Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

FOTOGRAFIA CIAŁ UKŁADU SŁONECZNEGO Adam Tomaszewski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "FOTOGRAFIA CIAŁ UKŁADU SŁONECZNEGO Adam Tomaszewski."— Zapis prezentacji:

1 FOTOGRAFIA CIAŁ UKŁADU SŁONECZNEGO Adam Tomaszewski

2 HARMONOGRAM 1.Sprzęt3. Prezentacja zdjęć - Teleskopy - Kamerki - Filtry 2.Oprogramowanie - Avikowanie - Stackowanie - Obróbka

3 TELESKOPY Do fotografii planet i Księżyca absolutnym minimum jest teleskop o aperturze 5-6”. Nie ma systemu optycznego, który byłby idealny, każdy ma swoje wady i zalety. Np. Schmidt-Cassegrain oraz Maksutov bardzo długo się „studzą”, Newtony o tej samej aperturze są zdecydowanie mniej mobilne (długość tuby), refraktory apochromatyczne o średnicy 8” lub wyżej rzadko spotykane lub kosmicznie drogie.

4 MÓJ TELESKOP/OBIEKTYW

5 KAMERKI W większości przypadków astrofotografia planet, Księżyca i Słońca polega na nagrywaniu klipów avi. Wykonywać można to za pomocą: Kamerek internetowych (Philips SPC 880/900NC, MS Lifecam Studio) Dedykowanych kamer do astrofotografii planetarnej ( D*K, Lumenera, Point Grey, Basler Ace i inne.

6 KAMERKI C.D. Do planet najbardziej popularne są kamerki z matrycą CCD Sony ICX618. Jest to kamerka z małą matrycą. Rozdzielczość 648 x 488 przy pikselu o wielkości 5,6 um i prędkości 60 k/s. Do Słońca i Księżyca lepiej nadają się kamerki z większą rozdzielczością np. Sony ICX445, ICX204, ICX205, ICX274 oraz nowe matryce CMOS: Ximea, Tucsen, Point Grey.

7 MOJE KAMERKI

8 FILTRY W przypadku kamer z kolorową matrycą stosuje się tylko filtr UV/IR Cut. Kamerki z matrycą mono dają o wiele większy wachlarz możliwości: można fotografować np. w IR, UV, paśmie metanu i innych. W celu zniwelowania kiepskiego seeingu stosuje się filtry podczerwone np. IR-Pass Baadera, czerwony wizualny 610nm, lub filtry Schotta: RG695, RG715, RG850, RG1000.

9 FILTRY C.D

10 FILTRY C.D. Osobiście przy fotografii Księżyca stosuje tylko czerwony filtr wizualny. Do fotografii Słońca w świetle widzialnym poleca się filtr Badeera Solar Continuum jednak filtr ten przepuszcza podczerwień, która obniża kontrast w przypadku gdy stosujemy folię Badeera. Należy dokręcić do w/w filtra UV/IR Cut.

11 PORÓWNANIE

12 FILTRY C.D Bardzo dobrym i tanim filtrem do fotografii Słońca jest filtr Helowy: 590DF35 Yellow Emission firmy Omega Optical.

13 SEEING A FOTOGRAFIA SŁOŃCA Podczas „avikowania” Słońca seeing bywa ekstremalnie zmienny, dlatego powinno nagrywać się kilkanaście filmów w paru minutowych odstępach.

14 PORÓWNANIE

15 AVIKOWANIE Do avikowania najbardziej popularnym programem jest FireCapture. Obsługuje kamery firm takich jak: Basler, Point Grey, TIS ( D*K), IDS, Allied, QHYCCD oraz kamerki internetowe. Można również korzystać z oprogramowania dostarczonego przez producenta jednak w większości przypadku nie jest tak przejrzyste jak FireCapture.

16 STACKOWANIE Do stackowania filmów avi stosuje się najczęściej następujące programy: AutoStakkert AviStack Registax

17 STACKOWANIE

18 OBRÓBKA Zestackowane zdjęcia należy następnie obrobić. Ja najczęściej używam następujących programów: Photoshop AstraImage FitsWork

19 OBRÓBKA C.D. Obróbka polega na ogół na: wyostrzeniu, rozjaśnieniu/ściemnieniu za pomocą krzywych lub poziomów, zwiększeniu kontrastu. Jest wiele filtrów wyostrzających, ja najczęściej używam: maski wyostrzającej, dekonwolucji Lucy-Richardson lub kombinacji tych filtrów.

20 PORÓWNANIE

21 OBRÓBKA – RGB VS LRGB W przypadku fotografii planet warto zrobić film z dodatkowym filtrem, tzw. kanał luminacji. Najczęściej stosuje się filtry podczerwone. Przykład:


Pobierz ppt "FOTOGRAFIA CIAŁ UKŁADU SŁONECZNEGO Adam Tomaszewski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google