Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Akademia Zdrowego Przedszkolaka

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Akademia Zdrowego Przedszkolaka"— Zapis prezentacji:

1 Akademia Zdrowego Przedszkolaka
Sprawozdanie z akcji Przedszkolak bezpieczny w środowisku Przedszkole Nr 4 w Lublinie

2 W czerwcu 2013 r. w Przedszkolu Nr 4 w Lublinie, w grupie III został przeprowadzony cykl zajęć w ramach akcji Przedszkolak bezpieczny w środowisku. Tematyka koncentrowała się na problemach bezpieczeństwa dzieci w różnych miejscach i sytuacjach. Zajęcia miały na celu podniesienie świadomości wychowanków w zakresie unikania zagrożeń oraz sposobów zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych.

3 Poznajemy zasady bezpieczeństwa w domu
W czasie zajęć rozmawialiśmy o tym, co to jest bezpieczeństwo, dowiadywaliśmy się, jakie niebezpieczne przedmioty mogą znajdować się w domu, do których miejsc nie powinniśmy się zbliżać, czego nie wolno robić, gdy nie ma przy nas rodziców. Omówiliśmy też Dekalog Bezpiecznego Przedszkolaka.

4 Słuchaliśmy bajki o zwierzątkach ze Zdrowego Zakątka, które rozmawiały o bezpieczeństwie oraz kolorowaliśmy rysunki, aby zapamiętać, czego należy unikać, aby być bezpiecznym w mieszkaniu.

5 Byliśmy poszukiwaczami niebezpiecznych skarbów
Byliśmy poszukiwaczami niebezpiecznych skarbów.., każdy miał okazję do opowiedzenia, dlaczego dany przedmiot jest niebezpieczny i nie wolno się nim bawić.

6 Zobaczyliśmy różnicę między niebezpiecznymi przedmiotami a bezpiecznymi zabawkami. Zapamiętamy, że do zabawy służą tylko nasze bezpieczne zabawki.

7 Rozmawialiśmy o rodzajach służb ratunkowych – policji, straży pożarnej i pogotowiu, o roli, jaką pełnią i ważnych numerach telefonów. Kolorowaliśmy rysunki z pojazdami służb specjalnych. Przypomnieliśmy sobie i wspólnie kolorowaliśmy numer alarmowy 112. Przeprowadziliśmy symulację rozmowy z dyżurnym dyspozytorem. Wiemy, że dzwonić można pod ten numer tylko w wyjątkowych, uzasadnionych sytuacjach.

8 Bezpieczeństwo poza domem oraz w trakcie aktywności fizycznych
W trakcie tych zajęć rozmawialiśmy o tym, jak należy zachować się z kontakcie z osobą nieznajomą. Przeprowadziliśmy zabawę – quiz, w której dzieci oceniały zachowanie prawidłowe – lizak zielony – i nieprawidłowe – lizak czerwony.

9 Chociaż zwierzęta są naszymi przyjaciółmi, to jednak w kontakcie z nimi trzeba przestrzegać pewnych zasad. Uczyliśmy się, jakich zachowań nie lubią psy, czego nie wolno robić oraz jak się zachować, gdy zostaniemy zaatakowani przez psa – jak wygląda pozycja żółwia.

10 Zabawa „Uwaga! Pies” bardzo się wszystkim podobała.

11 Przy okazji słuchania kolejnego odcinka bajki o zwierzątkach ze Zdrowego Zakątka rozmawialiśmy o zasadach bezpieczeństwa w czasie zabaw na dworze. Teraz będziemy pamiętać już o nich codziennie.

12 Wiemy, jakie zabezpieczenia powinni mieć rowerzyści i rolkarze, dlaczego warto mieć elementy odblaskowe i jak ważna jest ochrona przed słońcem w lecie. Pamiętamy też o piciu wody w czasie gorących dni.

13 Bezpieczeństwo w ruchu drogowym Na tych zajęciach poznawaliśmy zasady ruchu drogowego. Przypomnieliśmy sobie, co oznaczają kolory sygnalizacji świetlnej, kto zajmuje jakie miejsce w ruchu drogowym, o czym należy pamiętać przy przechodzeniu przez jezdnię. Bawiliśmy się w zabawę „Poznajemy światła drogowe”. Nauczyliśmy się na pamięć wiersza „Przechodzenie przez ulicę”.

14 Omówiliśmy też kilka podstawowych znaków drogowych
Omówiliśmy też kilka podstawowych znaków drogowych. Każdy mógł narysować lub ułożyć z puzzli wybrany znak drogowy.

15 Nasza wiedza teoretyczna została poparta spotkaniami z osobami zawodowo zajmującymi się tematyką bezpieczeństwa. Na zajęcia zaprosiliśmy panią policjantkę z Komendy Miejskiej Policji wraz z sierżantem misiem Poli, którzy przypomnieli nam najważniejsze zasady ruchu drogowego.

16 Odwiedzili też nas żandarmi z Żandarmerii Wojskowej oraz ratownik wodny, którzy opowiedzieli nam o zasadach bezpieczeństwa – w domu, na dworze, na ulicy, w kontakcie z osobami nieznajomymi, zwierzętami – psem oraz o bezpieczeństwie nad wodą.

17 Bezpieczeństwo w relacjach z rówieśnikami i dorosłymi
W trakcie tych zajęć poznawaliśmy swoje ciało i przestrzeń przez zabawy i ćwiczenia wg metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne – „Bajka o moim ciele”, „Lustro”, „Jak najwyżej”, „Mostek” i inne.

18 „Stonoga”, „Wężyk”, „Uciekaj myszko” to niektóre z zabaw, które sprawiły nam wiele radości.

19 Na koniec bawiliśmy się w „Wierszyki – masażyki”
Rozmawialiśmy też o tym, co to jest intymność, przestrzeń osobista i dlaczego jedne osoby mogą być bliżej nas a inne nie. Wykonaliśmy ćwiczenie „Moje granice” i omawialiśmy uczucia, jakie towarzyszyły temu ćwiczeniu. Na koniec bawiliśmy się w „Wierszyki – masażyki”

20 Nasi znajomi z poprzednich edycji akcji Akademii Zdrowego Przedszkolaka – ulubieni bohaterowie bajek z serii „Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka” – Raptuś, Wieprzuś, Ociupinka i ciocia Róża – towarzyszyli nam w trakcie zajęć, tym razem opowiadając historie związane z pojęciem bezpieczeństwa. Dzięki nim i ich przygodom lepiej zapamiętamy, jak dbać o nasze bezpieczeństwo.

21 Opracowała mgr Alicja Hereta
Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w proponowanych zabawach na temat bezpieczeństwa. Przedszkolak bezpieczny w środowisku to przedszkolak świadomy sytuacji, które mogą być dla niego niebezpieczne – w domu, na ulicy, na podwórku, w kontakcie z innymi osobami. W efekcie przeprowadzonych zajęć wzrosła świadomość dzieci, ich odpowiedzialność i asertywność, dotycząca wielu niebezpiecznych sytuacji. Dzięki zajęciom przedszkolaki będą umiały zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom lub poradzić sobie z nimi. Rodzice zostali zapoznani i włączeni do akcji. Prezentacja multimedialna przygotowana przez Organizatorów została przesłana na adresy mailowe. Informacje o akcji były też zamieszczane na tablicy ogłoszeniowej dla rodziców. W trakcie zajęć wykorzystaliśmy materiały od Organizatora, które przybliżyły dzieciom poruszane tematy, ułatwiły przeprowadzenie zajęć, za które to materiały bardzo dziękujemy. Opracowała mgr Alicja Hereta


Pobierz ppt "Akademia Zdrowego Przedszkolaka"

Podobne prezentacje


Reklamy Google