Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Położenie Kostrzyna nad Odrą Pomnik Jana z Kostrzyna We wczesnym średniowieczu Kostrzyn należał do Wiel- kopolski. W 1232 książę Wielkopolski, Władysław.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Położenie Kostrzyna nad Odrą Pomnik Jana z Kostrzyna We wczesnym średniowieczu Kostrzyn należał do Wiel- kopolski. W 1232 książę Wielkopolski, Władysław."— Zapis prezentacji:

1

2

3

4 Położenie Kostrzyna nad Odrą

5 Pomnik Jana z Kostrzyna We wczesnym średniowieczu Kostrzyn należał do Wiel- kopolski. W 1232 książę Wielkopolski, Władysław Odonic nadał ziemię Kostrzyńską templariuszom. W 1249 zostaje stolicą kasztelanii kostrzyńskiej. Kostrzyn w 1261 określany jest mianem miasteczka, w tym też roku miasto przechodzi w ręce Branden- burczyków. Około 1300 r. miejscowość przejmuje pra- wo magdeburskie. W latach 1535–1571, ze względu na dogodne położenie obronne, margrabia Jan Hohen- zollern przenosi swoją rezydencję do Kostrzyna i roz- poczyna przebudowę zamku oraz budowę potężnej twierdzy. W 1536 r. miasto staje się stolicą Nowej Marchii. W 1631 Szwedzi rozbudowują twierdzę o no- we szańce i raweliny. Od 1646 przez miasto przebiega ważna linia pocztowa z Berlina do Prus Książęcych. W 1730–1732 w więzieniu kostrzyńskim przebywa późniejszy następca tronu Prus, Fryderyk II. Druga wojna światowa przynosi straszliwe zniszczenia miasta.

6 Twierdza Kostrzyn

7 Brama Berlińska

8 Przepompownia w Warnikach(dzielnica Kostrzyna)

9 Dwupoziomowy dworzec kolejowy

10 Ruiny starego miasta

11

12 W 2004 r. do Kostrzyna przeniesiono go z niedalekich od nas Ż ar. Od tej pory wierna imprezie iłowska młodzież jeździ na północ województwa. Pola festiwalowe to urozmaicony teren niegdysiejszego folwarku Grudzia. W XIX w. była tam spora owczarnia i zabudowania folwarczne. Na początku XX w. przekształcono to miejsce w poligon dla garnizonu kostrzyńskiego i budynki rozebrano. Od czasu, gdy zagościła tu największa plenerowa impreza festiwalowa w naszym kraju, przez kilka dni w roku okolica mieni się wszystkimi kolorami tęczy.

13 Tego roku, 31 sierpnia, na XX Przystanku Woodstock wystąpiła Budka Suflera. Zagrała swoje najstarsze utwory.

14 Obowiązkowa jest błotna kąpiel i oczywiście wspólny prysznic. Poza Dużą Sceną koncerty odbywają się także na Scenie Folkowej i w Pokojowej Wiosce Kryszny. Od kilku lat funkcjonuje też Akademia Sztuk Przepięknych, w której odbywają się spotkania woodstockowiczów ze specjalnymi gośćmi, różnego rodzaju warsztaty, wystawy i szkolenia.

15

16 Park Narodowy „Ujście Warty” to najmłodszy z 23 parków narodowych na terenie Polski, utworzony 1 lipca 2001 r. z połączenia rezerwatu Słońsk i części Parku Krajobrazowego Ujście Warty. Park o powierzchni 8074 ha obejmuje roz- lewiska u ujścia rzeki Warty do Odry, wytwarzane w dużej mierze przez rzekę Postomię. Siedziba dyrekcji parku znaj- duje się w Chyrzynie koło Kostrzyna nad Odrą. Park rozciaga się się na tere- nie czterech gmin: Górzyca, Kostrzyn nad Odrą, Słońsk i Witnica. Symbolem Parku jest gęś zbożowa.

17 Rozlewisko Postomi Dzikie konie

18 Kostrzyn zawdzięcza swą pełną nazwę tej właśnie rzece.

19 Prezentację wykonali: Jakub Stolarek Piotr Słomiński Adrian Klisowski z klasy 2c Gimnazjum im. Jana Pawła II 68-120 Iłowa, ul. Piaskowa 2a Źródła: www.google.com/grafika www.gazetalubuska.pl http://pl.wikipedia.org http://ulub.pl


Pobierz ppt "Położenie Kostrzyna nad Odrą Pomnik Jana z Kostrzyna We wczesnym średniowieczu Kostrzyn należał do Wiel- kopolski. W 1232 książę Wielkopolski, Władysław."

Podobne prezentacje


Reklamy Google