Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Numer z klasyfikacji zawodów:514108

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Numer z klasyfikacji zawodów:514108"— Zapis prezentacji:

1 Numer z klasyfikacji zawodów:514108
Wizażystka Numer z klasyfikacji zawodów:514108

2 Wizażystka jest odpowiedzialna za wykonanie artystycznego makijażu twarzy dostosowanego do odpowiedniego typu urody klienta. Określenie wizażystka pojawiło się w naszym słowniku stosunkowo niedawno i pochodzi od francuskiego słowa visage- twarz, oblicze.

3 Zadania i czynności robocze
Wizażysta zbiera informacje na jaką okazję klient wybiera makijaż, Jakich używa kosmetyków na co dzień, Czy jest uczulony, Następnie dokonuje analizy kolorystycznej typu urody, rysów twarzy, jej charakterystycznych rysów twarzy, rodzaju cery, wad skóry twarzy, a także osobowości klienta,

4 Zadania i czynności robocze
Wizażystka pracuje rękami, Używa wacików, pędzli, gąbek lub palców, nanosi na twarz poszczególne kosmetyki, Najpierw nanosi na twarz podkład ( podkład przyciemniający lub rozjaśniający cerę), Dobiera rodzaj pudru i odpowiedni jego cień, Wykonuje makijaż oczu, brwi, ust, stosując ołówki, konturówki, cienie do powiek, tusze do rzęs, sztuczne rzęsy i pomadki do ust,

5 Zadania i czynności robocze
Odpowiednimi kolorami podkreśla lub wydobywa naturalne walory urody, uwypukla je bądź je maskuje, Maskowanie wymaga tuszowania wad skóry twarzy takich jak: wygładzanie cery, likwidowanie sińców pod oczami, przebarwień, plam, blizn, popękanych naczynek krwionośnych.

6 Wizażystka uwzględnia sytuację i warunki, w których będzie przebywał klient oraz jego cechy indywidualne. Każdy klient, każda twarz będzie nowym artystycznym wyzwaniem.

7 Dostosowując makijaż do różnych wymagań wykonuje się:
Makijaż naturalny, Makijaż okolicznościowy (śluby, bale, przyjęcia, bankiety, studniówki, różne imprezy), Makijaż do sesji zdjęciowych, Makijaż do pokazów mody, Makijaż ekstrawagancki, awangardowy, techno, szokujący.

8 Po zakończeniu makijażu wizażystka może doradzić klientce dobór kosmetyków określonych firm, fryzurę i kolor włosów odpowiedni do typów urody, barwy strojów, Wymaga to stałego śledzenia trendów w kosmetologii: nowych sposobów i technik malowania twarzy, rodzajów kosmetyków.

9 Odpowiada za stworzenie przyjaznej atmosfery i za komfort klienta.
Wizażysta pracuje samodzielnie. Musi umieć przeprowadzić wywiad z klientem na temat jego przyzwyczajeń i oczekiwań, musi samodzielnie podjąć decyzję co do kolejności i sposobów wykonania pracy. Odpowiada za stworzenie przyjaznej atmosfery i za komfort klienta.

10 Wymagania co do efektów, jakie ma uzyskać wizażystka po wykonaniu makijażu artystycznego mogą być określone przez osoby, z którymi wizażystka współpracuje: kreator mody, reżyser teatralny, telewizyjny i filmowy, charakteryzator, stylista.

11 Środowisko pracy (materialne środowisko pracy)
Praca wizażystki wymaga szerokiej gamy różnorodnych kosmetyków, Firmy kosmetyczne zatrudniają osoby zainteresowane tą dziedziną ( szkolą je zarówno w zakresie wiedzy na temat kosmetyków jak również umiejętności wykonywania makijażu), Przeszkolone wizażystki organizują pokazy makijażu w dużych punktach sprzedaży,

12 Środowisko pracy (materialne środowisko pracy)
Zajmują się bezpośrednią sprzedażą często połączone z instruktażem wykonywania makijażu, Praca wizażystki może odbywać się w różnych miejscach( dom klienta bądź zakład pracy, plan filmowy czy telewizyjny, studio lub plener) Jej warsztat pracy to ciężka walizka, w której znajdują się środki potrzebne do wykonania makijażu.

13 Środowisko pracy ( społeczne warunki pracy)
Wizażysta wykonuje pracę indywidualnie i samodzielnie, Sam przygotowuje stanowisko pracy, oraz decyduje o wykonaniu techniki i metody pracy, Dobrze wykonany makijaż jest rodzajem dzieła artystycznego, wymagającego skupienia,

14 Środowisko pracy (społeczne warunki pracy
Mimo tego zasadniczą cechą jest stały kontakt z ludźmi, Każdy klient wymaga indywidualnego podejścia, porady, rozmowy, Wizażystka może zrealizować oczekiwania klienta, może też wpłynąć na zmiany oczekiwań najlepsze z artystycznego punktu widzenia walory twarzy.

15 Środowisko pracy ( warunki organizacyjne)
Wizażystka nie ma normowanego czasu pracy, Czas pracy jest uzależniony od wiedzy , wprawy i doświadczenia wizażystki, a także od warunków, w których wykonuje pracę, Czas wykonywania makijażu może trwać średnio od kilkudziesięciu minut do 2 godzin, Praca może odbywać się w każdej porze dnia i nocy, Wizażystka pracuje poza gabinetem kosmetycznym często musi się przemieszczać co wymaga dobrej organizacji czasu i planowania,

16 Środowisko pracy (warunki organizacyjne)
Największe obciążenie pracą wiąże się z popularnymi świętami, uroczystościami, kiedy zapotrzebowanie na „piękny wygląd” bardzo wzrasta, Zasadniczo praca wizażystki odbywa się bez nadzoru zwierzchników oraz poza zależnością organizacyjną, gdy zatrudniana jest w ramach etatu( teatr, tv), podlega standardowym regułom płatniczym, Często wizażystka proponuje makijaż próbny, który zapobiega późniejszym nieporozumieniom.

17 Wymagania psychologiczne
Umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi, Musi dbać o dobre samopoczucie klienta, Musi mieć coś z psychologa, który wysłucha klienta i nawiąże z nim rozmowę, Musi być życzliwa i powinna umiejętnie postępować z ludźmi, Musi być taktowna i wyrozumiała, Musi być pogodna, o łagodnym usposobieniu, Musi mieć uzdolnienia plastyczne,

18 Wymagania psychologiczne
Wizażystka musi być osobą twórczą, obdarzoną wyobraźnią, Musi znać techniki malarskie, Spostrzegawczość, dobre rozróżnianie barw oraz ich odcieni, Dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa, Wysoka sprawność manualna, zręczność rąk i palców, którymi wizażystka posługuje się jak narzędziami, Cierpliwość oraz umiejętność skupiania się na wykonywanej pracy,

19 Wymagania psychologiczne
Podzielność uwagi, dzięki której istnieje szansa na dobre wykonanie pracy i towarzyszenie klientowi np. poprzez wysłuchanie go, informowanie i wyjaśnianie, Samodzielność i umiejętność podejmowania decyzji to atuty profesjonalizmu, Cechą pożądaną jest gotowość ciągłego uczenia się, wychwytywanie nowości kosmetycznych pojawiających się na rynku, orientowanie się w aktualnych trendach mody

20 Wymagania fizyczne i zdrowotne
Praca lekka, Dobre zdrowie ogólne, Dobra sprawność układu kostno-stawowego, narządu wzroku oraz zmysłu dotyku, W tej pracy eliminowane są schorzenia: choroby ograniczające sprawność manualną, daltonizm, wady wzroku, głuchota, zaburzenia równowagi, alergia na kosmetyki, nosicielstwo chorób zakaźnych, problemy z kręgosłupem, żylaki, płaskostopie oraz choroby skóry rąk, Wysoka higiena osobista, świeży oddech, zapobieganie pocenia się i czyste ręce.

21 Warunki podjęcia pracy w tym zawodzie
Wykształcenie średnie, Naukę wizażu proponują szkoły policealne, publiczne i niepubliczne, Organizowane są też kursy i szkolenia specjalistyczne oraz warsztaty, Większość szkół proponuje naukę w systemie zaocznym, Niektóre oferty kształcenia obejmują nie sam zawód wizażystki, a wizażystka –stylistka ( dwustopniowe szkolenia).

22 Zawody pokrewne Stylistka, Kosmetyczka, Charakteryzatorka.


Pobierz ppt "Numer z klasyfikacji zawodów:514108"

Podobne prezentacje


Reklamy Google