Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Chorzów- co w nim takiego niezwykłego ?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Chorzów- co w nim takiego niezwykłego ?"— Zapis prezentacji:

1 " Zabytki mojej dzielnicy" - Projekt  Edukacyjny klasy II a Gimnazjum nr 7

2 Chorzów- co w nim takiego niezwykłego ?
Chorzów Batory to jedna z czterech dzielnic Chorzowa. Dzielnicę te zamieszkuje ok. 30 tysięcy osób. Miejsce to rozbudowało się w XIX w. po powstaniu Huty Batory (wtedy Bismarchutte) oraz zakładów chemicznych „Hajduki” Na początku XX w. dzielnica rozrastała się czyli budowano kolejne domy. Z czasem powstały tu ciekawe budynki, które teraz są zabytkami. Dowiecie się o nich w tym przewodniku po „Zabytkach Chorzowa”

3 Trasa naszego przewodnika
Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących nr II Gmach ratusza Gminy Bismarck Tory Kolejowe Budynki przy ulicy Odrowążów

4

5 Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących
Budynek Gimnazjum nr7 im. Adama Mickiewicza przy ul. Farnej od lat wpisany jest w architekturę dzielnicy Chorzów Batory. Wielu jej mieszkańców pierwsze nauki pobierało właśnie w tej szkole, a teraz uczą się w niej ich dzieci, a nawet wnuki.

6 Od dnia 1 września 2008 roku nasze gimnazjum oraz III LO zostały połączone w jedną placówkę -AKADEMICKI ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 2 w Chorzowie.

7 Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących

8 Gmach Ratusza Gminy Bismarckhutte
Wybudowany w latach w stylu neobarokowym według projektu Dominika Dreschera. Budynek znajduje się przy ulicy Ratuszowej 3. Początkowo był to ratusz, później posterunek policji.

9 Budynki przy ulicy Odrowążów
Architektura budynków na ul. Odrowążów jest międzywojenna i powojenna. Większość budynków ma nie więcej niż 4 kondygnacje. W budynkach pięciopiętrowych nie ma windy. Zastosowano dachy spadziste pokryte dachówką. W początkowym okresie XX w. jakość materiałów budowlanych i rzemiosła budowlanego była na wysokim poziomie dlatego większość budynków przetrwała do dziś.

10 Budynki przy ulicy Odrowążów

11

12

13 Budynek Zarmenu Willa wybudowana w 1906r. W stylu secesyjnym według projektu Ignatza Gruntelda. Pierwotnie willa dyrektora huty „Bismarck”.

14 Budynek Zarmenu

15 Zespół domów robotniczych ul. Racjonalizatorów
Zespół zabudowy patronackiej wybudowany na przełomie XIX i XX w. Inwestorem była huta „Bismarck” Budynek mieszkalny wybudowany w 1909 roku. W stylu modernistycznym w typie podmiejskiej willi wg. projektu Ignatza Grunfelda administratora huty „Bismarck”. Pierwotnie budynek mieszkalny dla pracowników.

16

17 Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Na terenie gminy Wielkie Hajduki w latach powstał kościół Wniebowzięcia NMP. Autorem projektu kościoła był znany śląski architekt- Ludwig Schneider. Prac murarskich podjęła się firma "Wieczorek" z Królewskiej Hut r. kardynał Georg Kopp poświęcił kościół. Pierwszym duszpasterzem przy kościele został ks. Augustyn Schwierk r.

18

19

20

21 Dziękuję za uwagę Wykonali: Aneta Krawel Alicja Mazurek
Agnieszka Kasprzycka Agnieszka Grela Julia Weber Małgorzata Dworniczak Mateusz Jankowski Filip Chlebowski Oskar Smoczyński Kajetan Domogała


Pobierz ppt "Chorzów- co w nim takiego niezwykłego ?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google