Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zabytki Pionek Jakub Grabowski Klasa V a.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zabytki Pionek Jakub Grabowski Klasa V a."— Zapis prezentacji:

1 Zabytki Pionek Jakub Grabowski Klasa V a

2 Pomimo tego, że pierwsze wzmianki o młynach Pionka i Zagożdżona miały miejsce w 1391 roku, prawdziwy rozwój Pionek nastąpił w okresie międzywojennym XX wieku w związku z budową Państwowej Wytwórni Prochu w Zagożdżonie W tym właśnie okresie powstało najwięcej zabytków naszego miasta

3 Zaczynamy od budynku filii Radomskiej Biblioteki Pedagogicznej przy ul
Zaczynamy od budynku filii Radomskiej Biblioteki Pedagogicznej przy ul.Radomskiej 7 w Pionkach. Gmach ten został zaprojektowany i zbudowany dla Dyrektora Naczelnego PWP Jana Prota w latach (dokładna data nie jest znana).Projektantem pałacyku jest Eugeniusz Czyż.

4 Przy ul. Mickiewicza znajduje się wybudowany w 1925 roku budynek Kasy Chorych. Aktualnie znajduje się tam przychodnia lekarska.

5 W 1925 roku został również WZNIESIONY budynek Dworca Kolejowego usytuowanego obecnie przy ul. Zwycięstwa w Pionkach. OBIEKT był zwieńczeniem wybudowanej w 1885 roku linii kolejowej Łączącej Pionki z Radomiem i Dęblinem.

6 W 1927 roku zOstał WZNIESIONY budynek, w którym aktualnie ma swoją siedzibę Urząd Miasta
budynek ten został POSTAWIONY przez Państwową Wytwórnię Prochu i był to hotel "Lampart" Dla pracowników

7 4 grudnia 1933 roku odbyło się uroczyste poświęcenie nowego kościoła św. Barbary w stylu Neobarokowym. KościóŁ ten budowany byŁ w latach

8 W 1930 roku został wybudowany „Dom pod Łabędziami” – Pałacyk przeznaczony na mieszkanie dla Dyrektora Technicznego Państwowej Wytwórni Prochu został wzniesiony (w stylu nawiązującym do renesansowej willi włoskiej i dworu polskiego) w 1930 r. wg projektu Eugeniusz Czyża. Po wojnie w budynku mieściły się różne instytucje, obecnie jest tu Zakład Ubezpieczeń Społecznych

9 W 1933 roku oddano do użytku bUdynek Kasyna widok dzisiaj

10 Budynek „starej poczty” został wzniesiony w 1934 roku według projektu Biura Technicznego PWP Pionki,jego autorem jest inżynier Eugeniusz Czyż. Do połowy lat '50 swoją siedzibę miała tu Milicja Obywatelska oraz Urząd Bezpieczeństwa. Poczta funkcjonowała tu do połowy lat '70 po czym została przeniesiona do nowo wybudowanego obiektu. W obecnych czasach znajduje się tu kilka biur różnych instytucji.

11 Kolejnymi zabytkami są tzw."czworaki" z ulicy E.Orzeszkowej
Budynki wznoszono dla robotników pwp. Były one murowane, z osobnymi wejściami, podzielone na 4 jednakowe mieszkania /pokój z kuchnią, z piwniczką, spiżarką, klozetem i prysznicem/. Każdy Dom znajdował się na przecięciu czterech jednakowych, ogrodzonych działek, o pow. 200 m2 każda. Mieszkania realizowały marzenia posiadania domku z ogródkiem. Ten typ budownictwa stosowany był od 1928 aż do 1939 roku.

12 TAK DZISIAJ WYGLĄDAJĄ CZWORAKI


Pobierz ppt "Zabytki Pionek Jakub Grabowski Klasa V a."

Podobne prezentacje


Reklamy Google