Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pomnik Najświętszego Serca

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pomnik Najświętszego Serca"— Zapis prezentacji:

1 Pomnik Najświętszego Serca
Pana Jezusa w Poznaniu

2 HISTORIA

3 Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poznaniu nazywany jest także pomnikiem Wdzięczności lub pomnikiem Chrystusa Króla. Istniał w latach Wotum za odzyskaną niepodległość przez Polskę.

4 Pomysł budowy pomnika pojawił się w 1920 roku na Zjeździe Katolickim w Poznaniu. W 1927 roku Komitet Budowy Pomnika zlecił wykonanie projektu Lucjanowi Michałowskiemu.

5 Po długich sporach, usytuowano pomnik w obrębie Dzielnicy Cesarskiej, w rejonie obecnego Pomnika Poznańskiego Czerwca (plac Mickiewicza). 23 stycznia 1930 roku uzyskano pozwolenie na budowę i przystąpiono do prac budowlanych.

6 Pomnik uroczyście odsłonięto 30 października 1932
Pomnik uroczyście odsłonięto 30 października W uroczystościach wzięli udział liczni poznaniacy, pod przewodnictwem kardynała Augusta Hlonda. Wzniesiony został ze składek społecznych

7 OPIS POMNIKA

8 Od strony frontowej w środkowej wnęce znajdowała się wysoka na 4 m odlana z brązu figura Chrystusa, autorstwa Marcina Rożka. Pomnik miał formę łuku triumfalnego wysokości 12,5 m i szerokości 22 m.

9 Marcin Rożek Pius XI Edmund Dalbor Marcin Rożek również wykonał dwa medaliony nad bocznymi przęsłami. Medalion po lewej stronie przedstawiał papieża Piusa XI, a po prawej prymasa Polski Edmunda Dalbora.

10 Stronę północną ozdabiały płaskorzeźby autorstwa Kazimiery Pajzderskiej.
Po lewej stronie znajdował się wizerunek rycerza w husarskiej zbroi, a po prawej żołnierza w polowym mundurze i hełmie, trzymającego karabin.

11 W środkowej wnęce znajdowała się alegoryczna płaskorzeźba przedstawiająca trzy stany współczesnej Polski skupione pod polskim godłem. Serce znajdujące się w figurze ufundowane zostało przez katolickie matki miasta Poznania.

12 ZBURZENIE

13 Pomnik zburzono decyzją okupującej Wielkopolskę administracji III Rzeszy w październiku 1939 roku. Figura została natomiast przetopiona

14 Szczątki dwóch błogosławiących palców Jezusa, ocalone przez polskich robotników, są do dziś przechowywane w poznańskim Muzeum Archidiecezjalnym

15 KONTROWERSJE

16 Według Władysława Czarneckiego, międzywojennego architekta miejskiego, pomnik był źle ustawiony i przeskalowany (m.in. łuk triumfalny nie posiadał żadnej perspektywy urbanistycznej, co przeczyło jego formie).

17 Prezydent Poznania, Cyryl Ratajski, proponował zamiast łuku budowę kościoła-wotum, jednak pomysł ten nie zyskał uznania kurii arcybiskupiej i komitetu budowy pomnika.

18 Na przełomie lat 2011 i 2012 powstała koncepcja odbudowy pomnika.

19 Ponieważ jego pierwotne miejsce jest zajęte przez dwa inne pomniki, komitet odbudowy forsuje pomysł usytuowania pomnika na terenach rekreacyjnych wokół Jeziora Maltańskiego, budząc ambiwalentne odczucia mieszkańców miasta, a także nie zważając na plany miejscowe i obowiązujący po obu stronach jeziora i zasilającej je Cybiny obszar chroniony.

20 ŹRÓDŁA I AUTORZY

21 Fryderyk Chopin - Nokturn cis - moll
ŹRÓDŁA: AUTORZY: Jakub Malinowski lat 15 Cezary Malinowski lat 15 Gimnazjum Pniewy MUZYKA: Fryderyk Chopin - Nokturn cis - moll


Pobierz ppt "Pomnik Najświętszego Serca"

Podobne prezentacje


Reklamy Google