Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kasia Działak i Sylwia Namysło

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kasia Działak i Sylwia Namysło"— Zapis prezentacji:

1 Kasia Działak i Sylwia Namysło
Łódź – dawniej i dziś Kasia Działak i Sylwia Namysło

2 Łódź Łódź to przepiękne miasto, pełne zapierających dech w piersiach miejsc o ciekawej historii, które fascynuje swoją wyjątkowością przez co można je zaliczyć do jednego z czołowych miast świata,które godne są odwiedzenia. Przechadzając Się ulicami Łodzi możemy podziwiać wiele pięknych zabytków: pomniki, unikalne kamienice, pałace, wille, Łódź to wyjątkowe miejsce o równie wyjątkowej historii.

3 Łódź – miasto pałaców i willi
Łódź faktycznie jest miastem pałaców i willi. Zachowało się około 200 obiektów, które budowali fabrykanci i finansiści Ziemi Obiecanej i ich potomkowie, by oczarować, zachwycić, rzucić na kolana. Większość budynków, które ocalały, to dziś siedziby urzędów, muzeów, banków, w niektórych działają prywatne uczelnie lub firmy.

4 Willa Reinholda Richtera przy ulicy I. Skorupki 6/8 w Łodzi
Powstała w latach , według projektu Ignacego Stabelskiego przy ówczesnej ulicy Placowej. To bardzo malownicza i niekonwencjonalna budowla. Budynek przykryty jest czterospadowym dachem, niemal każde okno ma inny kształt, bardzo charakterystyczna jest wieżyczka z prawej strony głównego wejścia. W środku wspaniale zachował się pierwotny wystrój, choćby ściany z czerwonego marmuru czy kopia "Zwiastowania" Andrea della Robii nad wejściem do holu. Pierwotnie na parterze mieściła się jadalnia i salon, kancelaria oraz pokój służbowy, a także ogród zimowy. Dziś duży salon jadalny jest wykorzystywany jako sala obrad Senatu PŁ, a ogród zamienił się w gabinet rektora. Walory architektoniczne willi podkreśla usytuowanie jej pośród rozległego parku. Richterowie pochodzili z Czech, byli poddanymi austriackimi. Swoje fabryki wybudowali przy ulicy Placowej (teraz Skorupki) i Radwańskiej. Grób rodziny Richterów znajduje się na katolickiej części Starego Cmentarza przy ulicy Ogrodowej. To jeden z sześciu zabytkowych obiektów willowych, którymi opiekuje się Politechnika Łódzka.

5 Willa Leopolda Kindermana ul. Wólczańska 31/33 w Łodzi
Budynek jest jednym z najważniejszych przykładów architektury secesji w Polsce. Elewacja budynku bogato zdobiona elementami roślinnymi. Do willi prowadzi wejście z portykiem w kształcie jabłoni. Wnętrza zdobione secesyjną dekoracją stiukową. Jest pokryte polichromią z motywem liści kasztanowca, kwiatów róży, jabłoni, maków. W holu oraz w salonie znajdują się witraże. Okna mają różne kształty, nie ma dwóch identycznych, niektóre osłonięte są ozdobnymi, falistymi kratami. Willa została zaprojektowany w 1903 roku przez Gustawa Landau-Gutentegera. Obecnie willa Leopolda Kindermanna jest siedzibą Miejskiej Galerii Sztuki.

6 Willa Henryka Grohmana przy ulicy Tymienieckiego 24 w Łodzi
Została wzniesiona w 1892 r. według projektu Hilarego Majewskiego. Budynek z czerwonej, nieotynkowanej cegły, stylizowany na budowlę renesansową, powstał na terenie kompleksu fabryczno - rezydencjonalnego Grohmanów, w jego części przemysłowej. Budowlę wzniesiono z przeznaczeniem na dom mieszkalny dla urzędników przedsiębiorstwa - stało się jednak inaczej, bowiem po zakończeniu budowy zamieszkał tu Henryk Grohman, syn Ludwika Grohmana i wnuk Traugotta Grohmana. Skromna w swoim zewnętrznym kształcie willa Henryka Grohmana miała charakter typowo mieszkalny z amfiladowym układem wnętrz i centralnie umieszczonym holem. Mieściły się tu salon, jadalnia z kredensownią i pokojem herbacianym, sypialnie, pokoje gościnne, trzy łazienki a ponadto gabinet. Wnętrza posiadały bogaty wystrój eklektyczny z elementami secesji, w tym między innymi kolorowe mozaikowe posadzki oraz marmurowe schody. Dziś dawna willa Henryka Grohmana jest siedzibą łódzkiego Muzeum Książki Artystycznej

7 Willa Leona Kaufmana i A. Aronsona ul. Stefana Żeromskiego 96
Willa w stylu klasycyzującym, o nieregularnej bryle. Dach łamany, niegdyś kryty dachówką; okna zróżnicowane. Elewacje są ozdobione skromnym secesyjnym ornamentem. Wnętrza, ongiś bogate (boazerie, witraże) zostały całkowicie zniszczone w latach siedemdziesiątych. Willa ta rzadko jest postrzegana jako ciekawy obiekt o dekoracji secesyjnej, gdyż znajduje się "w cieniu" wielkiej fabryki, w pewnym oddaleniu od al. A. Mickiewicza, a do tego zasłonięta jest drzewami. Obecnie jest to siedziba Fortis Banku.

8 Willa Karola Roberta Nestlera ul. Łąkowa 13
Willa zbudowana w początkach XX wieku charakteryzuje się głównie ciekawym wykuszem na wysokości 1 piętra, skierowanym na południe. Dach dawniej kryty dachówką, dzisiaj przykryty blachą. przyziemie boniowań, ściany pokryte chropowatym tynkiem i bardzo ciekawa dekoracja secesyjna o motywach roślinnych, stylizowane sowy oraz motywy rzemiosła. Nieco odsunięta od ulicy Łąkowej, latem trudno zauważalna, jakby skryta. Obecnie mieści się tutaj przedszkole.

9 Cmentarze i kościoły

10 Stary Cmentarz w Łodzi Cmentarz założony w 1855 roku, zlokalizowany przy zbiegu ulic Ogrodowej i Srebrzyńskiej.Cmentarz jest trójwyznaniowy - podzielony stosownie do wyznań na następujące części: katolicką (11 ha), ewangelicką (9 ha) i prawosławną (niespełna 1 ha). Ponad 200 znajdujących się tutaj grobowców zostało wpisanych do rejestru zabytków. Na cmentarzu tym pochowanych jest wielu wybitnych ludzi związanych z Łodzią. Znajdują się tu mauzolea łódzkich rodów fabrykanckich - Grohmanów, Geyerów, Kunitzerów, Kindermannów. Najokazalszym z nich w części ewangelickiej jest neogotyckie mauzoleum wystawione w latach według projektu Edwarda Lillpopa i Józefa Piusa Dziekońskiego zwane Kaplicą Scheiblerów, w której pochowany jest Karol Scheibler. Nad częścią katolicką dominuje neorenesansowe mauzoleum rodziny Heinzlów, wzniesione w latach , w której jako pierwszy spoczął Juliusz Heinzel. W prawosławnej części nekropolii pochowani są przede wszystkim rosyjscy urzędnicy carscy i żołnierze.

11 Kościół św. Józefa w Łodzi przy ul. Ogrodowej 22
Najstarszy kościół wybudowany w Łodzi, jedyna budowla pamiętająca czasy Łodzi rolniczej. Modrzewiowy rzymskokatolicki kościół, pierwotnie postawiony na Starym Mieście (obecnie Plac Kościelny). Zbudowany w latach 1765 – 1768 przez biskupa kujawskiego Antoniego Ostrowskiego. Początkowo pod wezwaniem NMP, po przenosinach w 1888 zmieniono patrona parafii na św. Józefa

12 Cerkiew katedralna św. Aleksandra Newskiego
Świątynia zbudowana w stylu rosyjsko-bizantyjskim na planie ośmiokąta z pięcioma absydami, przeznaczona na ok. 850 osób. Przysadzista wieża zakończona dachem i pięcioma wieżyczkami (od strony zachodniej), od środka polichromowana i zdobiona bogatą sztukaterią. W detalach widać wiele z bizantyjskiego przepychu: ornamenty, kapitele, pilastry. W cerkwi umieszczono witrażowe okna. Ikonostas posiada troje drzwi i jest rzeźbiony w drewnie dębowym. Impulsem do budowy cerkwi stał się nieudany zamach na życie cara Aleksandra II 2 kwietnia Komitet budowy cerkwi zawiązał się 6 kwietnia, w jego skład wchodzi najwięksi łódzcy fabrykanci: Karol Scheibler, Juliusz Heinzel, Ludwik Meyer i Izrael Poznański. Ustanowiona katedrą diecezji łódzko-poznańskiej.

13 Kościół Ewangelicko-Augsburski św. Mateusza
Znajduje się w Łodzi, przy Piotrkowskiej 283. Świątynia została wzniesiona w latach Z inicjatywą wybudowania nowego kościoła i podzielenia dotychczasowej parafii wystąpił I pastor Parafii św. Jana ks. Wilhelm Piotr Angerstein. Kościół zbudowany w stylu neoromańskim. Budowla w zarysie oparta na planie krzyża greckiego. Wewnętrzna kopuła wykonana z żelbetu, ma wysokość 26 metrów w najwyższym jej punkcie, przy średnicy 17 m. We wnętrzu kościoła znajdują się liczne kinkiety i żyrandole, z których największy o czterometrowej średnicy ma 240 punktów świetlnych. Wiele elementów wystroju, wykonanych jest z białego marmuru.

14 Grób Nieznanego Żołnierza w Łodzi
Uroczyste odsłonięcie Grobu Nieznanego Żołnierza w Łodzi nastąpiło 22 marca 1925 roku. Na marmurowej płycie wyryto napis: "NIEZNANEMU ŻOŁNIERZOWI MIASTO ŁÓDŹ - ROK 1925" Pomnik stanął przed (obecną) Archikatedrą św. Stanisława Kostki przy ul. Piotrkowskiej W listopadzie 1939 roku okupanci zniszczyli wszystkie łódzkie pomniki, podobny los spotkał płytę Nieznanego Żołnierza. Pomnik odbudowano tuż po wojnie - 1 listopada 1946 roku. Wygląd pomnika miał być zbliżony do przedwojennego projektu. Zmieniono jednak położenie płyt na prostopadłe do ulicy, a znicz z wiecznym ogniem stanął w narożniku, napis na płycie także jest inny "GRÓB NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA".

15 Bazylika archikatedralna św. Stanisława Kostki w Łodzi
Murowany kościół archikatedralny św. Stanisława Kostki w Łodzi powstawał w latach Parafia św. Stanisława Kostki została erygowana 1 stycznia 1909 r. Była to piąta w Łodzi parafia rzymskokatolicka. Po utworzeniu diecezji łódzkiej, świątynia została podniesiona do godności katedry. Dwukrotnie katedra przeżywała ciężkie chwile: w czasie okupacji została zamknięta i zamieniona w magazyn wojskowy, natomiast 11 maja 1971 r. pożar zniszczył dach, uszkodził sklepienia, tynki, ołtarz główny i organy. W roku 1924 katedra była świadkiem objawienia się Jezusa Miłosiernego późniejszej św. Faustynie Kowalskiej. Usłyszała wtedy, że ma pojechać do Warszawy i wstąpić do zakonu. 13 czerwca 1987, podczas swej IV pielgrzymki do Ojczyzny, łódzką katedrę nawiedził Ojciec Święty Jan Paweł II . Neogotyckie nawy kościoła mają jednolity, stylowy wystrój, dawne ołtarze, ambonę i witraże. Wnętrze jest wzbogacone o rzeźby, epitafia i tablice pamiątkowe. Przed świątynią stoją pomniki: Jana Pawła II i poświęcony ks. Ignacemu Skorupce.

16 Fabryki

17 Biała Fabryka Geyera Biała Fabryka to nazwa budynku Ludwika Geyera przy ulicy Piotrkowskiej 282 w Łodzi Jest to kompleks klasycystycznych budynków, jeden z najstarszych w Polsce zabytków przemysłowej architektury. Został zbudowany w latach Biała Fabryka mieściła pierwszą w Łodzi mechaniczną przędzalnię i tkalnię. W 1835 roku Ludwik Geyer był już na tyle silnym przedsiębiorcą, że przystąpił do budowy nowej, wielkiej przędzalni i tkalni mechanicznej. W tym celu znów skorzystał z pomocy rządu. Łącznie ze środkami własnymi pozwoliło to na uruchomienie w 1839 roku najnowocześniejszej fabryki na terenie Królestwa. Maszyny zakupił Geyer u najlepszego wówczas producenta, braci Cockerill w Belgii. Wśród tych urządzeń była pierwsza w Łodzi maszyna parowa. Otwarta przędzalnia miała wrzeciona i 180 warsztatów tkackich. Same budynki fabryki, rozłożone po obu stronach ulicy Piotrkowskiej, stanowią ciekawy przykład architektury przemysłowej. Wzniesione zostały w stylu klasycystycznym i były wzorowane na budownictwie mieszkalnym. Obecnie w budynku znajduje się jedyne w Polsce Centralne Muzeum Włókiennictwa

18 Księży Młyn Choć formalnie Księży Młyn nie jest samodzielną dzielnicą, stanowi odrębny fragment miasta. Najważniejszym budynkiem osiedla jest ciągnący się wzdłuż ul. Przędzalnianej na długości ponad 200 m gmach fabryki z czerwonej nieotynkowanej cegły. Ta "zabrudzona" czerwień jest zresztą znakiem rozpoznawczym całego kompleksu. Tak samo wyglądają domy familijne, wybudowane dla robotników przez Karola Scheiblera, właściciela tej ziemi i twórcy fabrycznego królestwa. Na Księżym Młynie każdy może znaleźć coś dla siebie. Osoba lubiąca starocie nie przeoczy zabytkowej studni, fotograf dostrzeże piękno ozdobnej kraty w budynku starej pralni, amator historii będzie śledził na przykładzie kolejnych budynków poszczególne etapy rozwoju rodzinnej fortuny Scheiblera. Jest też coś dla romantyków: staw i park, szczególnie piękny jesienią i wiosną. Przy odrobinie inicjatywy może być też wiele atrakcji dla najmłodszych, choćby kolejka, którą można jeździć po zabytkowych terenach.

19 Łódź W mieście jest dziś bardzo dużo obiektów uznanych za zabytkowe , bo ok Wydaje się to nieprawdopodobne , a jednak prawdziwe. Nie ma tu jednak zabytków , których historia sięgałaby średniowiecza. Są nieliczne zabytki z epoki przedrozbiorowej. Zdecydowana większość wywodzi się z XIX oraz XX w. Łódź jest niewątpliwie miastem które warto odwiedzić..

20 Źródła http://pl.wikipedia.org/wiki/Willa_Reinholda_Richtera


Pobierz ppt "Kasia Działak i Sylwia Namysło"

Podobne prezentacje


Reklamy Google