Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Akademia Zdrowego Przedszkolaka Sprawozdanie z akcji Przedszkolak bezpieczny w środowisku Przedszkole Nr 4 w Lublinie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Akademia Zdrowego Przedszkolaka Sprawozdanie z akcji Przedszkolak bezpieczny w środowisku Przedszkole Nr 4 w Lublinie."— Zapis prezentacji:

1 Akademia Zdrowego Przedszkolaka Sprawozdanie z akcji Przedszkolak bezpieczny w środowisku Przedszkole Nr 4 w Lublinie

2 W czerwcu 2013 r. w Przedszkolu Nr 4 w Lublinie, w grupie III został przeprowadzony cykl zajęć w ramach akcji Przedszkolak bezpieczny w środowisku. Tematyka koncentrowała się na problemach bezpieczeństwa dzieci w różnych miejscach i sytuacjach. Zajęcia miały na celu podniesienie świadomości wychowanków w zakresie unikania zagrożeń oraz sposobów zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych.

3 Poznajemy zasady bezpieczeństwa w domu W czasie zajęć rozmawialiśmy o tym, co to jest bezpieczeństwo, dowiadywaliśmy się, jakie niebezpieczne przedmioty mogą znajdować się w domu, do których miejsc nie powinniśmy się zbliżać, czego nie wolno robić, gdy nie ma przy nas rodziców. Omówiliśmy też Dekalog Bezpiecznego Przedszkolaka.

4 Słuchaliśmy bajki o zwierzątkach ze Zdrowego Zakątka, które rozmawiały o bezpieczeństwie oraz kolorowaliśmy rysunki, aby zapamiętać, czego należy unikać, aby być bezpiecznym w mieszkaniu.

5 Byliśmy poszukiwaczami niebezpiecznych skarbów.., każdy miał okazję do opowiedzenia, dlaczego dany przedmiot jest niebezpieczny i nie wolno się nim bawić.

6 Zobaczyliśmy różnicę między niebezpiecznymi przedmiotami a bezpiecznymi zabawkami. Zapamiętamy, że do zabawy służą tylko nasze bezpieczne zabawki.

7 Rozmawialiśmy o rodzajach służb ratunkowych – policji, straży pożarnej i pogotowiu, o roli, jaką pełnią i ważnych numerach telefonów. Kolorowaliśmy rysunki z pojazdami służb specjalnych. Przypomnieliśmy sobie i wspólnie kolorowaliśmy numer alarmowy 112. Przeprowadziliśmy symulację rozmowy z dyżurnym dyspozytorem. Wiemy, że dzwonić można pod ten numer tylko w wyjątkowych, uzasadnionych sytuacjach.

8 Bezpieczeństwo poza domem oraz w trakcie aktywności fizycznych W trakcie tych zajęć rozmawialiśmy o tym, jak należy zachować się z kontakcie z osobą nieznajomą. Przeprowadziliśmy zabawę – quiz, w której dzieci oceniały zachowanie prawidłowe – lizak zielony – i nieprawidłowe – lizak czerwony.

9 Chociaż zwierzęta są naszymi przyjaciółmi, to jednak w kontakcie z nimi trzeba przestrzegać pewnych zasad. Uczyliśmy się, jakich zachowań nie lubią psy, czego nie wolno robić oraz jak się zachować, gdy zostaniemy zaatakowani przez psa – jak wygląda pozycja żółwia.

10 Zabawa „Uwaga! Pies” bardzo się wszystkim podobała.

11 Przy okazji słuchania kolejnego odcinka bajki o zwierzątkach ze Zdrowego Zakątka rozmawialiśmy o zasadach bezpieczeństwa w czasie zabaw na dworze. Teraz będziemy pamiętać już o nich codziennie.

12 Wiemy, jakie zabezpieczenia powinni mieć rowerzyści i rolkarze, dlaczego warto mieć elementy odblaskowe i jak ważna jest ochrona przed słońcem w lecie. Pamiętamy też o piciu wody w czasie gorących dni.

13 Bezpieczeństwo w ruchu drogowym Na tych zajęciach poznawaliśmy zasady ruchu drogowego. Przypomnieliśmy sobie, co oznaczają kolory sygnalizacji świetlnej, kto zajmuje jakie miejsce w ruchu drogowym, o czym należy pamiętać przy przechodzeniu przez jezdnię. Bawiliśmy się w zabawę „Poznajemy światła drogowe”. Nauczyliśmy się na pamięć wiersza „Przechodzenie przez ulicę”.

14 Omówiliśmy też kilka podstawowych znaków drogowych. Każdy mógł narysować lub ułożyć z puzzli wybrany znak drogowy.

15 Nasza wiedza teoretyczna została poparta spotkaniami z osobami zawodowo zajmującymi się tematyką bezpieczeństwa. Na zajęcia zaprosiliśmy panią policjantkę z Komendy Miejskiej Policji wraz z sierżantem misiem Poli, którzy przypomnieli nam najważniejsze zasady ruchu drogowego.

16 Odwiedzili też nas żandarmi z Żandarmerii Wojskowej oraz ratownik wodny, którzy opowiedzieli nam o zasadach bezpieczeństwa – w domu, na dworze, na ulicy, w kontakcie z osobami nieznajomymi, zwierzętami – psem oraz o bezpieczeństwie nad wodą.

17 Bezpieczeństwo w relacjach z rówieśnikami i dorosłymi W trakcie tych zajęć poznawaliśmy swoje ciało i przestrzeń przez zabawy i ćwiczenia wg metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne – „Bajka o moim ciele”, „Lustro”, „Jak najwyżej”, „Mostek” i inne.

18 „Stonoga”, „Wężyk”, „Uciekaj myszko” to niektóre z zabaw, które sprawiły nam wiele radości.

19 Rozmawialiśmy też o tym, co to jest intymność, przestrzeń osobista i dlaczego jedne osoby mogą być bliżej nas a inne nie. Wykonaliśmy ćwiczenie „Moje granice” i omawialiśmy uczucia, jakie towarzyszyły temu ćwiczeniu. Na koniec bawiliśmy się w „Wierszyki – masażyki”

20 Nasi znajomi z poprzednich edycji akcji Akademii Zdrowego Przedszkolaka – ulubieni bohaterowie bajek z serii „Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka” – Raptuś, Wieprzuś, Ociupinka i ciocia Róża – towarzyszyli nam w trakcie zajęć, tym razem opowiadając historie związane z pojęciem bezpieczeństwa. Dzięki nim i ich przygodom lepiej zapamiętamy, jak dbać o nasze bezpieczeństwo.

21 Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w proponowanych zabawach na temat bezpieczeństwa. Przedszkolak bezpieczny w środowisku to przedszkolak świadomy sytuacji, które mogą być dla niego niebezpieczne – w domu, na ulicy, na podwórku, w kontakcie z innymi osobami. W efekcie przeprowadzonych zajęć wzrosła świadomość dzieci, ich odpowiedzialność i asertywność, dotycząca wielu niebezpiecznych sytuacji. Dzięki zajęciom przedszkolaki będą umiały zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom lub poradzić sobie z nimi. Rodzice zostali zapoznani i włączeni do akcji. Prezentacja multimedialna przygotowana przez Organizatorów została przesłana na adresy mailowe. Informacje o akcji były też zamieszczane na tablicy ogłoszeniowej dla rodziców. W trakcie zajęć wykorzystaliśmy materiały od Organizatora, które przybliżyły dzieciom poruszane tematy, ułatwiły przeprowadzenie zajęć, za które to materiały bardzo dziękujemy. Opracowała mgr Alicja Hereta


Pobierz ppt "Akademia Zdrowego Przedszkolaka Sprawozdanie z akcji Przedszkolak bezpieczny w środowisku Przedszkole Nr 4 w Lublinie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google