Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

OD POŁTAWY DO WARSZAWY PRZYGOTOWAŁA: ANASTAZJA PEKARSKA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "OD POŁTAWY DO WARSZAWY PRZYGOTOWAŁA: ANASTAZJA PEKARSKA."— Zapis prezentacji:

1 OD POŁTAWY DO WARSZAWY PRZYGOTOWAŁA: ANASTAZJA PEKARSKA

2 POLSKA  Polska; Rzeczpospolita Polska, RP – państwo unitarne w Europie Środkowej położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły, Odry i Niemna. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km co daje jej 70. miejsce na świecie i 9. w Europie. Zamieszkana przez prawie 38,5 miliona ludzi (2014), zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a 6. w Unii Europejskiej.

3 SYMBOLY Flaga Rzeczypospolitej Polskiej Godło Rzeczypospolitej Polskiej

4  Stolica – Warszawa Ustrój polityczny – republika Jednostka monetarna - złoty Religia dominująca - rzymski katolicyzm

5 WOJEWÓDSTWA

6 ZNANI POLACY: PISARZE  Adam Mickiewicz Wydanie “Ballad i romansów” polskiego wieszcza narodowego w 1822 roku otwiera epokę romantyzmu w literaturze polskiej. Słynny dramat „Dziady” (1823-32), zgodnie z Mickiewiczowską koncepcją mesjanistyczną, wyznacza Polsce szczególną rolę – Zbawcy narodów, którego cierpienia przyrównywane do męki Pańskiej.  Witold Gombrowicz Powieściopisarz, dramaturg, autor „Ferdydurke” (1937) i innych utworów satyrycznych. Tematem przewodnim jego twórczości jest wrodzona niedojrzałość natury ludzkiej.  Henryk Sienkiewicz Prozaik, laureat literackiej Nagrody Nobla (1905) za „Quo Vadis”, książki przełożonej na wiele języków i wielokrotnie ekranizowanej. Katolicki światopogląd autora w znacznym stopniu zdeterminował kształt jego twórczości. Dzieła Sienkiewiczowskie zostały przetłumaczone na 50 języków. Wisława Szymborska Poetka i tłumaczka, jedna z nielicznych kobiet nagrodzonych literacką Nagrodą Nobla (1996). Jej początkowe prace były tworzone jeszcze w duchu socrealizmu. Na szczególną uwagę zasługują późniejsze utwory Szymborskiej, przepełnione pesymistyczną refleksją odnośnie przyszłych losów człowieka, ujęte w zwodniczo codziennej i mocno ironicznej formie. Ryszard Kapuściński Wybitny pisarz i dziennikarz. Pamiątką po jego licznych podróżach zagranicznych są reportaże dokumentujące burzliwą historię krajów Ameryki Łacińskiej, Azji i Afryki. Szczególnie bliska jego sercu jest właśnie Afryka (był świadkiem końca epoki kolonialnej), której poświęcił m.in. książkę „Heban”.

7 POLITYCY, MĘŻOWIE STANU I BOHATEROWIE NARODOWI  Jan Paweł II (1920-2005) Najbardziej rozpoznawany na świecie Polak urodził się w Wadowicach jako Karol Józef Wojtyła. W 1978 roku został wybrany głową Kościoła Katolickiego, stając się tym samym pierwszym papieżem spoza Włoch od 445 lat. Okres jego pontyfikatu charakteryzuje się licznymi reformami wewnątrz samego Kościoła, a także zmianą międzynarodowego wizerunku Stolicy Apostolskiej. Odbył wiele pielgrzymek zagranicznych, które zawsze przyciągały tysiące wiernych. Wiele uwagi poświęcił także dialogowi z przedstawicielami innych wyznań.

8  Lech Wałęsa Gdański elektryk z charakterystycznym wąsem był założycielem NSZZ „Solidarność” i pierwszym niekomunistycznym prezydentem powojennej Polski. Jego rola w doprowadzeniu do rozpadu powojennego porządku w Europie i końca Zimnej Wojny stawia go obok postaci Jana Pawła II i Michaiła Gorbaczowa.  Józef Piłsudski Niewątpliwie pierwszoplanowa postać polskiej historii I połowy XX wieku. Przynajmniej dwukrotnie jego poczynania wpłynęły na losy całej społeczności europejskiej: w listopadzie 1918 roku oraz latem 1920 roku (1918 – odzyskanie niepodległości przez Polskę, 1920 – powstrzymanie ekspansji bolszewickiej na Zachód Europy)

9 WYNALAZCY / ODKRYWCY / NAUKOWCY  Mikołaj Kopernik Twórca współczesnej astronomii. Urodzony w 1473 roku w Toruniu. Sławę przyniosła mu publikacja dzieła „O obrotach ciał niebieskich” przedstawiająca jego teorię heliocentryczną, która wyznaczyła kierunek wszystkich późniejszych badań.  Maria Curie-Skłodowska Odkryciem promieniotwórczego pierwiastka radu uczyniła duży krok w rozwoju fizyki atomowej, a także terapii raka. Była kobietą pełną pasji i determinacji. Całkowicie oddana nauce ostatecznie zmarła w wyniku choroby wywołanej kontaktem z substancjami promieniotwórczymi.

10 JAKI JEST ZWIĄZEK MIĘDZY UKRAINĄ A POLSKĄ?  Jeżeli mam wybrać jedną z kultur narodowych, która najbardziej zbliżona jest moim zdaniem do kultury Ukraińskiej z pewnością wybrałabym Polskę. Uważam, że można się dopatrzeć wielu wspólnych cech łączących oba państwa.

11 1. WSPÓŁNE POCHODZENIE  Najważniejszą cechą łączącą są wspólne korzenie kulturowo językowe pochodzące od jednego narodu słowiańskiego. To spowodowało spore podobieństwa językowe. Jak wiadomo język jest jednym z budulców Tradycji. Co oznacza, że Tradycja równie może łączyć te dwa państwa.

12 2. HISTORIA Ukraina i Polska mają współną historię. Kiedyś nasze narodowości dzieliły ziemi. Między nami było wszystko –wojny i pokój, niezgody i harmonia:  1648–1657 Powstanie Chmielnickiego  1686 Umowa o wiecznym pokoju  1702–1704 Powstanie Palija  1768 Koliivshina

13 3. HISTORIA WSPOŁCZESNA  2 grudnia 1991 r Polska została pierwsym krajem, który podtwierdził uzyskanie niepodległości przez Ukrainę.  Polska także pomaga Ukrainie w integracji do organizacyj zachodnioeuropejskich, przede wszystkim do NATO i UE.

14  24-25 maja 1993 Oficyjna wizyta do Ukrainy Prezydenta RP L. Wałesy. Główne wyniki: utworzenie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy. W lutym tego roku została podpisana umowa pomiędzy Ministerstwem Obrony Ukrainy a Ministerstwem Obrony Narodowej RP w sprawie współpracy wojskowej, która w późniejszych latach została uzupełniona przez wiele protokołów.

15 WSPÓŁPRACA KULTUROWA: EURO-2012  8 czerwca 2012 turniej rozpoczął mecz otwarcia na Stadionie Narodowym w Warszawie, w którym Polska zremisowała z Grecją, a faza grupowa zakończyła się 19 czerwca. Ćwierćfinały zostały rozegrane od 21 do 24 czerwca, a półfinały 27 i 28 czerwca. Finał Mistrzostw odbył się 1 lipca 2012 na Stadionie Olimpijskim w Kijowie.  Na turnieju zostało rozegranych 31 meczów. Zagrało w nich 14 drużyn narodowych wyłonionych w kwalifikacjach, w których brało udział 51 państw między sierpniem 2010 a listopadem 2011, oraz 2 ekipy gospodarzy. Był to ostatni turniej rozegrany w tym systemie, gdyż od 2016 roku w 51 meczach rywalizować będą 24 drużyny.

16 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ!


Pobierz ppt "OD POŁTAWY DO WARSZAWY PRZYGOTOWAŁA: ANASTAZJA PEKARSKA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google