Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rozwiązania Armacell na instalacje solarne i wysoko-temperaturowe

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rozwiązania Armacell na instalacje solarne i wysoko-temperaturowe"— Zapis prezentacji:

1 Rozwiązania Armacell na instalacje solarne i wysoko-temperaturowe

2 Instalacje solarne i wysokotemperaturowe
Główne zadania instalacji: Ograniczenie strat ciepła (oszczędności energii) Ochrona przed wysoką temperaturą na powierzchni Ochrona przed warunkami zewnetrznymi (deszcz, słońce)

3 W aplikacjach wysokotemperaturowych mogą być stosowane tylko izolacje na bazie EPDM
Dlaczego? Celem jest ograniczenie strat ciepła wymagany jest materiał o niskiej przewodności cieplnej λ . Izolacja musi być odporna na wysoka temperaturę Dla zastosowań zewnętrznych konieczne jest zapewniene odporności na UV

4 Ciepło Ciepło zawsze płynie z powierzchni cieplejszych do zimniejszych

5 Ciepło Przewodość cieplna λ
Przewodność cieplna to właściwość materiału Thermal reprezentująca jego zdolność do przewodzenia ciepła. λ [W/mK] Przewodność cieplna to ciepło wyrażone w dżulach, które przepływa w jakiejś jednostce czasu (J/s = W) przez 1 m² płaskiej warstwy substancji o grubości 1 m (gęstość przepływu ciepła) przy różnicy temperatury wynoszącej 1 K.

6 Przykłady materiałów o różnych wartościach przewodności cieplnej
 [W/(mK)] 0,024 powietrze 0,036 Armaflex 0,20 drewno 0,40 plastyk 0,55 woda 0,84 beton  [W/(mK)] 0, Armaflex 50 stal 200 aluminium 380 miedź Przewodność cieplna  to właściwość materiału, nie zależy od grubości i objetości.

7 Straty ciepła w kl [W/mK]
ciepło ciepło λ Im niższa λ tym mniejsze straty ciepła

8 Straty ciepła przez z rurociągu
Temp. czynnika roboczego =+46°C Temp. zewnętrzna=+13°C Dz rury = 22 mm λ10°C≤0,042 W/mK Im większa grubość izolacji Tym niższe straty ciepła Straty ciepła [W/m] Grubość izolacji

9 Instalacje Solarne podstawy

10 Instalacje solarne podstawy Technologie solarne
Fotowoltaiki(PV) Panele solarne Solary grzewczo-elektryczne

11 Podstawy Instalacji Solarnych Instalacje solarne do podgrzewu ciepłej wody uzytkowej
Zamknięty obieg solarny Zmniejszanie emisji CO2 jest jednym z głównych wyzwań naszych czasów. Jedną z dróg może być wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Zdecydowanie najbardziej efektywne będzie zastosowanie grzewczych systemów solarnych do podgrzewu cieplej wody użytkowej. Systemy solarne wykorzystują bezpośrednio energię słoneczną do celów bytowych- zwykle jest to przygotowanie cwu Zimna woda Kolektor sloneczny Podgrzany glikol Ciepła woda Zbiornik ciepłej wody Schłodzony glikol

12 Podstawy Instalacji Solarnych Rodzaje solarnych systemów ogrzewania wody
Solarne systemy grzewcze(SWHS) mogą być wykonywane w dwóch wersjach: pasywna (“grawitacyjna”) i aktywna(“pompowa”). Wersja pasywna (termosyfon) nie potrzebuje preizolowanych rur do podłączenia

13 Podstawy Instalacji Solarnych Rodzaje solarnych systemów ogrzewania wody
Otwarty solarny system wymuszony Otwarte systemy solarne wykorzystują pompy do cyrkulacji ciepłej wody użytkowej przez kolektory. Takie systemy są stosowane w krajach o ciepłym klimacie , gdzie temperatura zewnętrzna nie spada poniżej zera. Zamknięty solarny system wymuszony Te systemy przepompowują czynnik grzewczy (zwykle niezamarzająca mieszanka wody z glikolem)z paneli solarnych przez wymiennik ciepłej wody w zamkniętym obiegu. Zamknięte systemy solarne wykorzystywane są na terenach gdzie temperatura zewnętrzna w zimie spada poniże zera .

14 Podstawy Instalacji Solarnych Kolektory płaskie
Są to najczęściej używane kolektory. Czynnikiem grzewczym przepływającym w miedzianych rurkach kolektora jest ciecz. Odbiera ona ciepło od aktywnej warstwy absorbera. Kolektory płaskie charakteryzują się wysokimi parametrami pochłaniania energii słonecznej. Na całej powierzchni kolektora znajduje się warstwa absorbera, do którego przylegają rurki. Rurkami przepływa czynnik roboczy, odbiera ciepło od nagrzanego absorbera i oddaje je do wymiennika ciepła. Od wierzchu całość przykryta jest osłoną ze szkła hartowanego lub tworzywa. Temperatura pracy do 150°C. Cechą płaskich kolektorów słonecznych jest fakt, iż pracują one nawet w warunkach promieniowania rozproszonego.

15 Podstawy Instalacji Solarnych Kolektory próżniowo-rurowe
Kolektory próżniowo-rurowe są najbardziej wydajne. Mają absorber umieszczony w szklanej rurze próżniowej, dzięki czemu ich sprawność jest wyższa niż kolektorów płaskich. Dzięki temu, że odbierają ciepło z promieniowania rozproszonego, ogrzewają wodę nawet zimą, gdy niebo jest zachmurzone. Są to kolektory najbardziej polecane z punktu widzenia energooszczędności. Temperatura pracy czynnika grzewczego do 220 °C.

16 Produkty na Instalacje wysokotemperaturowe i solarne
Armaflex DuoSolar Armaflex HT S Armaflex HT

17 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Rozwiązania Armacell na instalacje solarne i wysoko-temperaturowe"

Podobne prezentacje


Reklamy Google