Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak efektywnie korzystać z internetu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak efektywnie korzystać z internetu"— Zapis prezentacji:

1 Jak efektywnie korzystać z internetu
Nowoczesne metody edukacyjne

2 Efektywne wyszukiwanie informacji w internecie
Internet rozrasta się w takim tempie, że znalezienie w nim czegokolwiek jest bardzo trudne. Obecnie w Internecie jest już kilkadziesiąt miliardów stron. Największa wyszukiwarka na świecie Google indeksuje kilka miliardów stron, a jest to ilość wstępnie już wyselekcjonowana. Dochodzi do tego jeszcze niewidzialna część Internetu - niewidzialna dlatego że wyszukiwarki nie mogą jej zaindeksować.

3 Jest pełno katalogów i wyszukiwarek, do których możemy się udać i w których możemy szukać interesujących nas informacji - oczywiście wymaga to chociaż podstawowej wiedzy. Do skutecznego szukania informacji musimy wiedzieć jak używać wyszukiwarki. Obecnie wyszukiwarki indeksują tak dużo stron, że problemem nie jest brak informacji, ale to, że tych informacji jest za dużo. Dlatego należy się nauczyć jak szukać efektywnie.

4 Trzeba pamiętać, że internet to nie tylko strony
Trzeba pamiętać, że internet to nie tylko strony. W internecie jest pełno wyszukiwarek, katalogów, specjalistycznych baz danych i innych serwisów, które pozwalają wyszukiwać specyficzne informacje. Pytanie brzmi: którego narzędzia użyć aby znaleźć to czego szukamy?

5 Każdy z nas używa narzędzia do wyszukiwania informacji w internecie
Każdy z nas używa narzędzia do wyszukiwania informacji w internecie. Istnieją dwa podstawowe narzędzia: katalogi i wyszukiwarki. Katalogi i wyszukiwarki wyświetlane są za pomocą tak zwanych przeglądarek internetowych. Do najpopularniejszych przeglądarek należą:

6

7 Katalogi Katalogi są tworzone przez ludzi. Każda strona jest przeglądana przez redaktora i dopiero potem dodawana do katalogu. Katalogi są poukładane w kategorie, żeby łatwiej można było dotrzeć do interesujących nas informacji. Katalog ma strukturę drzewa począwszy od bardzo ogólnych informacji. Wchodząc w głąb zaczyna się podział na coraz bardziej szczegółowe tematy.

8 Yahoo było pierwszym katalogiem internetowym i na bazie tego katalogu powstały kolejne katalogi.

9 Polskie katalogi Katalog Wirtualna Polska (wp.pl) - katalog ten zawiera mnóstwo stron z całej Polski. Główne wyniki wyszukiwania w pierwszej kolejności pobierane są z katalogu, a w drugiej - dopiero z wyszukiwarki Netsprint, jeżeli w katalogu nie można znaleźć żadnej odpowiedzi.

10 Katalog onet. pl - katalog portalu onet
Katalog onet.pl - katalog portalu onet.pl zawierający bardzo dużo stron z całej Polski. Katalogi są poukładane w kategorie. W kategoriach mamy podkategorie. I tak od najogólniejszych w łatwy sposób można trafić do konkretnej kategorii, zawierającej poszukiwane informacje. Jeżeli wyszukujesz coś w katalogu to wyniki wyszukiwania są ograniczone tylko do stron zawartych w katalogu, stron wyselekcjonowanych i opisanych przez redaktorów na podstawie sugestii osoby zgłaszającej. Wyszukiwarka wbudowana w katalog z reguły wyszukuje w tytułach i opisach ignorując treści na stronie. Brane za to pod uwagę są też nazwy kategorii.

11 Wyszukiwarki Wyszukiwarki to zupełnie co innego, na podstawie zapytań szukającego starają się dawać jak najlepszą odpowiedź, czyli strony najbardziej pasujące do zapytania. Niektóre wyszukiwarki robią to lepiej inne gorzej. Niekwestionowanym liderem rynku jest wyszukiwarka google.pl. Prawie 50% stron jest znajdowane właśnie dzięki tej wyszukiwarce. Swój sukces zawdzięcza unikalnemu algorytmowi i systemowi oceny stron. Jeżeli mamy bardziej skomplikowane zapytanie to właśnie tam powinniśmy się udać.

12 Na polskim rynku istnieje szereg różnych wyszukiwarek, najpopularniejsze z nich oprócz google.pl to: • onet.pl • wp.pl Oprócz tego istnieją jeszcze wyszukiwarki: • netsprint.pl - również wyszukiwarka działająca na własnym oprogramowaniu. Wspiera wyniki wyszukiwania wp.pl. • szukacz.pl - również wyszukiwarka działająca na własnym oprogramowaniu, włącznie z odmianą fleksyjną. • gooru.pl - bardzo podobna z wyglądu wyszukiwarka do google tylko działająca na polskim rynku. • emulti.pl - wyszukuje wyniki w kilku wyszukiwarkach i na podstawie tych informacji generuje własną listę wyników.

13

14 Oczywiście na Zachodzie istnieje o wiele więcej wyszukiwarek, do których warto zajrzeć, jeśli interesują nas zachodnie wyniki. • google.com • yahoo.com - nie to samo co katalog • altavista.com • aol.com • ask.com • teoma.com • clusty.com

15 Wyszukiwarka google Jak działa?

16 Użyj prostego zapytania
Niezależnie od tego, czego szukasz, najważniejsze to nie komplikować wyszukiwania. Zacznij od wpisania podstawowej nazwy lub słowa. Jeśli szukasz miejsca lub produktu w określonej lokalizacji, wpisz nazwę i miasto lub kod pocztowy.

17 Nie przejmuj się ​​pisownią
Wyszukiwarka Google sprawdza pisownię i automatycznie wybiera najbardziej powszechną pisownię słowa, niezależnie od tego, czy wpiszesz je poprawnie.

18 Stosuj słowa używane w internecie
Działanie wyszukiwarki polega na dopasowywaniu wpisanych przez Ciebie słów do treści stron internetowych. Dlatego najlepsze wyniki uzyskasz, używając słów typowych dla stron internetowych. Na przykład zamiast wpisywać boli mnie głowa, wpisz ból głowy, bo raczej taki termin będzie używany na stronie z poradami medycznymi.

19 Mniej znaczy więcej Najwięcej wyników uzyskasz zazwyczaj dla haseł złożonych z jednego lub dwóch słów. Zacznij od wyszukania niezłożonych haseł, a następnie zawężaj zakres wyników przez dodawanie kolejnych słów.

20 Szukaj dokładnego wyrażenia
Umieść dowolne wyrażenie w cudzysłowie "[dowolne słowa]", by szukać dokładnie tego wyrażenia w podanej kolejności słów. Pamiętaj, że wyszukiwanie z cudzysłowami może powodować odrzucanie niektórych trafnych wyników. Na przykład wyszukiwanie hasła "Maria Curie-Skłodowska" spowoduje pominięcie stron, na których występuje Maria Skłodowska-Curie.

21 Używaj słów opisowych Im powszechniej używane jest dane słowo, tym większa szansa na uzyskanie trafnych wyników. Dlatego hasło [dzwonki z przebojami] będzie prawdopodobnie lepsze niż [dźwięki z przebojami]. Pamiętaj jednak, że nawet słowo o właściwym znaczeniu nie zawsze pozwoli odnaleźć właściwe wyniki, jeśli nie jest powszechnie używane.

22 Nie przejmuj się wielkością liter
Wyszukiwarka nie rozróżnia wielkości liter. Wyniki wyszukiwania dla hasła gazeta wyborcza będą takie same jak dla Gazeta Wyborcza.

23 Przeszukaj określoną witrynę
Jeśli chcesz uzyskać wyniki tylko z określonej witryny lub danej domeny (np. .org lub .edu), na początku wyszukiwanego hasła wpisz operator site: z odpowiednią wartością. Na przykład: site:edu lub site:wyborcza.pl. Szukaj “komentarze site:wyborcza.pl”

24 Nie przejmuj się interpunkcją
Wyszukiwarka nie zwraca uwagi na interpunkcję. Dotyczy to również i innych znaków specjalnych.

25 Szukaj według typu pliku
Aby szukać tylko określonych rodzajów plików, na przykład PDF, PPT lub XLS, dodaj do wyszukiwanego hasła operator filetype: i trzyliterowy skrót typu pliku.

26 Uwzględnij lub zignoruj słowa i znaki w wyszukiwaniu
Wyróżnij często używane słowa i znaki, takie jak i oraz ;, jeśli są niezbędne w zapytaniu (na przykład w tytule książki lub filmu). By to zrobić, umieść je w cudzysłowie, np "i". Używając minusa (-), możesz wskazać słowa, których nie chcesz widzieć w wynikach, na przykład wśród składników przepisu kulinarnego.

27 Szukaj stron pokrewnych
Operator related: umożliwia znajdowanie stron o podobnej zawartości – po prostu wpisz related: i adres strony. Jeśli na przykład znajdziesz stronę, która bardzo Ci się podoba, możesz wyszukać podobne, wpisując related:[URL strony].

28 Szukaj liczb z określonego zakresu
Wstaw znaki .. i nie przekrocz budżetu dzięki możliwości wyszukiwania w ramach zakresu liczbowego.

29 Przeliczaj wartości i jednostki
Aby przeliczyć dowolną jednostkę na inną, na przykład mile na kilometry lub uncje na litry, wpisz liczbę i jednostkę.

30 Sprawdź godzinę Aby sprawdzić godzinę w dowolnym miejscu na świecie, wpisz w wyszukiwarce czas oraz miasto lub kraj.

31 Przelicz waluty Sprawdź aktualne kursy wymiany walut, wyszukując hasło [waluta 1] na [waluta 2].

32 Sprawdź pogodę Wpisz hasło pogoda oraz nazwę dowolnego miasta na świecie lub amerykański kod pocztowy, by zobaczyć aktualną pogodę i prognozę pogody. Wpisz samo hasło pogoda, by zobaczyć raport pogodowy dla miejsca, w którym się znajdujesz.

33 Korzystaj z zaawansowanego wyszukiwania grafiki
Skorzystaj z Zaawansowanego wyszukiwania grafiki, aby znaleźć zdjęcie lub rysunek określonej wielkości, koloru lub typu. Przy użyciu narzędzi w lewym panelu możesz filtrować wyniki wyszukiwania, by wyświetlić tylko zdjęcia z twarzami, cliparty, zdjęcia w wysokiej rozdzielczości lub obrazy, których można używać w celach komercyjnych.

34

35 Oblicz, co tylko chcesz Wpisz w polu wyszukiwania dowolne działanie matematyczne, a my obliczymy wynik.

36 Szukaj według lokalizacji
Dopisz kod pocztowy do jakiegokolwiek szukanego miejsca, na przykład kebab, by zobaczyć wyniki pokazujące najbliższe bary z kebabem, wraz z numerami telefonów, mapą, a nawet opiniami klientów. Jeśli nie podasz kodu pocztowego, możemy zaproponować miejsca w Twojej lokalizacji.

37

38 Sprawdź repertuar kin

39 Czytaj książki z domeny publicznej
Czytaj za darmo pełne teksty dzieł dostępnych w domenie publicznej, na przykład Moby Dicka. Wystarczy, że klikniesz „Książki” w lewym panelu na stronie wyników wyszukiwania.

40

41 Czytaj wiadomości ze świata

42 Znajdź adres Aby zobaczyć dowolne miejsce na mapie, wpisz nazwę miasta lub kod pocztowy i słowo [mapa], a zostanie wyświetlona mapa tego miejsca. Kliknij ją, by zobaczyć lokalizację w Mapach Google.

43

44 Bibliografia

45 Koniec


Pobierz ppt "Jak efektywnie korzystać z internetu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google