Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Słowo Życia Kwiecień 2013 «Nie uskarżajcie się, bracia, jeden na drugiego» (Jk 5, 9).

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Słowo Życia Kwiecień 2013 «Nie uskarżajcie się, bracia, jeden na drugiego» (Jk 5, 9)."— Zapis prezentacji:

1

2 Słowo Życia Kwiecień 2013

3 «Nie uskarżajcie się, bracia, jeden na drugiego» (Jk 5, 9).

4 Aby lepiej zrozumieć Słowo Życia proponowane nam w tym miesiącu, trzeba wziąć pod uwagę okoliczności, które skłoniły Apostoła do ich napisania.

5 Były to negatywne zjawiska zdarzające się we wspólnotach chrześcijańskich, do których skierowany jest list św. Jakuba Apostoła.

6 Chodziło o zgorszenie, o nierówność społeczną, egoistyczne używanie bogactw, wykorzystywanie robotników, o wiarę wyrażającą się bardziej w słowach niż w czynach...

7 Wszystko to rodziło wzajemne niechęci i urazy, wywołując niepokój w całej wspólnocie.

8 «Nie uskarżajcie się, bracia, jeden na drugiego»

9 Już w czasach apostolskich można więc było zauważyć to, co również dziś obserwujemy w naszych wspólnotach.

10 Największymi trudnościami w życiu wiarą nie są najczęściej te, które przychodzą z zewnątrz, to znaczy od świata, ale raczej te, które powstają wewnątrz -

11 - sytuacje i postępowanie nasze i naszych braci, które nie są w zgodzie z ideałem chrześcijańskim.

12 A to wywołuje poczucie niepokoju, nieufności, konsternację.

13 «Nie uskarżajcie się, bracia, jeden na drugiego»

14 Jeśli jednak te wszystkie mniej lub bardziej poważne sprzeczności i niekonsekwencje mają swe korzenie w wierze niedojrzałej i w bardzo jeszcze niedoskonałej miłości do Boga i do bliźniego, to pierwszą reakcją chrześcijanina nie powinna być niecierpliwość i zawziętość, lecz postawa, jakiej uczy Jezus.

15 On żąda cierpliwego wyczekiwania, wyrozumiałości i miłosierdzia, aby mógł rozwinąć się zalążek dobra, które zostało w nas zasiane, jak to objaśnia przypowieść o chwaście (Mt 13, 24-30.36-43).

16 «Nie uskarżajcie się, bracia, jeden na drugiego»

17 Jak więc praktykować Słowo Życia tego miesiąca? Stawia ono przed nami trudny aspekt życia chrześcijańskiego.

18 My także należymy do różnych wspólnot (rodziny, parafii, środowiska pracy, różnych stowarzyszeń i społeczności świeckich), w których niestety może dojść do wielu przejawów naszym zdaniem niedobrych -

19 - w sposobach widzenia czy w postępowaniu osób i tego konsekwencjach, które nas zasmucają i budzą odrazę.

20 Oto więc wiele okazji, by dobrze żyć Słowem Życia tego miesiąca.

21 Zamiast szemrania lub potępienia – gdy przyjdzie taka pokusa – bądźmy tolerancyjni i wyrozumiali, a potem – na ile to możliwe – zastosujmy także braterskie upomnienie.

22 Przede wszystkim dajmy chrześcijańskie świadectwo, odpowiadając na ewentualny brak miłości lub zaangażowania innych, większą miłością i zaangażowaniem z naszej strony.

23 «Nie uskarżajcie się, bracia, jeden na drugiego» ( Jk 5, 9). Tekst: Chiara Lubich, 1989 Grafika Anna Lollo we współpracy z ks. Placido D’Omina (Sycylia - Włochy) * * * Ten komentarz do Słów życia jest tłumaczony na 96 języków i dialektów, dociera do kilku milionów ludzi na całym świecie za pośrednictwem druku, radia, telewizji i Internetu - więcej informacji na http://focolare.pl/ Plik PPS jest tłumaczony na wiele języków i dostępny na stronie www.santuariosancalogero.org


Pobierz ppt "Słowo Życia Kwiecień 2013 «Nie uskarżajcie się, bracia, jeden na drugiego» (Jk 5, 9)."

Podobne prezentacje


Reklamy Google