Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

One są wśród nas dziecko z cukrzycą.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "One są wśród nas dziecko z cukrzycą."— Zapis prezentacji:

1 One są wśród nas dziecko z cukrzycą

2 Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych u dzieci. Ujawnia się najczęściej w wieku przedszkolnym i szkolnym, ale coraz częściej choroba ta dotyka małe dzieci, nawet już w pierwszym i drugim roku życia.

3 Należy wiedzieć, że z cukrzycą można normalnie żyć, zależy to jednak od wiedzy na temat choroby i jak najszybszego rozpoczęcia leczenia. Jednym z podstawowych elementów jest dobra edukacja. Dziecko i jego otoczenie powinni wiedzieć o cukrzycy jak najwięcej, zrozumieć jej mechanizmy i opanować praktyczne umiejętności kontrolowania choroby. 

4 Cukrzyca typu 1 jest chorobą nieuleczalną, spowodowaną zniszczeniem lub niewydolnością komórek trzustki, odpowiedzialnych za produkcję i wydzielanie insuliny - hormonu potrzebnego do przekształcania pokarmu w energię niezbędną do funkcjonowania organizmu.

5 Walka z chorobą polega na podawaniu insuliny z zewnątrz w postaci zastrzyków lub przy użyciu specjalnej pompy. PEN Służy do domięśniowego wstrzykiwania insuliny

6 Konieczne są także kilku - a nawet kilkunastokrotne w ciągu dnia badania poziomu cukru we krwi.

7 NIEZBĘDNIK SZKOLNY, czyli co uczeń z cukrzycą zawsze powinien mieć ze sobą w szkole
pen — „wstrzykiwacz” z insuliną pompę insulinową z drenem i wkłuciem podskórnym nakłuwacz z zestawem igieł, glukometr z zestawem pasków oraz gazików, plastikowy pojemnik na zużyte igły i paski, drugie śniadanie lub dodatkowe posiłki przeliczone na wymienniki dodatkowe produkty (np. soczek owocowy)

8 Kilka słów o objawach: zbyt wysokiego cukru we krwi - hiperglikemia
niedocukrzenia – hipoglikemia zbyt wysokiego cukru we krwi - hiperglikemia

9 Należy pamiętać, że organizm człowieka broni się przed wystąpieniem
hipoglikemii (niedocukrzenia). Zwykle występują objawy sygnalizujące ten stan. Objawy hipoglikemii: pocenie się, uczucie głodu, uczucie słabości, kołatanie serca, niepokój, zaburzenia widzenia, drżenie rąk, bóle głowy Każdy chory trochę inaczej odczuwa niedocukrzenie. Warto nauczyć się rozpoznawać wczesne objawy hipoglikemii, aby w porę podjąć odpowiednie środki zaradcze. 

10 oznacza przyśpieszone bicie serca

11 Hiperglikemia to stan, kiedy poziom cukru we krwi wzrasta ponad poziom prawidłowy. Może pojawić się po dużym posiłku lub w czasie choroby. Bardzo wysokie poziomy cukru mogą być przyczyną stanu zagrożenia życia, jeżeli nie są rozpoznane i prawidłowo leczone. Prawie zawsze możesz obniżyć sobie poziom cukru we krwi we własnym zakresie. Przyczyny hiperglikemii Poziom cukru może wzrosnąć, kiedy weźmiesz zbyt mało insuliny albo kiedy zjesz zbyt obfity posiłek, szczególnie jeśli jest bogaty w węglowodany. Może również wzrosnąć, jeżeli jesteś chory i masz gorączkę, wykonałeś mniejszy niż zwykle wysiłek fizyczny lub jesteś narażony na fizyczny lub emocjonalny stres.

12 Objawy hiperglikemii Wysoki poziom cukru sprawia, że: chce się pić i częściej oddajemy mocz. można również mieć większy apetyt niż zwykle. często czujemy się zmęczeni i śpiący. możemy mieć zaburzenia widzenia i skurcze w nogach. Te objawy są podobne do wczesnych objawów cukrzycy.

13 Ocenia się, że na świecie na cukrzycę typu 1 choruje dzieci poniżej 15 roku życia, a co roku diagnozuje się nowych przypadków. Cukrzyca NIE jest chorobą zakaźną. Nie można się nią zarazić przez kontakt z osobą chorą.

14 Dzieci chore na cukrzycę również mogą cieszyć się pełnią życia, jeść swoje ulubione potrawy i grać w piłkę ze swoimi zdrowymi kolegami.

15 http://www. pompy-medtronic. pl/dla-was/lenny-uczy-o-cukrzycy/Wstep

16

17 Prezentacje przygotowała Iwona Skrodzka


Pobierz ppt "One są wśród nas dziecko z cukrzycą."

Podobne prezentacje


Reklamy Google