Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PSZCZOŁY ZACZYNAMY POKAZ. RODZAJE PSZCZÓŁ Apis cerana Fabr. Apis dorsata Fabr. Apis florea Fabr. Apis mellifica L.,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PSZCZOŁY ZACZYNAMY POKAZ. RODZAJE PSZCZÓŁ Apis cerana Fabr. Apis dorsata Fabr. Apis florea Fabr. Apis mellifica L.,"— Zapis prezentacji:

1 PSZCZOŁY ZACZYNAMY POKAZ

2 RODZAJE PSZCZÓŁ Apis cerana Fabr. Apis dorsata Fabr. Apis florea Fabr. Apis mellifica L.,

3 CHARAKTERYSTYKA Do pszczół zalicza się ok. 20 tys. gatunków, w większości prowadzących samotniczy tryb życia, ale również takich, które wytworzyły skomplikowane struktury społeczne. Najwyżej zorganizowane społeczności tworzą gatunki z plemienia pszczół miodnych.

4 Budowa ula

5 Ule zrobione przez pszczo ł y

6 Ż ycie królowej-matki Królowa ma za zadanie składanie jaj. Aby to było możliwe, jej zbiornik nasienny musi zostać wypełniony nasieniem. W napełnianiu go bierze udział wiele trutniów. Każda matka kopuluje tylko raz w życiu i odbywa się to w trakcie tzw. lotu godowego, który matka pszczela odbywa około 5.-8. dnia po wygryzieniu z matecznika. Lot godowy odbywa się w wiosenny, ciepły, bezwietrzny dzień,

7 Ż ycie trutnia Trutnie pojawiają się w ulu tylko na wiosnę. Średnio w ulu jest ich około 2,5 tys. Do czasu lotu godowego pozostają zupełnie bezczynne, nie zbierają pyłku, nie pełnią żadnych funkcji społecznych. Ich jedyną funkcją jest unasiennienie królowej. Odbywa się to w czasie lotu godowego, 6-20 metrów nad ziemią, zwykle w pogodny wiosenny dzień

8 Ż ycie robotnicy Robotnice, podobnie jak królowa, są stałymi mieszkańcami ula. Zwykle jest ich około 50 tysięcy. Robotnice żyją około 38 dni latem i 6 miesięcy zimą. Przez całe życie są posłuszne sygnałom chemicznym

9 MASOWE WYMIERANIE PSZCZÓ Ł Zespół masowego ginięcia pszczoły miodnej - zespół chorobowy występujący masowo w koloniach pszczoły miodnej, objawiający się gwałtownym i masowym ubytkiem pszczół lotnych poza ulem, a w konsekwencji ginięciem większości chorych rodzin.

10 Co si ę stanie gdy pszczo ł y wygin ą ! Pszczoły są niezwykle ważnym elementem ekosystemu. Te owady zapylające odpowiadają za znaczną cześć produkcji żywności. Jeśli pszczoły nie dotrą do kwiatów na czas wtedy po prostu opadną i plonu nie będzie. Dotyczy to wszystkich rodzajów roślin, w których zawiązki owoców powstają po zapyleniu. Jeśli pszczół brakuje owoców będzie mniej. Hodowcy szklarniowi są w trochę lepszej sytuacji, ale sady będą w kłopotach.

11 Co daj ą nam pszczo ł y? Pszczoły zapylają roślinność dzięki czemu mamy pożywienie.

12 Ciekawostki Na świecie istnieje około 20 000 gatunków pszczół. Większość z nich nie została jeszcze opisana, a więc liczba ta może być dużo większa. Najmniejsze pszczoły miodne to pszczoły karłowate (wschodnioazjatyckie), mają do 0,2 mm. Największe pszczoły to Megachile Pluto, które rosną do 40 mm. Pszczoły muszą odwiedzić około 4 milionów kwiatów, aby zebrać nektar na 1 kg miodu. Pszczoły porozumiewają się za pomocą tańców i wydawania dźwięków. Podczas lotu pszczoła wykonuje 350-435 ruchów skrzydłami na sekundę, czyli 11 400 razy na minutę.

13 Zagro ż enie uk ą szeniami Jad pszczeli może powodować obrzęk, ale jest niebezpieczny tylko dla osób uczulonych lub w przypadku wielu użądleń (dla dorosłego zdrowego człowieka zagrożenie życia występuje przy około stu użądleniach).

14 Koniec Dziękuję


Pobierz ppt "PSZCZOŁY ZACZYNAMY POKAZ. RODZAJE PSZCZÓŁ Apis cerana Fabr. Apis dorsata Fabr. Apis florea Fabr. Apis mellifica L.,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google