Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autor: Jan Paradysz Publiczny Zespół Szkół w Łoniowie -GIMNAZJUM – -27 -670 Łoniów, woj. świętokrzyskie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autor: Jan Paradysz Publiczny Zespół Szkół w Łoniowie -GIMNAZJUM – -27 -670 Łoniów, woj. świętokrzyskie."— Zapis prezentacji:

1 Autor: Jan Paradysz Publiczny Zespół Szkół w Łoniowie -GIMNAZJUM – -27 -670 Łoniów, woj. świętokrzyskie

2 Las jest dla ludzi darem, a korzyści płynące z istnienia lasu są nieocenione. Dla mnie las jest miejscem odpoczynku, relaksu i wyciszenia, jest odkrywaniem piękna natury, jest spojrzeniem do wnętrza samego siebie… Mieszkam w uroczym zakątku południowo – wschodniej Polski, w Kotlinie Sandomierskiej i walory tego wyjątkowego miejsca zaprezentuję w niniejszej pracy. Zapraszam na wędrówką urokliwymi dolinami rzecznymi porośniętymi lasami mieszanymi, gdzie dominują dęby, topole i olchy. Podziwiać je można z otaczających doliny wzniesień porośniętych borami sosnowymi z domieszką drzew liściastych.

3 Numerem 1 na mojej liście najciekawszych oraz najbardziej wartościowych terenów leśnych okolicy, w której mieszkam, jest zespół Przyrodniczo – Krajobrazowy „Dębina nad Zimną Wodą” w Zawidzy. Występujące tam majestatyczne, wiekowe dęby są pozostałością dawnej puszczy sandomierskiej.

4 Sąsiedztwo rozległych stawów hodowlanych powoduje, że wśród dębów i grądów można spotkać polującego orła bielika oraz gniazdo bociana czarnego.

5 . Numer 2 wśród najwartościowszych dla mnie terenów leśnych to naturalne źródliska leśne w Zawidzy. Tajemnicze i zaskakujące naturalne twory będące dziełem wypływających spod korzeni drzew leśnych wód źródlanych budzą zachwyt i podziw.

6 . Jako numer 3 na mojej liście umieszczam starodęby w lasach w Trzebiesławicach. Piękne, stare, rozłożyste, zachwycające o każdej porze roku. Są okolicznym punktem orientacyjnym dla grzybiarzy i miłośników lasu. Zapisane w pejzaż regionu od tak wielu lat, że nawet najstarsi mieszkańcy mówią o nich, iż rosły tu od zawsze. Oby ich urok mogły również podziwiać liczne kolejne pokolenia …

7 . A cudem natury pod numerem 4 są zjawiskowe alejki w lasach mieszanych. Bogactwo gatunków roślin i zwierząt, które można tu spotkać zaskoczą nawet najbardziej wytrawnych pasjonatów przyrody. Wiosną wśród olszy i jaworów spotkać można kobierce konwalii majowej, konwalijki dwulistnej, zawilca gajowego, kopytnika, kokoryczki oraz wawrzynka. Latem i jesienią runo obfituje w grzyby oraz borówki.

8 . Jako ostatni, 5 na mojej liście, znalazł się wyjątkowy kompleks leśny, który powstał w wyniku rekultywacji hałdy po kopalni siarki w Piasecznie. Jest to niewątpliwie ciekawy i wartościowy przykład zgodnej współpracy człowieka i natury. Zalesione pokopalniane hałdy przypominające niegdyś tereny pustynne, dziś porośnięte są soczystą zielenią i zachęcają do spacerów schodkami stanowiącymi pewien unikat w architekturze lasu…

9 Betonowe schody powstały w latach 60 –tych ubiegłego stulecia i prowadzą na wzgórze, z którego przybywający na teren kopalni siarki włodarze mogli podziwiać rozmach działalności kopalni.

10 . Mój ranking 5 najciekawszych oraz najbardziej wartościowych terenów leśnych okolicy, w której mieszkam, powstał jako kompromis pomiędzy mnogością fascynujących wytworów natury, które są dla mnie szczególnie cenne i zgodne z wymogami regulaminu konkursu. Prawdziwy miłośnik lasu wie, że jest on niewyczerpanym skarbcem pełnym wyjątkowych i wartościowych cudów natury. Każde drzewo kryje niepowtarzalne piękno, każdy kompleks leśny tworzy jedyny w swoim rodzaju mikroklimat o unikatowych walorach przyrodniczych. Zapraszam do lasu w Zawidzy, Trzebiesławicach i Beszycach. Doznań, które dostarcza przyroda, nie da się w pełni odzwierciedlić fotografią czy słowem. By zrozumieć i pokochać las, poczuć jego piękno, należy go chłonąć wszystkimi zmysłami jednocześnie. Jan Paradysz


Pobierz ppt "Autor: Jan Paradysz Publiczny Zespół Szkół w Łoniowie -GIMNAZJUM – -27 -670 Łoniów, woj. świętokrzyskie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google