Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Chorzów- co w nim takiego niezwykłego ? Chorzów Batory to jedna z czterech dzielnic Chorzowa. Dzielnicę te zamieszkuje ok. 30 tysięcy osób. Miejsce to.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Chorzów- co w nim takiego niezwykłego ? Chorzów Batory to jedna z czterech dzielnic Chorzowa. Dzielnicę te zamieszkuje ok. 30 tysięcy osób. Miejsce to."— Zapis prezentacji:

1

2 Chorzów- co w nim takiego niezwykłego ? Chorzów Batory to jedna z czterech dzielnic Chorzowa. Dzielnicę te zamieszkuje ok. 30 tysięcy osób. Miejsce to rozbudowało się w XIX w. po powstaniu Huty Batory (wtedy Bismarchutte) oraz zakładów chemicznych „Hajduki” Na początku XX w. dzielnica rozrastała się czyli budowano kolejne domy. Z czasem powstały tu ciekawe budynki, które teraz są zabytkami. Dowiecie się o nich w tym przewodniku po „Zabytkach Chorzowa”

3 Trasa naszego przewodnika Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących nr II Gmach ratusza Gminy Bismarck Tory Kolejowe Budynki przy ulicy Odrowążów

4

5 Budynek Gimnazjum nr7 im. Adama Mickiewicza przy ul. Farnej od lat wpisany jest w architekturę dzielnicy Chorzów Batory. Wielu jej mieszkańców pierwsze nauki pobierało właśnie w tej szkole, a teraz uczą się w niej ich dzieci, a nawet wnuki.

6 Od dnia 1 września 2008 roku nasze gimnazjum oraz III LO zostały połączone w jedną placówkę -AKADEMICKI ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 2 w Chorzowie.

7

8 Wybudowany w latach 1909-1911 w stylu neobarokowym według projektu Dominika Dreschera. Budynek znajduje się przy ulicy Ratuszowej 3. Początkowo był to ratusz, później posterunek policji.

9 Architektura budynków na ul. Odrowążów jest międzywojenna i powojenna. Większość budynków ma nie więcej niż 4 kondygnacje. W budynkach pięciopiętrowych nie ma windy. Zastosowano dachy spadziste pokryte dachówką. W początkowym okresie XX w. jakość materiałów budowlanych i rzemiosła budowlanego była na wysokim poziomie dlatego większość budynków przetrwała do dziś.

10

11

12

13 Willa wybudowana w 1906r. W stylu secesyjnym według projektu Ignatza Gruntelda. Pierwotnie willa dyrektora huty „Bismarck”.

14

15 Zespół domów robotniczych ul. Racjonalizatorów Zespół zabudowy patronackiej wybudowany na przełomie XIX i XX w. Inwestorem była huta „Bismarck” Budynek mieszkalny wybudowany w 1909 roku. W stylu modernistycznym w typie podmiejskiej willi wg. projektu Ignatza Grunfelda administratora huty „Bismarck”. Pierwotnie budynek mieszkalny dla pracowników.

16

17 Na terenie gminy Wielkie Hajduki w latach 1898- 1901. powstał kościół Wniebowzięcia NMP. Autorem projektu kościoła był znany śląski architekt- Ludwig Schneider. Prac murarskich podjęła się firma "Wieczorek" z Królewskiej Hut. 15.09.1901r. kardynał Georg Kopp poświęcił kościół. Pierwszym duszpasterzem przy kościele został ks. Augustyn Schwierk 18.11.1903r.

18

19

20

21 Aneta Krawel Alicja Mazurek Agnieszka Kasprzycka Agnieszka Grela Julia Weber Małgorzata Dworniczak Mateusz Jankowski Filip Chlebowski Oskar Smoczyński Kajetan Domogała Wykonali:


Pobierz ppt "Chorzów- co w nim takiego niezwykłego ? Chorzów Batory to jedna z czterech dzielnic Chorzowa. Dzielnicę te zamieszkuje ok. 30 tysięcy osób. Miejsce to."

Podobne prezentacje


Reklamy Google