Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wybrane dzieje Jodłowej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wybrane dzieje Jodłowej"— Zapis prezentacji:

1 Wybrane dzieje Jodłowej

2

3 Jodłowa znajduje się na Podkarpaciu, w pasie Pogórza Ciężkowicko-Strzyżowskiego, na granicy trzech powiatów: jasielskiego, tarnowskiego i dębickiego. Wzdłuż płynie potok Jodłowianka.

4 Kroniki klasztorne w Bieczu wspominają Jodłową jako osadę powstałą jeszcze w czasach przedhistorycznych. Świadczą o tym głębokie wąwozy wyżłobione przez wody w ciągu setek lat np. wąwóz na Mrozowej-Górce. Swoją nazwę zawdzięcza ogromnym lasom pokrywającym niegdyś tutejsze okolice.

5 Istnieją przypuszczenia, że założycielem Jodłowej był Bolesław Wstydliwy. W XIII wieku miał wysłać sześciu kmieci na osiedlanie nad rzeką Jodłówką. Nie ma jednak na to potwierdzeń historycznych.

6 1354

7 W 1354r. po raz pierwszy wzmiankowano o Jodłowej w dokumentach
W 1354r. po raz pierwszy wzmiankowano o Jodłowej w dokumentach. Historycznie teren wsi należał do ziemi bieckiej w województwie krakowskim. Jodłowa była wsią królewską. Także w 1354r. wzmiankowano o Jodłowej Górnej (Polskiej).

8 1359

9 Król Kazimierz Wielki zezwolił na osadzenie nowej wsi, na prawie niemieckim i na 80 łanach. Stąd tą wioskę nazwano Jodłową Niemiecką (Dolną). Została ona grodem królewskim, a potem starostwem niegrodowym.

10 1564

11 W 1564r. w obydwu Jodłowach mieszkało 111 kmieci na (38 łanach), 29 zagrodników, 4 karczmarzy i 80 komorników. Istniały: 4 młyny, 2 folwarki i 2 stawy. Stopniowo podział na dwie odrębne wioski zanikał, przez wykupienie sołectw. W związku z tym powstały przysiółki m.in. Buczyna, Potoki, Biedoszyce, Wisowa.

12 W XVII wieku Jodłowa była dużą osadą, oprócz rolnictwa zajmowała się też rzemiosłem i handlem.

13 W XVII wieku, w latach 1670-1679 wybudowano kościół p. w. św
W XVII wieku, w latach wybudowano kościół p.w. św. Stanisława B.M. Ten drewniany barokowy kościół jest jednym z najważniejszych zabytków Jodłowej.

14

15 Obok kościółka, na przełomie XVIII i XIX wieku wybudowano dzwonnicę w kształcie arkady na zawieszenie trzech dzwonów.

16

17

18 1782 Jodłowa uzyskała autonomię, co uprawniło ją do posiadania własnego herbu i pieczęci. Był nim pelikan bez gniazda i piskląt, z fajeczką pod nogami i dwiema gałązkami lauru u dołu.

19 W 1969r Jodłowa przyjęła projekt herbu prof
W 1969r Jodłowa przyjęła projekt herbu prof. Mariana Gumowskiego, który przedstawia jodłę u góry ukoronowaną koroną królewską na znak, że król tę wieś założył a u dołu jodła ma insygnia biskupie: pastorał i infułę na znak, że część wsi, czyli plebania zależna była od biskupa krakowskiego. Obok jodły znajduje się pelikan jako symbol religijny, który odnosi się do troskliwości i miłości macierzyńskiej względem swoich dzieci; przedstawia opiekę Kościoła nad swoimi wyznawcami.

20 Obecnie herb miejscowości Jodłowa wygląda tak:

21 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ Opracowała: Wiktoria Dzik kl. IV


Pobierz ppt "Wybrane dzieje Jodłowej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google