Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co to jest hałas? Jednymi z bodźców, które docierają do naszego mózgu z otoczenia są dźwięki. Odbieramy je za pomocą zmysłu słuchu. Kiedy dźwięki stają.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co to jest hałas? Jednymi z bodźców, które docierają do naszego mózgu z otoczenia są dźwięki. Odbieramy je za pomocą zmysłu słuchu. Kiedy dźwięki stają."— Zapis prezentacji:

1 Co to jest hałas? Jednymi z bodźców, które docierają do naszego mózgu z otoczenia są dźwięki. Odbieramy je za pomocą zmysłu słuchu. Kiedy dźwięki stają się niepożądane dla naszego zdrowia oraz szkodliwe dla człowieka wówczas nazywamy je hałasem. Jest to zjawisko powszechne i spotykamy się z nim w każdym miejscu.

2 Co to jest hałas? Hałasem przyjęto określać wszelkie niepożądane, nieprzyjemne, dokuczliwe, uciążliwe lub szkodliwe dźwięki oddziałujące na narząd słuchu i inne zmysły oraz części organizmu człowieka.  Szkodliwość hałasu zależy od jego natężenia, częstotliwości, charakteru zmian w czasie oraz długotrwałości działania. 

3 Źródła pochodzenia hałasu (rodzaje hałasu):
-hałas przemysłowy

4 Źródła pochodzenia hałasu (rodzaje hałasu):
-hałas komunikacyjny (drogowy, lotniczy, kolejowy)

5 Źródła pochodzenia hałasu (rodzaje hałasu):
-hałas komunalny (miejski, osiedlowy)

6 Źródła pochodzenia hałasu (rodzaje hałasu):
-hałas domowy

7 Źródła pochodzenia hałasu (rodzaje hałasu):
-hałas związany ze środowiskiem pracy i nauki

8 Poziom hałasu (mierzony jest decybelach):
10 dB oddech, szept 20 dB szum liści 35 dB cicha muzyka 45 dB rozmowa 48dB nowoczesna zmywarka do naczyń 50 dB nowoczesny samochód 55 dB suszarka dobrej jakości 60 dB odkurzacz dobrej jakości 75 dB nowoczesny samochód małolitrażowy 80 dB klakson 85 dB uszkodzony kran 90 – 110 dB przerwa w szkole 95 dB odkurzacz typowy dB – okolice lotnisk 110 dB trzaskające drzwi windy dB dyskoteka 120 dB silnik samolotowy dB wybuch petardy 170 dB rakieta kosmiczna

9 Poziom hałasu:

10 Wpływ hałasu na organizm człowieka: Dokuczliwy: Szkodliwy:
Niezadowolenie Słuchowy: -upośledzenie słuchu, -głuchota Dyskomfort Zmęczenie nerwowe Pozasłuchowy: -skurcze mięśni, -reakcje układu oddechowego, -reakcje układu krążenia Trudności w koncentracji

11 Wpływ hałasu na organizm człowieka:
Nadmierny hałas osłabia słuch – powoduje czasowe lub trwałe przesunięcie progu słyszenia, a w szczególnych sytuacjach człowiek może stracić całkowicie słuch. Równocześnie czynnik ten wpływa na cały organizm powodując zaburzenia i dolegliwości ogólnoustrojowe w poszczególnych układach człowieka m. in.: 1. W układzie krążenia: obserwuje się wzrost ciśnienia krwi, zaburzenia rytmu serca, najczęściej przyśpieszenie czynności serca, skurcze dodatkowe i zmniejszenie wielkości przepływu krwi w tkankach. 2. We krwi: umiarkowana niedokrwistość, podwyższone OB. 3. W przewodzie pokarmowym: wzmożone wydzielanie soku żołądkowego, co może spowodować choroby wrzodowe. 4 W ośrodkowym układzie nerwowym: wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Na szczególne podkreślenie zasługują występujące często zmiany w psychice, jak np. zakłócenie równowagi psychicznej wyrażające się znużeniem, rozdrażnieniem, kłótliwością. Nierzadko hałas jest przyczyną występowania stanów niepokoju i lęku, upośledzenia koncentracji uwagi, zaburzeń i spokojnego wypoczynku i snu. 6. Zmiany w narządzie słuchu: mogą mieć charakter przejściowego przytępienie słuchu, ubytków słuchu, a nawet głuchoty.

12 Jak walczyć z hałasem w szkole?
Hałas w szkole Jak walczyć z hałasem w szkole? Zwiększać świadomość uczniów na temat hałasu. 2. Ocenić poziom hałasu w szkole. 3. Organizować konkursy na temat hałasu. 4. Instalować np. na holach sygnalizatory kontroli poziomu hałasu.

13 Źródła informacji i fotografii:


Pobierz ppt "Co to jest hałas? Jednymi z bodźców, które docierają do naszego mózgu z otoczenia są dźwięki. Odbieramy je za pomocą zmysłu słuchu. Kiedy dźwięki stają."

Podobne prezentacje


Reklamy Google