Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Często słyszymy słowa: Polska, Ojczyzna, Polacy. Na codzień nie myślimy jednak o tym, co to jest wspólne dobro, poczucie tożsamości, nasza kultura. A.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Często słyszymy słowa: Polska, Ojczyzna, Polacy. Na codzień nie myślimy jednak o tym, co to jest wspólne dobro, poczucie tożsamości, nasza kultura. A."— Zapis prezentacji:

1

2 Często słyszymy słowa: Polska, Ojczyzna, Polacy. Na codzień nie myślimy jednak o tym, co to jest wspólne dobro, poczucie tożsamości, nasza kultura. A przecież nie może być przyszłości bez przeszłości. To z niej wyrośliśmy. To ona tworzy nas jako Polaków. To groby naszych przodków, to pamięć o nich. To nasze wczoraj tworzy nasze dziś i nasze jutro.

3 W odpowiedzi na apel Ministra Edukacji Narodowej o włączenie się w tegoroczną akcję „Lekcja Wolności” uczniowie klasy 3b gimnazjum przygotowali projekt edukacyjny „Nasza droga do Wolności”. Celem projektu było przybliżenie wydarzeń związanych z kształtowaniem się niepodległego państwa polskiego, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń 1989 roku. „Lekcje Wolności” poprzedzone zostały wprowadzeniem przez nauczycieli w tematykę 1989 roku oraz dyskusją na temat wpływu m.in. obrad Okrągłego Stołu i wyborów parlamentarnych 4 czerwca na obecną sytuację Polski i obecne warunki życia samych uczniów. Całość uatrakcyjniła wystawa prac plastycznych naszych gimnazjalistów, którą zaprezentowano w holu szkolnego korytarza. Nad realizacją projektu czuwali Joanna Marcjanik – nauczyciel historii i Marcin Bąkowski – nauczyciel muzyki.

4 Nasza mała wokalistka Małgosia Kujawska

5

6 Rok 1989 przyniósł Polsce i Europie wiele zmian. Zapoczątkował odbudowę demokracji na tym kontynencie i zniósł podział Europy na dwie części tak zwaną „żelazną kurtyną”. Największe zmiany w Europie w tym czasie przypadły między innymi na Polskę. Przed rokiem 1989 obowiązywała w naszym kraju Konstytucja Rzeczpospolitej Ludowej, która nie zapewniała ochrony podstawowych praw i wolności człowieka oraz nie gwarantowała istnienia demokratycznego państwa prawa. W 1989 doszło do porozumienia między władzą komunistyczną a opozycją, jaką stanowił NSZZ „Solidarność” z Lechem Wałęsą na czele. Przywódcy obu ugrupowań zebrali się przy Okrągłym Stole, co zaowocowało przeprowadzeniem wolnych wyborów, w których „Solidarność” zebrała niemal wszystkie możliwe mandaty. Było to niebagatelne zwycięstwo nad komunistami. Do władzy dostał się później obóz pragnący reform państwa dla dobra ogółu. Zaczęto przestrzegać praw człowieka, wolnego rynku, oraz zacieśniono stosunki polityczne z państwami zachodnimi.

7 Uczniowie klasy 3b – wykonawcy projektu

8

9 Dla wielu Polaków rok 1989 to czas odzyskania pełnej niepodległości. Nasza Ojczyzna stała się państwem w pełni demokratycznym i obywatelskim.


Pobierz ppt "Często słyszymy słowa: Polska, Ojczyzna, Polacy. Na codzień nie myślimy jednak o tym, co to jest wspólne dobro, poczucie tożsamości, nasza kultura. A."

Podobne prezentacje


Reklamy Google