Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt „PRZEDSIĘBIORCZA KLASA” finansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego W projekcie brały udział klasy IV – VI Szkoły Podstawowej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt „PRZEDSIĘBIORCZA KLASA” finansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego W projekcie brały udział klasy IV – VI Szkoły Podstawowej."— Zapis prezentacji:

1 Projekt „PRZEDSIĘBIORCZA KLASA” finansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego W projekcie brały udział klasy IV – VI Szkoły Podstawowej w Jeżowie Sudeckim. Opiekunowie projektu: Agata Kupczyk Iwona Majtczak

2 Celem projektu był rozwój świadomości, wiedzy i umiejętności umożliwiających wykorzystanie szans związanych z niszą na rynku produktów sezonowych o charakterze regionalnym.

3 Chcieliśmy poznać tradycje regionalne związane z wyrobem ludowego rękodzieła w celu rozszerzenia oferty wyrobów prezentowanych na świątecznym kiermaszu. Dzieci miały okazję rozwijać swoją umiejętność pracy w grupie, szczególnie w zakresie wspólnego planowania i realizacji powierzonych zadań.

4 Wszystkie produkty zgromadzone na kiermaszu były efektem pracy uczniów Szkoły Podstawowej w Jeżowie Sudeckim. Nasi wychowankowie brali udział w różnych warsztatach, poznawali tajniki ludowego i regionalnego rękodzieła. Oto fotorelacja z realizacji projektu… Zapraszamy!

5 PRZEDSIĘBIORCZA KLASA HUTA JULIA PIECHOWICE Wizyta w Hucie miała na celu ukazanie całego procesu produkcji szkła kryształowego.

6 PRZEDSIĘBIORCZA KLASA HUTA JULIA PIECHOWICE Podobnie jak prawdziwy topiarz w hucie uczniowie założyli strój żaroodporny, który ma za zadanie chronić przed wysoką temperaturą jaka panuje przy prawdziwym piecu hutniczym.

7 PRZEDSIĘBIORCZA KLASA HUTA JULIA PIECHOWICE Używając zabawkowych piszczeli nabierali wstępnie przygotowaną masę z pieca, która pozawalała na wydmuchiwanie dużych baniek mydlanych imitujących kształtem prawdziwe szkło choć o wiele mniej trwałych.

8 PRZEDSIĘBIORCZA KLASA HUTA JULIA PIECHOWICE Kolejnym stanowiskiem, na które wędruje szkło po wystudzeniu jest znakownia. Młodzi rzemieślnicy otrzymali barwne kielichy wykonane z plastiku, na które metodą nie zmienioną od 150 lat nakłada się sieć znaków, które pozwolą następnie wykonać serię finezyjnych ornamentów.

9 PRZEDSIĘBIORCZA KLASA HUTA JULIA PIECHOWICE

10 Polerowanie chemiczne - Podczas szlifowania pojawia się mat, który można usunąć poprzez polerowanie chemiczne, czyli kąpiel w roztworach wodnych mających imitować kwasy fluoro - wodorowy i siarkowy. Nasi kandydaci na hutnika własnoręcznie obracali wielkim kołem wypełnionym naczyniami imitując proces prawdziwego kwaszenia.

11 PRZEDSIĘBIORCZA KLASA HUTA JULIA PIECHOWICE

12 Na koniec wszyscy otrzymali Dyplom Młodego Hutnika.

13 PRZEDSIĘBIORCZA KLASA FARMA KOPANIEC Pragnąc doświadczyć historii, odwiedziliśmy trzynastowieczną Osadę Kopaniec. Osadę, w której odżywają dawne rzemiosła, obyczaje i tradycje (chaty kowala, cieśli, ceramika, wikliniarza i powroźnika, tkaczek, medyka). Zbudowana na planie koła, otoczona naturalnym płotem, prezentuje przegląd architektury, rzemiosł i obyczajów trzynastego stulecia. Wizyta w Osadzie Kopaniec miała na celu udział w warsztatach rękodzieła – wykonywanie kartek świątecznych i ozdób choinkowych różnymi metodami.

14 PRZEDSIĘBIORCZA KLASA FARMA KOPANIEC

15

16 Po zwiedzaniu przyszedł czas na pracę – rękodzieło to niełatwa sprawa. Jednego dnia kartki świąteczne…

17 PRZEDSIĘBIORCZA KLASA FARMA KOPANIEC

18

19 PRZEDSIĘBIORCZA KLASA MUZEUM KARKONOSKIE W muzeum ozdabialiśmy bombki szklane farbami akrylowymi, brokatem, koralikami i różnymi innymi świecidełkami.

20 PRZEDSIĘBIORCZA KLASA MUZEUM KARKONOSKIE

21 Następnie zwiedziliśmy wystawę szkła artystycznego, szopek bożonarodzeniowych oraz wnętrze chałupy wiejskiej z XVIII wieku.

22 PRZEDSIĘBIORCZA KLASA WARSZTATY DECOUPAGE

23 W szkole wzięliśmy udział w warsztatach decoupage. Poznaliśmy techniki ozdabiania papierowymi serwetkami drewnianych elementów, pudełek, świec i bombek… Tym razem styropianowych

24 PRZEDSIĘBIORCZA KLASA WARSZTATY DECOUPAGE

25

26 PRZEDSIĘBIORCZA KLASA PIECZENIE PIERNIKÓW A potem przyszedł czas na zdobienie….

27 PRZEDSIĘBIORCZA KLASA DREZNO - NIEMCY Wyjazd do Drezna miał na celu: Poznawanie walorów turystycznych miasta Drezna, jego tradycji, historii, zabytków kultury i sztuki; Zwiedzanie najważniejszych zabytków kultury i sztuki miasta Drezna (Stare Miasto z Placem Teatralnym, wioska włoska, tarasy Europy, Kościół Dworski, Zamek Królewski, Teatr, Zwinger, Opera, Zamek Moritzburg, zespół parkowo – pałacowy Pillnitz, kościół protestancki, jarmark adwentowy); Poznanie kultury i tradycji Świąt Bożego Narodzenia oraz jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech; Kształcenie postawy proeuropejskiej poprzez zdobywanie wiedzy o krajach sąsiedzkich, z uwzględnieniem tematyki integracji europejskiej;

28 PRZEDSIĘBIORCZA KLASA DREZNO - NIEMCY

29 KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY Zwieńczeniem naszego projektu był kiermasz bożonarodzeniowy połączony z koncertem kolęd. Wytwory naszych rąk zostały wystawione na sprzedaż i licytacje w Euroregionalnym Centrum Spotkań Gmin Partnerskich w Jeżowie Sudeckim.

30 KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY O te cuda toczyła się zażarta walka podczas licytacji…

31 KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

32

33

34 PRZEDSIĘBIORCZA KLASA W ten sposób poznaliśmy różne metody powstawania produktów lokalnych i regionalnych nie tylko w Polsce, ale też u naszych sąsiadów za zachodnią granicą. Mamy nadzieję, że nasz kiermasz bożonarodzeniowy w niczym nie ustępuje temu, który widzieliśmy w Dreźnie.


Pobierz ppt "Projekt „PRZEDSIĘBIORCZA KLASA” finansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego W projekcie brały udział klasy IV – VI Szkoły Podstawowej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google