero w liceum poznają np. „Trylogię” Sienkiewicza. Rodzice znacznie rzadziej wskazują na to, że czytają nowe książki, takie jak: „Hobbit”, „Władca pierścieni”, „Harry Potter”, „Zwiadowcy”, „Wiedźmin”, a w szczególności powieści o Percym Jacksonie, które cieszą się dużą popularnością wśród młodzieży.

13 4. Uczniowie klas drugich znacznie mniej chętnie niż ich rodzice sięgają po książki odnoszące się do realiów minionych wieków, czyli po powieści historyczne, preferują natomiast fantastykę, przeno- szącą w świat magii, cudowności, wartkiej akcji. Wynika to, naszym zdaniem, z inaczej ukształtowanej wyobraźni, w której domi- nują obrazy z gier komputerowych czy filmów akcji.

14 5. Młodzież wybiera książki pisane prostszym językiem niż klasyka. Długie opisy zniechęcają, zamiast pobudzać wyobraźnię. Obraz pojawia się w mózgu szybciej niż słowo i nawet nienazwany jakoś jest rozumiany. W tym tkwi, naszym zdaniem, tajemnica niechęci do „nudnych opisów”. Świat literatury staje się po części niezrozumiały dla niektórych nastolatków wychowanych w świecie Minecrafta czy jakiejś gry FPS, np. „Metro: Last Light" na motywach powieści Dimitrija Głuchowskiego „ „Metro 2033".

15 6. Można zauważyć, że młodzież nie uważa za swój autorytet takich postaci jak Zbyszko z Bogdańca, lecz bohaterów, w których życiu dzieje się coś niezwykłego, jak np. Bilbo Baggins, wyruszający w nieznaną podróż z grupą krasnoludów lub Percy Jackson, który trafia do obozu półbogów i przeżywa z przyjaciółmi niesłychane przygody.

16

17

18 7. Pozwala to wysunąć tezę, że wraz z nowymi bohaterami literackimi pojawia się nowy świat wartości i symboli, decydujący o różnicach międzypokoleniowych. Czym Harry Potter, Bilbo i Frodo Baggins, Will Treaty, Geralt z Rivii, Percy Jackson różnią się od Marcina Borowicza, Kmicica, Skrzetuskiego czy Michała Wołodyjowskiego pozostaje zagadnieniem wymagającym głębszych badań.

19 8. Drugoklasiści wskazują również na ciekawe książki realistyczne, ukazu- jące trudne problemy życiowe i sposoby radzenia sobie z nimi, a także postawy młodzieży wobec tego, co ją spotyka - z tego względu chętnie sięgają po powieść „Gwiazd naszych wina” Johna Greena czy pamiętają z dzieciństwa „Chłopców z Placu Broni” Ferenca Molnara.

20

21 9. Młodzież jasno zadeklarowała, że po obejrzeniu ciekawego filmu sięga po książkę o tym samym tytule, jednakże nie czyta tylko powieści, na których podstawie nakręcono filmy; większość mówi, że woli czytać książki niż oglądać filmy.

22 10. Jednak za najciekawsze uznaliśmy odpowiedzi na pyta- nie o to, co wolą uczniowie: czytanie książek czy też słucha- nie audiobooków, ponad połowa ankietowanych podpisała się pod czytaniem książek.

23 11. Okazuje się, że mimo zmian wynikających z rozwoju technologii badana grupa gimnazjalistów z klas drugich aktywnie uczestni- czy w kulturze, czytając książki zarówno z obowiązku, jak i zamiło- wania.

24


Pobierz ppt "Projekt edukacyjny: Lektury dwóch pokoleń – książki, które czytają nastolatki i ich rodzice Termin realizacji: I 2014 – VI 2014 Zespół projektowy: Cezary."

Podobne prezentacje


Reklamy Google