Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bóstwa kobiece w wybranych mitologiach świata

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bóstwa kobiece w wybranych mitologiach świata"— Zapis prezentacji:

1 Bóstwa kobiece w wybranych mitologiach świata

2 Boginie greckie Eos Selene Iris Eirene Nike

3 Eos (Aurora) Jutrzenka – różnopalca Eos, siostra Heliosa, która na lekkim rydwanie poprzedzała wóz swojego brata, zakochała się w człowieku, królewiczu trojańskim, pięknym Titonosie.

4 Selene (Luna) Selene, bogini księżyca i siostra Heliosa, nie cieszyła się wielkim uznaniem, prawdopodobnie dlatego, że za ,,właściwą” boginię księżyca uważano powszechnie Artemidę.

5 Iris Bogini tęczy, pełniła funkcję wysłanniczki oraz pokojówki królowej bogów Hery, była boską łączniczką pomiędzy niebem a ziemią, tak jak tęcza łączy je swą wielobarwną wstęgą.

6 Eirene (Pax) Eirene, czyli Pokój, podobnie jak pozostałe dwie hory – Dike oraz Eunomia – była córką Dzeusa i Temidy. Eirene przedstawiano jako kobietę z roześmianym dzieckiem na rękach.

7 Nike (Wiktoria) Była boginią zwycięstwa, córką tytana Pallasa i bogini rzeki Styks. Przedstawiano ją jako uskrzydloną kobietę z wieńcem w prawej dłoni i gałązką palmową w lewej.

8 Boginie egipskie Anat Hathor Mut Seszat Wadżet

9 Anat Anat - waleczna bogini. W mitologii egipskiej Anat jest córką słonecznego bóstwa Ra. Przedstawiano ją z tarczą, włócznią i toporem, opiekunka zaprzęgów rydwanów.

10 Hathor Hathor - bogini niebios, rodzącą tarczę słoneczną. Najczęściej przedstawiana jako krowa lub kobieta z głową krowy i tarczą słoneczną pomiędzy rogami, uważana za boginię miłości, tańca, radości, nieba, piękna i zabawy

11 Nut Nut - w Tebach uważana była za personifikację oka słonecznego. Bogini o postaci sępa lub kobiety w nakryciu głowy przypominających sępa, zazwyczaj z koronami Egiptu.

12 Seszat Seszat – bogini mądrości. Patronka rachunkowości oraz piśmiennictwa. Występowała w postaci kobiety ze skomplikowanym symbolem na głowie: składał się on z gwiazdy zawieszonej na półokrągłym łuku zwieńczonym dwoma piórami.

13 Wadżet Wadżet - czczona w postaci kobry.Bogini Wadżet dawała królowi potęgę i władzę. Umieszczano jej wizerunki na koronach królewskich i diademach, stanowiła ochronę władcy nie tylko ziemskiego, ale i niebiańskiego.

14 *Hesat Hesat - bogini występująca pod postacią białej krowy, czczona jako wcielenie Izydy w mieście Afih, gdzie uważano ją za matkę Anubisa.

15 Boginie celtyckie(irlandzkie)
Danu Morrigan Boann Moruadh Aine

16 Danu Danu - w mitologii celtyckiej, była boginią-matką. Bogini żyzności, urodzaju, ale również śmierci i zniszczenia.

17 Morrigan Morrigan, znana też jako Morrigu, to celtycka Bogini magii, podziemia, wojny i zniszczenia. Przedstawiana jest zwykle w zbroi i rynsztunku. Pojawia się wszędzie, gdzie jest wojna. Krąży nad polem bitwy pod postacią kruka lub wrony.

18 Boann Boann - w mitologii irlandzkiej bogini rzeki Boyne, była żoną Necthana albo Elcmara. Swojemu kochankowi Dagdzie urodziła syna - Aengusa.

19 Moruadh Moruadh – nimfa, bardzo piękna i kochliwa. Od śmiertelniczek odróżnia ją tylko wyraźne płaskostopie i cieniutka, Ledwo dostrzegalna, Przeźroczysta błona między palcami.

20 Aine Aine – iryjska bogini miłości i płodności, córka Egobaila, którego bratem był bóg morza Manannan Mac Lir. Jej głównym zadaniem było zachęcanie ludzi do miłości.

21 Boginie skandynawskie
Gefion Idun Sigyn Syn Hlin

22 Gefion Gefion - bogini rolnictwa i opiekunka dziewic, które po śmierci gromadziły się w jej siedzibie.

23 Idun Idun - bogini wiosny. Jej imię znaczyło Dosłownie odnawiająca, odmładzająca

24 Sigyn Sigyn - była żoną boga kłamstw, ognia i śmierci, Lokiego. Urodziła mu dwóch synów o imionach Narvi (Narfe) i Váli. Wedle niektórych źródeł jej imię oznacza "Dawczyni Zwycięstw".

25 Syn Syn - jest jedną z Azyn, lub boginią, która "strzeże drzwi i zamyka je przed tymi, którzy nie mają wejść". Jest również przywoływana w czasie potrzeby, przez obrońców.

26 Hlin Hlin - bogini opieki i pocieszenia. W mitologii nordyckiej jedna z trzech służek Frigg. Jej zadaniem była opieka nad ludźmi i pocieszanie zasmuconych.

27 Zuzanna Kukiełka i Katarzyna Kustra
Przygotowały Zuzanna Kukiełka i Katarzyna Kustra

28 Linki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Strona_główna
https://www.google.pl/imghp?hl=pl&tab=wi


Pobierz ppt "Bóstwa kobiece w wybranych mitologiach świata"

Podobne prezentacje


Reklamy Google