Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gimnazjum Publiczne w Zespole Placówek Oświatowych

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gimnazjum Publiczne w Zespole Placówek Oświatowych"— Zapis prezentacji:

1 Gimnazjum Publiczne w Zespole Placówek Oświatowych
PREZENTACJA pt.: Gimnazjum Publiczne w Zespole Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Podobinie jako Szkoła Promująca Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem

2 Szkolny Program Profilaktyki
Zespół Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Podobinie jest szkołą, która w szczególny sposób dba o wychowanie młodzieży w duchu odpowiedzialności za zdrowie swoje i innych. Od kilku lat prowadzimy działania, które mają na celu kształtowanie nawyków zdrowego stylu życia. Program Wychowawczy zad. 4. Kształtowanie zachowań sprzyjających zdrowiu i bezpieczeństwu – promowanie zdrowego stylu życia, przeciwdziałanie agresji wagarom, uzależnieniom (tytoń, narkotyki, alkohol, Internet), uczenie właściwego korzystania z telefonów komórkowych. Szkolny Program Profilaktyki zad. 1. Promowanie zdrowego stylu życia. W dalszej części prezentacji opisane zostały zadania zrealizowane w naszej szkole w latach 2014 – 2015.

3 Realizacja projektów edukacyjnych o tematyce promującej zdrowy tryb życia.
W II półroczu roku szkolnego 2013/2014 uczniowie gimnazjum zrealizowali projekt edukacyjny pt.: „Rozwój cywilizacji a zdrowie człowieka” szukając odpowiedzi na pytanie: Jak postęp cywilizacji przyczynia się do rozwoju chorób organizmu człowieka? W ramach projektu uczniowie: poznali choroby cywilizacyjne, przeprowadzili wywiad z pielęgniarką środowiskową na temat rozpowszechnienia chorób w Gminie Niedźwiedź oraz ocenili na podstawie badania ankietowego świadomość zagrożenia chorobami cywilizacyjnymi u dwóch grup wiekowych: młodzieży szkolnej i dorosłych z lokalnego społeczeństwa. Stworzono ponadto kalendarz dobrych praktyk, w którym uczniowie przedstawili zachowania prozdrowotne (szczególnie związane z odżywianiem się i aktywnością ruchową) na każdą porę roku. Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży.

4 Szkolny dzień troski o zdrowie - 9 maja 2014 r.
W tym dniu wszyscy chętni uczniowie mięli możliwość zbadania ciśnienia krwi, skontrolowania wagi i obliczenia BMI. Każdy uczeń otrzymał również ulotkę z programu Trzymaj formę z radami dotyczącymi zdrowego odżywiania.

5 Realizacja ogólnopolskiego programu edukacyjnego Trzymaj formę w gimnazjum na lekcjach biologii oraz w ramach zajęć pozalekcyjnych. W ramach programu uczniowie: rywalizują w konkursach szkolnych, układają jadłospisy, wykonują ulotki, plakaty, gazetki na temat zdrowego odżywiania się. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli również w konkursie wiedzy Trzymaj formę.

6 Organizowanie zajęć zachęcających uczniów do systematycznej aktywności ruchowej.

7 Od roku szkolnego 2013/2014 w naszej szkole działa grupa taneczna „Impuls”. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela uczą się tańczyć w rytmie zumby. Pokazy tańca uświetniają uroczystości szkolne.

8 W październiku 2014 r. odbył się w szkole konkurs tańca "Zumba week"
W październiku 2014 r. odbył się w szkole konkurs tańca "Zumba week". Podczas przerw uczestnicy tańczyli przy wykorzystaniu gry XBOX306 określone choreografie zdobywając gwiazdki i punkty procentowe.

9 Chętni rodzice, nauczyciele i uczniowie uczestniczą dwa razy w tygodniu w zajęciach fitness. Ponadto organizujemy: wyjazdy na lodowisko oraz na basen, wycieczki terenowe, mecze uczniowie - nauczyciele, zawody sportowe.

10 Podejmowanie działań służących promocji zdrowia zgodnie z zaleceniami Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem

11 Prelekcja dla uczniów, nauczycieli i rodziców z panią dietetyk Alicją Gałką na temat zdrowego odżywiania się. W październiku 2014 r. odbyło się spotkanie uczniów i nauczycieli z p. dietetyk, która przybliżyła zasady racjonalnego odżywiania się oraz zwróciła uwagę młodzieży na substancje chemiczne zawarte w żywności oraz na napoje energetyczne i ich wpływ na zdrowie człowieka. W drugim półroczu planowane jest spotkanie pani dietetyk z rodzicami. Badanie ankietowe uczniów gimnazjum na temat przestrzegania wybranych zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem –grudzień 2014 r. Uzyskane wyniki świadczą o tym, że zdecydowana większość uczniów naszej szkoły zna i przestrzega zasad zdrowego stylu życia. Wyniki badania ankietowego przedstawione zostały na gazetce szkolnej.

12 Szkolny konkurs – „Nasze drugie śniadanie" - 22 października 2014 r.
W ramach konkursu uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum z wychowawcami i z pomocą rodziców przygotowywali w klasach drugie śniadania, wykorzystując tylko zdrowe produkty. Pracę klas oceniała następnie komisja konkursowa, po czym odbyła się degustacja. Zaplanowano konkurs na sałatkę wiosenną w drugim półroczu.

13 Szkolny Konkurs Klasowy na najładniejszy wystrój sali lekcyjnej organizowany we współpracy z Samorządem Uczniowskim. Wszystkie klasy w naszej szkole uczestniczą w comiesięcznej rywalizacji o puchar dla najładniejszej klasy. Tematy dekoracji klas w tym roku szkolnym to: "Moje drugie śniadanie", "Stop nałogom", "Żyj zdrowo, bo to przeciwdziała chorobom".

14

15 Szkolny konkurs wiedzy o zdrowym odżywianiu się i zdrowym stylu życia
– 6 listopad 2014 r. Konkurs wyłonił zwycięskie klasy oraz indywidualnych liderów w gimnazjum oraz w szkole podstawowej. Poziom wiedzy, który przedstawiła młodzież był wysoki. Informacyjna gazetka ścienna i edukacja za pomocą strony internetowej szkoły. W ramach promowania zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem powstała gazetka ścienna na ten temat, którą zaprezentowano rodzicom na zebraniu ogólnym. Materiały z programu zostały również zamieszczone na stronie internetowej szkoły.

16 SZKOLNY SKLEPIK: WITAMINKA
W naszej szkole sklepik oferuje tylko zdrową żywność: świeże i suszone owoce i warzywa, kanapki z warzywami, soki owocowe i wodę mineralną. DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA Pierwszego dnia wiosny podczas Dnia Bezpieczeństwa uczniowie uczyli się udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej.

17 z Ośrodkiem Zdrowia w Niedźwiedziu
Współpraca z instytucjami i organizacjami działającymi w środowisku lokalnym: z Ośrodkiem Zdrowia w Niedźwiedziu z poradnią Top Dietetyk z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Limanowej

18 Współpraca z Powiatową Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Limanowej w realizacji działań w zakresie profilaktyki uzależnień i zdrowego odżywiania się (realizacja prelekcji oraz programów edukacyjnych: Znajdź właściwe rozwiązanie, Trzymaj formę).

19 Współpraca z poradnią Top Dietetyk w edukowaniu młodzieży na temat zdrowego żywienia (organizacja prelekcji).

20 Współpraca z Ośrodkiem Zdrowia w Niedźwiedziu polegająca na edukacji młodzieży (np. spotkanie w ramach projektu gimnazjalnego z pielęgniarką środowiskową), dostarczaniu ulotek dla uczniów i rodziców na temat szkodliwości palenia, picia alkoholu i badań profilaktycznych.

21 Koordynacja projektu oraz opracowanie prezentacji:
mgr Joanna Wójtowicz Dyrektor ZPO w Podobinie: mgr Barbara Dziwisz


Pobierz ppt "Gimnazjum Publiczne w Zespole Placówek Oświatowych"

Podobne prezentacje


Reklamy Google