Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zawód Fotograf.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zawód Fotograf."— Zapis prezentacji:

1 Zawód Fotograf

2 Do głównych obowiązków fotografa należy:
Zawód fotografa polega na utrwalaniu osób, rzeczy, przyrody, martwej natury itp. za pomocą aparatu cyfrowego lub analogowego. Do głównych obowiązków fotografa należy: organizacja stanowiska pracy, planowanie działalności gospodarczej, dobieranie rekwizytów do ujęć fotograficznych oraz materiałów fotograficznych, wykonywanie różnego typu fotografii (portretowych, reklamowych i in.), tworzenie odbitek z materiałów dostarczonych przez klientów, różnego rodzaju obróbka zdjęć(odświeżanie starych fotografii, retusz, zmiana kolorów, dodawanie lub usuwanie elementów) prowadzenie obróbki chemicznej i cyfrowej materiałów fotograficznych, archiwizacja prac. sprzedaż materiałów związanych z branżą fotograficzną (filmy, karty pamięci, środki do konserwacji aparatów, albumu zdjęciowe).

3 Wymagania edukacyjne:
Fotografem może zostać każdy niezależnie od wykształcenia. Wystarczy posiadanie odpowiednich umiejętności. Mimo to wskazane jest wykształcenie w kierunku fotografii albo ukończenie specjalistycznych kursów. W technikach można zdobyć zawód fototechnik. Można także podjąć studia na kierunku realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii lub czysto fotograficzne. 

4 Predyspozycje: Oprócz wiedzy czysto technicznej kształtuje ważna jest również wrażliwość artystyczną przyszłego fotografa. Fotograf musi charakteryzować się: ostrością wzroku, rozróżnianiem barw, spostrzegawczością, refleksem, koncentracją uwagi, dobrą koordynacją wzrokowo - ruchową, komunikatywnością, umiejętnością przekonywania i negocjowania, dokładnością, cierpliwością. Pracując często z modelkami oraz klientami fotograf powinien mieć zdolność nawiązywania kontaktów i współpracy w grupie. Ponadto fotograf powinien na bieżąco śledzić rozwój fotografii, poznawać nowinki techniczne, trendy we współczesnej fotografii.

5 Przeciwwskazania: Przeciwwskazaniami zdrowotnymi dla zawodu fotografa są nieskorygowane szkłami wady wzroku, zaburzenia adaptacji wzroku do ciemności i inne choroby oczu, choroby uszu, niedosłuch, zaburzenia równowagi, krążenia i wady serca, zaburzenia układu oddechowego, narządu ruchu, brak pełnej sprawności rąk, alergie, wzmożona potliwości choroby skóry rąk, cukrzyca i reumatyzm.

6 Możliwość zatrudnienia:
Fotograf może szukać zatrudnienia w zakładach fotograficznych, w redakcjach gazet, w agencjach modelek, w domach mody oraz we wszelkiego typu placówkach, wymagających wiedzy i umiejętności artystycznych. Fotograf może także założyć własną działalność i pracować na własny rachunek.

7 Warunki pracy: Fotograf pracuje w wielu miejscach. Może to być zakład fotograficzny, prywatne mieszkanie, instytucja czy otwarta przestrzeń. Czas pracy zależy od potrzeb klienta, pory dnia i pogody. Godziny pracy nie są stałe, fotograf może pracować także w święta i niedziele. Pracując w tym zawodzie trzeba liczyć się z możliwością narażenia na działanie szkodliwych substancji chemicznych oraz promieniowania elektromagnetycznego.

8 Fotografia daje nieograniczoną swobodę
Fotografia daje nieograniczoną swobodę. Kto chce być sam sobie "sterem, żeglarzem, okrętem", może założyć własną działalność gospodarczą. Kto nie ma na to ochoty na pewno będzie mógł nawiązać współpracę z agencjami interaktywnymi, mediami, galeriami sztuki, wydawnictwami. Pracę dla fotografów oferują również jednostki samorządowe i wiele instytucji edukacyjnych.. Niezależnie od drogi zawodowej, jaką obierzecie, praca na pewno będzie was pochłaniać

9 Najczęściej jednak kariera zawodowa fotografów opiera się na ich determinacji, samodzielnie zdobywanym doświadczeniu i właściwym zareklamowaniu swoich umiejętności. Ubiegając się o pracę w zakładzie fotograficznym czy redakcji gazety, można zgłosić się z przygotowanym portfolio, które będzie zawierać najlepsze, najbardziej interesujące zdjęcia, pokazujące zdolności artystyczne fotografa i wyróżniające go od konkurentów. Można także brać udział w konkursach fotograficznych - zdobycie nagród lub wyróżnień jest z reguły brane pod uwagę przez potencjalnego pracodawcę. Podobnie jest z ukończonymi kursami - certyfikaty ich ukończenia mogą okazać się bardzo pomocne.

10 Zatrudnienie:  Podstawowym warunkiem znalezienia pracy jest w tym wypadku umiejętność wykonywania interesujących, pięknych, wyróżniających się zdjęć, zaś ukończenie szkół chociaż może ułatwić znalezienie pracy, nie jest obowiązkowym wymogiem stawianym przez pracodawców.  Ubiegając się o pracę w zakładzie fotograficznym czy redakcji gazety, można zgłosić się z przygotowanym portfolio, które będzie zawierać najlepsze, najbardziej interesujące zdjęcia, pokazujące zdolności artystyczne fotografa i wyróżniające go od konkurentów.

11 Studia na kierunku fotografia:
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu Europejska Akademia Fotografii – Warszawa Krakowskie Szkoły Artystyczne

12 Zawody pokrewne: Reżyser; Operator światła; Grafik komputerowy;
Operator kamery; Dziennikarz; Malarz;

13 Justyna Trybus Klasa IV TF


Pobierz ppt "Zawód Fotograf."

Podobne prezentacje


Reklamy Google