Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Aleksander Fredro.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Aleksander Fredro."— Zapis prezentacji:

1 Aleksander Fredro

2 Surochów

3 Herb Bończa

4 W 1809 (w wieku 16 lat) zaciągnął się do armii Księstwa Warszawskiego, później był w wojsku Napoleona. W 1812 wziął udział w wyprawie Napoleona na Moskwę (otrzymał wówczas Złoty Krzyż Virtuti Militari). W latach 1813–1814 przebył całą kampanię napoleońską jako oficer ordynansowy w sztabie cesarza. W 1814 został odznaczony Krzyżem Legii Honorowej. W 1815, po abdykacji Napoleona, wrócił do domu i gospodarował w rodzinnym majątku Beńkowa Wisznia. Opuszczając Paryż po klęsce Napoleona, Aleksander hr. Fredro napisał: Wyjechaliśmy razem, z odmiennych pobudek: Napoleon na Elbę, ja za się do Rudek.

5 Krzyż Virtuti Militari Order Legii Honorowej

6 W 1818, mając 25 lat, napisał pierwszą ważną komedię, "Pan Geldhab"
W 1818, mając 25 lat, napisał pierwszą ważną komedię, "Pan Geldhab". Sztuka, napisana z dużym humorem i wdziękiem, opowiada o perypetiach młodego szlachcica starającego się o rękę córki tytułowego dorobkiewicza, usiłującego jednocześnie wydać ją za księcia. Sztuka została wystawiona w 1821 r. 8 listopada 1828, po jedenastu latach starań, poślubił w kościele w Korczynie właścicielkę zamku w Odrzykoniu, Zofię de domo hrabinę Jabłonowską, primo voto hrabinę Skarbkową. W 1828, po śmierci ojca, przejął i pomnożył odziedziczony majątek. Był już wtedy autorem kilkunastu komedii. Od 1829 był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk. 1830 – udział w pracach Obywatelskiego Komitetu Pomocy dla Powstania, który został utworzony we Lwowie.

7 Zofia Jabłonowska

8 Pomnik Aleksandra Fredry we Wrocławiu (przeniesiony ze Lwowa)

9 Syn i córka  Jan Aleksander Fredro
Zofię z Fredrów, zamężną hrabinę Szeptycką

10 Książki W swych komediach Fredro ukazał mistrzostwo w charakterystyce bohaterów, kształtowaniu akcji i giętkości języka. Do utworów wprowadzał akcenty humorystyczne i elementy komiki ludowego teatru, ówcześnie właściwe tylko farsie. Utwory Fredry weszły na stałe do kanonu polskiej literatury i teatru. Jego bajki, jak np. "Małpa w kąpieli", "Zupa na gwoździu" czy "Paweł i Gaweł", są lekturami literatury dziecięcej.

11 Twórczość Gwałtu, co się dzieje! Nocleg w Apeninach
Intryga naprędce (wystawiona 1815) Wielki człowiek do małych interesów (wystawiona 1877) Damy i Huzary Dożywocie (wystawiona 1835) Wychowanka Mąż i żona (wystawiona 1821) Paweł i Gaweł Cudzoziemszczyzna Ożenić się nie mogę Nowy Don Kiszot, czyli sto szaleństw (wodewil) Zapiski starucha Odludki i poeta Zemsta (wystawiona 1834). Pan Geldhab (wystawiona 1821) Piczomira królowa Branlomanii Pan Jowialski (wystawiona 1832) Sztuka obłapiania Śluby panieńskie czyli Magnetyzm serca (wystawiona 1833) Rewolwer (komedia) Brytan-Bryś Trzy po trzy

12 Śmierć Aleksandra Fredry
Aleksander Fredro był człowiekiem pełnym wewnętrznych sprzeczności: aktywny i zaangażowany w sprawy publiczne, szukał zarazem samotności i przejawiał skłonność do mizantropii. Ostatnie lata życia, naznaczone chorobami, spędził z dala od świata w ścisłym gronie rodzinnym. Zmarł we Lwowie 15 lipca 1876, został pochowany w rodzinnej krypcie kościoła w Rudkach koło Lwowa.  Herb Lwowa Flaga Lwowa Herb Rudek  Panorama Lwowa Ratusz miejski  SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ Krypta w Sanktuarium Matki Bożej

13 Ciekawostki I – nauka w domu (pod okiem guwernera), polegała na pamięciowym opanowywaniu wiedzy książkowej, Fredro wspomina ją następująco: "w młodych latach nie okazywałem zdolności do nauki", II (szkoła życia) – nabieranie doświadczenia życiowego, "odtąd zaczęła się dla mnie szkoła świata, najpraktyczniejsza, najbardziej urozmaicona". Jesienią 1828 r. ożenił się z Zofią z Jabłonowskich primo voto Skarbkową. Miał z nią syna Jana Aleksandra i córkę Zofię z Fredrów, zamężną hrabinę Szeptycką, która była matką m.in. biskupa Andrzeja Szeptyckiego i generała Stanisława. Od 1873 był członkiem Akademii Umiejętności. W latach 70. XX wieku wrocławski znawca i miłośnik twórczości Fredry, profesor Bogdan Zakrzewski, odwiedzając Rudki miał skraść z grobowca poety jeden z palców jego szkieletu; kości te zamurowano w ścianie kościoła św. Maurycego we Wrocławiu.

14 DZIĄKUJĘ ZA UWAGĘ Prace wykonał: Michał Koralewski 6A
Materiały wykorzystywane były z: Zdjęcia wykorzystywane były z: GOOGLE grafika. Album wykorzystany był z: Opisy zdjęć własnoręczne. Mowa z głowy. Praca własnoręcznie wykonana.


Pobierz ppt "Aleksander Fredro."

Podobne prezentacje


Reklamy Google