Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Korea Północna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Korea Północna."— Zapis prezentacji:

1 Korea Północna

2 Podstawowe informacje o Korei Północnej
Konstytucja: Korei Północnej Język urzędowy: koreański Stolica: Pjongjang Typ państwa: republika socjalistyczna Głowa państwa: Kim Dzong Un Powierzchnia: km² Liczba ludności: 24,72 mln mieszkańców Gęstość zaludnienia: 205 osób / km² PKB: całkowite: 40,64 mld USD, na osobę: 1700 USD Ustrój Polityczny: Dżucze

3 Położenie Położona jest w Azji Wschodniej w północnej części Półwyspu Koreańskiego. Graniczy z trzema krajami: od strony północnej z Chińską Republiką Ludową, Rosją i od strony południowej z Koreą Południową. Od strony zachodniej granicę wyznacza Morze Żółte i Zatoka Koreańska, a od strony wschodniej Morze Japońskie. Długość linii brzegowej wynosi 2 495 km.

4 Warunki Naturalne Kraj jest górzysty, poprzecinany dużymi dolinami. Aż 80% terenu Korei stanowią góry i wyżyny, przedzielone głębokimi i wąskimi dolinami. Najwyższy punkt Korei Północnej stanowi góra Pektu (2744 m n.p.m.). Nadmorskie równiny są szerokie na zachodzie i nieciągłe nad wschodnim wybrzeżem. Koreańczykom nie zagrażają trzęsienia ziemi, które Półwysep Koreański nawiedzają rzadko.

5 Warunki Naturalne Sieć rzeczna jest bardzo dobrze rozwinięta, cechuje się asymetrią. Większość rzek uchodzi do Morza Żółtego, spływając z gór ku wschodowi. Do głównych rzek należą Amnok (inaczej Yalu, dł. 790 km) oraz Tumen (dł. 521 km), które swój początek biorą w chińskiej Mandżurii. W Korei Północnej panuje klimat kontynentalny z czterema wyraźnymi porami roku. Podczas lata występuje tutaj pora deszczowa.

6 Ustrój polityczny Oficjalnie Korea Północna jest republiką socjalistyczną, w rzeczywistości zaś dyktaturą totalitarną. Obowiązuje Konstytucja z 2009 roku, znowelizowana w 2012 r. Najwyższym urzędem w państwie jest przewodniczący Narodowej Komisji Obrony. Według konstytucji Wiecznym prezydentem został zmarły w 1994 roku Kim Ir Sen.

7 Historia 1.Okres przed 1948 rokiem
Do 1905 roku na Półwyspie Koreańskim istniało Cesarstwo Koreańskie. Wtedy to, po zwycięstwie w wojnie rosyjsko-japońskiej, aneksji terytorium Korei dokonała Japonia. Po kapitulacji Japonii w 1945 roku Półwysep Koreański został podzielony przez Związek Radziecki i Stany Zjednoczone na dwie strefy wpływów, oddzielone granicą wzdłuż 38. równoleżnika. Z tego względu kluczową rolę w ustabilizowaniu sytuacji na północ od 38. równoleżnika odegrał właśnie Związek Radziecki.

8 2. Wojna koreańska Wojna koreańska była konfliktem zbrojnym między dwiema Koreami – Północną i Południową, rozpoczętym przez Koreę Północną. Wybuch wojny poprzedziły liczne prowokacje na przebiegającej przez 38. równoleżnik granicy obu Korei. Nad ranem 25 czerwca 1950 roku wojska KRLD przekroczyły granicę Południa. Na początku duże sukcesy odnosili nacierający na południe żołnierze Koreańskiej Armii Ludowej. W dwa dni po wybuchu wojny, 27 czerwca 1950 roku, decyzję o zaangażowaniu wojsk amerykańskich w wojnę koreańską podjął ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Harry Truman. Jeszcze tego samego dnia Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła wysłanie do Korei sił międzynarodowych. W wyniku wojny zginęło, zostało rannych lub uznano za zaginionych łącznie około 4 milionów ludzi po obu stronach konfliktu.

9 3. Dynastia Kim Dzong Il już w latach 60. XX wieku był typowany na następcę Kim Ir Sena. Oficjalnie ojciec ogłosił go swym sukcesorem na VI Zjeździe Partii w 1980 roku. Ze względu na styl przejęcia władzy przez Kim Dzong Ila, przez lata przygotowywanego przez ojca do sprawowania najwyższych stanowisk państwowych, ustrój polityczny Korei Północnej nazywany jest przez ekspertów „dziedziczną dyktaturą. W czerwcu 2009 roku południowokoreańskie media cytując informatorów w instytucjach rządowych Korei Południowej po raz pierwszy podały, że na następcę Kim Dzong Ila został wyznaczony najmłodszy z jego trzech publicznie znanych synów, Kim Dzong Un.

10 Gospodarka Korea to kraj rolniczy. Rolnictwo opiera się na uprawie ryżu, kukurydzy, pszenicy, jęczmienia, ziemniaków, buraków cukrowych, soi i owoców. Prowadzi się hodowlę trzody chlewnej, bydła i owiec. Duże znaczenie ma także rybołówstwo. Rolnictwo jest zacofane i produkuje niewystarczającą ilość żywności, aby zaspokoić potrzeby wewnętrzne. Większość z niej kierowana jest do wojska. Korea Północna posiada duże zasoby surowców mineralnych. Prowadzi się eksploatację węgla kamiennego, żelaza, magnezytów, wolframu, cynku,ołowiu i miedzi. Większość energii produkowana jest w elektrowniach wodnych. Na terenie kraju rozwinięte jest hutnictwo żelaza, przemysł metalowy i maszynowy. Korea Północna jest całkowicie odcięta od świata zewnętrznego. Rząd nie dopuszcza do wymiany handlowej z innymi krajami.

11 Turystyka Korea Północna jest krajem trudno dostępnym dla turystów i niewielka ich liczba odwiedza ten kraj. Większość turystów to obywatele Chin, Rosji i Japonii. Dla obywateli polskich wymagana jest wiza, którą zazwyczaj otrzymują. Żadna osoba nie może podróżować samodzielnie po kraju. Wymagany jest oficjalny koreański „przewodnik”, który zna język ojczysty turysty. Koreańczycy z Południa potrzebują specjalnej zgody obu rządów na wjazd do tego kraju.

12 Sport Najbardziej znanym wydarzeniem sportowym w Korei Północnej jest coroczny festiwal Arirang – największe na świecie masowe pokazy gimnastycznych akrobacji i układów choreograficznych z udziałem tysięcy tancerzy, w większości zwykłych obywateli i dzieci. G Główną organizacją piłkarską w KRLD jest Północnokoreański Związek Piłki Nożnej. Tamtejsze drużyny piłkarskie rywalizują w kilku rodzajach rozgrywek: w lidze złożonej z trzech klas rozgrywkowych.

13 Edukacja w Korei Północnej
Szkolnictwo podstawowe i średnie: bezpłatne obowiązkowe do poziomu średniego, obejmuje sześć lat szkoły podstawowej , trzy lata gimnazjum i trzy lata liceum. kontrolowane przez rząd . program nauczania zawiera treści zarówno akademickie i polityczne . Korea Północna jest jednym z krajów najbardziej wykształconych na świecie, ze średnią wskaźnik alfabetyzacji 99%.

14 Edukacja w Korei Północnej
Szkolnictwo wyższe: Wykształcenie wyższe nie jest obowiązkowe w Korei Północnej . składa się z dwóch systemów : akademickie wykształcenie wyższe - akademickie System szkolnictwa wyższego obejmuje trzy rodzaje instytucji : uniwersytety , szkoły zawodowe , szkoły techniczne . szkolnictwie wyższym do kształcenia ustawicznego - absolwent szkoły dla studiów magisterskich i doktoranckich są dołączone do uczelni , i są dla studentów, którzy chcą kontynuować naukę .  

15 Religia Według danych pochodzących z 2007 roku statystyka dotycząca ateistów i wyznawców różnych religii w Korei Północnej wygląda następująco:  Ateizm: (64,3% całej populacji) Szamanizm (16%) Cheondoism: (13,5%) Buddyzm: (4,5%) Chrześcijaństwo ( 1,7 % )

16 Religia Tak naprawdę w Korei Północnej nie istnieje wolność wyznania. Wspierane przez państwo świątynie i pojedyncze, nieliczne grupy wyznawców różnych religii prawdopodobnie mają stwarzać pozory tolerancji religijnej na użytek zewnętrzny. Konstytucja KRLD zakłada wolność wyznania. „Jednak religia nie może stać się pretekstem do wprowadzenia obcych sił na teren kraju, a także do działań wymierzonych w państwo lub porządek społeczny”.

17 Historia dziesięciu zasad
• W 1974 roku Dziesięć Zasad zostały wprowadzone w celu wspierania i egzekwowania lojalności publicznych i prywatnych do Kim Ir Sena, wiecznego prezydenta Korei Północnej . • Mieszkańcy Korei Północnej muszą zapamiętać dziesięć zasad i muszą regularnie uczestniczyć w spotkaniach ewaluacyjnych w celu ustalenia, czy każdy okazuje lojalność wobec rodziny Kimów.

18 Dziesięć Zasad 1. Cały naród ma funkcjonować wedle ideologii Kim Ir Sen. 2. Społeczeństwo będzie bezwarunkowo lojalne wobec wodza. 3. Autorytet Kim Ir Sen jest niepodważalny. 4. Nie wolno pod żadnym pozorem sprzeciwiać się woli wodza. 5. Rozkazy Kim Dzong Una muszą być przyjmowane bezwarunkowo. 6. Partia stanowi jedność, a jej centralnym punktem jest Kim Dzong Un. 7. Należy naśladować we wszystkim wodza. 8. Należy być wdzięcznym za życie polityczne podarowane przez Kim Dzong Una oraz ufać mu bezgranicznie. 9. Cały naród musi być zdyscyplinowany i posłuszny wobec władzy Kim Dzong Una Rewolucja zapoczątkowana przez wodza ma być kontynuowana w przyszłości.

19 Kalendarz Dżucze  Używany w Korei Północnej oparty na kalendarzu gregoriańskim. Lata w nim liczy się od roku urodzenia Kim Ir Sena − 15 kwietnia 1912 − roku pierwszego dżucze (nie ma roku zerowego). Kalendarz ten wprowadzono w roku 1997. Data w kalendarzu Dżucze podawana jest za datą w standardzie międzynarodowym. Na przykład 25 lipca 2005 roku zapisywany jest jako 25 lipca 2005 roku Dżucze 94. 

20 Media Media w Korei Północnej należą do najbardziej odgórnie kontrolowanych na świecie. Formalnie, konstytucja Korei Północnej zapewnia wolność słowa i prasy, jednak władze kraju nie pozwalają na realizację tych praw obywatelom. W raporcie Reporterów Bez Granic z 2010 roku KRLD została sklasyfikowana na 177. miejscu na 178 krajów w rankingu wolności mediów.

21 Media Każdy kupowany w Korei Północnej telewizor bądź radioodbiornik jest nastrojony fabrycznie na odbiór północnokoreańskich kanałów i stacji oraz zabezpieczony specjalną plombą, uniemożliwiającą przestrajanie. W kraju obowiązuje zakaz posiadania anten satelitarnych oraz innego sprzętu umożliwiającego odbiór zagranicznych, wolnych mediów

22 Taniec Ważnym wydarzeniem kulturalnym w Korei Północnej są pokazy masowego tańca, tak zwane Masowe Igrzyska. Najbardziej znane z nich to organizowane corocznie w sierpniu festiwale Arirang. Bierze w nich udział nawet 100 tysięcy obywateli.

23 Taniec Igrzyska składają się z pokazów tańca, gimnastyki oraz skomplikowanych układów choreograficznych. Festiwale są wydarzeniami o znaczeniu propagandowym. Mają ukazywać siłę Korei Północnej i rządzącej tam Partii Pracy Korei oraz pozytywne aspekty historii Korei.

24 Wojsko Koreańska Armia Ludowa – oficjalne oddziały sił zbrojnych Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Powołane zostały 9 lutego 1948 roku przez Kim Ir Sena. Według wortalu Global Firepower, jest na dwudziestym dziewiątym miejscu w rankingu najpotężniejszych wojsk świata (stan na 2013 r.) Korea Północna jest obecnie najbardziej zmilitaryzowanym państwem na świecie posiadające czwartą co do wielkości armię na świecie liczącą osób personelu, do 20% mężczyzn w wieku pomiędzy 17 a 54 rokiem życia znajduje się w regularnych siłach zbrojnych. Siły te posiadają trzeci co do wielkości arsenał broni biologicznej na świecie .Korea Północna jest zaliczana do mocarstw nuklearnych.

25 Obóz koncentracyjny Yodok
zespół obozów internowania karnych w Hamgyŏng Południowym, w Korei Północnej. Dzieli się na strefę całkowitej kontroli, w której skazani przebywają dożywotnio i na strefę rewolucyjną, w której istnieje szansa wyjścia na wolność. Yodok jest jedynym obozem koncentracyjnym ze strefą rewolucyjną w Korei Północnej. W latach 90. XX wieku rewolucyjnej w Yodok przebywało około więźniów, a w strefie całkowitej kontroli około

26 Obóz koncentracyjny Yodok
Obóz jest opisywany przez byłego więźnia, Kang Chol-Hwan'a, w autobiografii Usta pełne kamieni. Dziesięć lat w północnokoreańskim gułagu. W r ukazał się film dokumentalny Andrzeja Fidyka zatytułowany Yodok Stories, opowiadający historie ludzi, którym udało się przeżyć obóz i uciec z Korei Północnej.

27 Koniec


Pobierz ppt "Korea Północna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google