Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ANDRZEJ SAPKOWSKi Złote Popołudnie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ANDRZEJ SAPKOWSKi Złote Popołudnie"— Zapis prezentacji:

1 ANDRZEJ SAPKOWSKi Złote Popołudnie
Paweł Laban 3E

2 Sapkowski… Andrzej Sapkowski (ur. 21 czerwca 1948 w Łodzi) – polski pisarz fantasy. Jest najczęściej po Lemie tłumaczonym polskim autorem fantastyki. W 2012 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski odznaczył go srebrnym medalem Gloria Artis Urodził się i mieszka do dzisiaj w Łodzi. Od 9 lipca 2008 roku jest honorowym obywatelem tego miasta. Jest absolwentem XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Łodzi oraz Uniwersytetu Łódzkiego, z wykształcenia ekonomistą. Początkowo handlował futrami w firmie "Skórimpex".

3 Wiedźmin Andrzej Sapkowski jest laureatem wielu nagród literackich polskich i zagranicznych, w tym Paszportu Polityki oraz pięciokrotnie nagrody im. Janusza A. Zajdla (drugi, po Jacku Dukaju najczęściej nagradzany autor w historii tej nagrody) za opowiadania ”Mniejsze zło” (1990), ”Miecz przeznaczenia” (1992), ”W leju po bombie” (1993), oraz powieści ”Krew elfów” (1994) i Narrenturm (2002). W czerwcu 2009 r. został nagrodzony David Gemmel Award for Fantasy za ”Blood of Elves” – angielskie wydanie pierwszego tomu sagi o wiedźminie ”Krew elfów”.

4 Afera Sapkowskiego W roku 2005 podczas Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki "Polcon" Sapkowski stwierdził, że biały człowiek powinien pracować trzy godziny dziennie. Przecież Bóg po to stworzył inne rasy – Żydów, Cyganów, aby pracowały za niego. Podobne stwierdzenie pisarza znajduje się w wywiadzie opublikowanym w zbiorze Rozmowy przekorne w Wypowiedzi te były komentowane jako "rasistowskie", ale także jako wyrwane z kontekstu sarkastyczne prowokacje, co uzasadnia się twórczością Sapkowskiego, w której często i otwarcie potępia on rasizm.

5 „Złote popołudnie” „Złote popołudnie” jest to opowiadanie komediowo - ironiczne Andrzeja Sapkowskiego. Wydarzenia przenoszą czytelnika w niezwykłe miejsce KRAINĘ CZARÓW…

6 Fabuła Alicja wpadła do Krainy Czarów jedząc ciastko zmniejszające jej rozmiar. Dziewczynka spotyka tam kota, który odpowiada na jej pytanie, dokąd prowadzi droga… Droga doprowadziła Alicję do pozostałych bohaterów. Kim są?

7 Leczenie Alicji Kot udaje, że nie przejmuje się sprawą Alicji. Ignoruje ją. Jednak, kiedy dowiaduje się, że ta zachorowała na zapalenie płuc, stara się namówić kotkę dziewczynki, żeby ją wyleczyła, sama przejmując chorobę na siebie. Nauczyciel matematyki Alicji czuje się w pewien sposób winny jej choroby.

8 Kot Chester Kot Chester jest głównym bohaterem „Złotego popołudnia”, gra on tam ironiczno-komediową rolę trochę mrocznego jak i zabawnego kota z umiejętnością znikania, zostawia po sobie tylko szeroki uśmiech.

9 Inni Bohaterowie Innymi bohaterami książki są „przerobione” postacie z oryginalnej ksiązki „Alicja w Krainie Czarów”, czyli: obłąkany Kapelusznik, w tym przypadku Zboczony i obłąkany Królik, królowa kart, nazywana tu Mag.

10 Źródła Wikipedia.org Google.pl Książka


Pobierz ppt "ANDRZEJ SAPKOWSKi Złote Popołudnie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google