Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kultura Nowej Huty Zabytki,Miejsca Kulturalne. Aleja Róż Zaplanowano, że aleja stanie się deptakiem prowadzącym od centrum komunikacyjnego Huty – Placu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kultura Nowej Huty Zabytki,Miejsca Kulturalne. Aleja Róż Zaplanowano, że aleja stanie się deptakiem prowadzącym od centrum komunikacyjnego Huty – Placu."— Zapis prezentacji:

1 Kultura Nowej Huty Zabytki,Miejsca Kulturalne

2 Aleja Róż Zaplanowano, że aleja stanie się deptakiem prowadzącym od centrum komunikacyjnego Huty – Placu Centralnego - do głównego centrum administracyjnego miasta - placu Ratuszowego. Planów wytyczenia placu i budowy ratusza nigdy nie zrealizowano. W latach 70. aleja nabrała jednak specjalnego charakteru. Stała się areną komunistycznych uroczystości, a to z racji postawienia tam w 1973 roku siedmiotonowego pomnika Włodzimierza Ijlicza Lenina

3 Dawne Kino Świt Było to najpopularniejsze nowohuckie kino, które zainaugurowało swoją działalność w 1953 roku pokazem propagandowego filmu Trzy opowieści - trzech nowelek o budowie Nowej Huty. Funkcjonowało do roku 2002, kiedy zostało przekształcone w centrum handlowe. Jego fronton z dwunastoma kolumnami i tralkowymi zwieńczeniami świadczy wciąż o socrealistycznym pochodzeniu.

4 Kościół Arka Pana ul. Obrońców Krzyża 1 Kościół Matki Bożej Królowej Polski, czyli Arkę Pana, nazwaną tak ze względu na charakterystyczny kształt, zaprojektował Wojciech Pietrzyk, wzorując się na kaplicy Corbusiera w Ronchamp. Zaczęto ją wznosić w 1967 roku, a kardynał Karol Wojtyła konsekrował świątynię dopiero w 1977 roku. I tak, po wielu staraniach, niemal 30 lat po rozpoczęciu budowy miasta, ateistyczna w założeniu Nowa Huta doczekała się własnego kościoła.

5 Kościół i klasztor w Mogile ul. Klasztorna 11 Mogilski kościół Najświętszej Marii Panny i św. Wacława oraz towarzyszący mu zespół klasztorny są jednymi z najcenniejszych zabytków sakralnych Małopolski. Cystersi, do których należy, przybyli tu w 1222 roku. Wzniesiony przez nich kościół jest przykładem architektury przejściowej między sztuką romańską a gotycką

6 Plac Centralny al.Jana Pawła II Do dziś jest głównym i najlepiej rozpoznawanym punktem tej dzielnicy Krakowa. Plac i otaczające go budynki tworzą jednolitą, dobrze skomponowaną całość, choć projekt Tadeusza Ptaszyckiego, głównego architekta Nowej Huty, nigdy nie został w pełni zrealizowany

7 Teatr Ludowy Os.Teatralne Słynne było niegdyś powiedzenie, że Nowa Huta może pochwalić się dwiema rzeczami: dobrą stalą i dobrym teatrem. Jednak początki nowohuckiego życia teatralnego były trudne. Planując nowe miasto, projektanci pominęli sferę życia kulturalnego i przypomnieli sobie o niej dopiero w połowie lat 50. Miasto otrzymało scenę teatralną w 1955 roku, kiedy oddano do użytku gmach wzniesiony według projektu Janusza Ingardena i Jana Dąbrowskiego. Rozpoczął działalność sztuką autorstwa Wojciecha Bogusławskiego Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale, której akcja dzieje się w Mogile. Tytuł śpiewogry wykorzystano też, nadając nazwy pobliskim osiedlom: Krakowiaków i Górali.

8 Szpital im. Stefana Żeromskiego Na Skarpie 66 Powstał w 1954 roku jako szpital miejski. Podobnie jak Centrum Administracyjne kombinatu stanowi doskonały przykład socrealistycznej architektury, nawiązujący tu - poprzez okazały front i monumentalne schody prowadzące do głównego pawilonu - do pałacowych form doby baroku. Na patrona szpitala wybrano pisarza o lewicowych poglądach. Jego popiersie stanęło przed szpitalem w latach 70. XX wieku. Jedno z osiedli Nowej Huty nosi nazwę Szklane Domy, zaczerpniętą z powieści Żeromskiego Przedwiośnie.

9 Krzyż Nowohucki Nowa Huta, jako pierwsze w Polsce idealne miasto socjalistyczne, miała pozostać miastem ateistycznym. Władze komunistyczne, na fali odwilży w październiku 1956 roku zgodziły się jednak na budowę kościoła. Po niespełna dwóch latach, gdy ruszyły już prace budowlane, pozwolenie cofnięto i zadecydowano, że zamiast kościoła powstanie szkoła. Aby usunąć stojący na miejscu niedoszłej świątyni krzyż, obawiające się zamieszek władze ściągnęły oddziały specjalne i samochody opancerzone z całej Polski południowej

10 KONIEC Przygotował : Mateusz Wiatr Klasa : 1a


Pobierz ppt "Kultura Nowej Huty Zabytki,Miejsca Kulturalne. Aleja Róż Zaplanowano, że aleja stanie się deptakiem prowadzącym od centrum komunikacyjnego Huty – Placu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google