Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Uważany jest za jednego z siedmiu mędrców antycznych i ojca nauki greckiej. Już w starożytności nazywany był pierwszym filozofem, matematykiem, fizykiem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Uważany jest za jednego z siedmiu mędrców antycznych i ojca nauki greckiej. Już w starożytności nazywany był pierwszym filozofem, matematykiem, fizykiem."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Uważany jest za jednego z siedmiu mędrców antycznych i ojca nauki greckiej. Już w starożytności nazywany był pierwszym filozofem, matematykiem, fizykiem i astronomem. Podczas licznych podróży handlowych zapoznał się z osiągnięciami matematyki i astronomii Egiptu, Fenicji i Babilonii. Zdobytą wiedzę wykorzystywał do odkrywania i dowodzenia różnych zależności w geometrii oraz do zastosowań praktycznych. Był założycielem jońskiej szkoły filozofów przyrody. Za prapierwiastek rzeczywistości uważał wodę.

4 Twierdzenie Talesa - Jeśli ramiona kąta przeciąć dwiema równoległymi, to długości odcinków wyznaczonych przez te proste na jednym ramieniu kąta są proporcjonalne do długości odpowiednich odcinków na drugim ramieniu kąta.

5  Jeśli A,B i C są punktami na okręgu gdzie odcinek AC jest średnicą, to kąt ABC jest prosty. Inne twierdzenia i odkrycia:

6  Średnica dzieli koło na połowy.  Kąty przy podstawie trójkąta równoramiennego są przystające.

7  Kąty wierzchołkowe, powstałe na skutek przecięcia dwóch linii prostych są równe.  Na każdym trójkącie można opisać okrąg. ostrokątnyprostokątnyrozwartokątny

8  Jeżeli w dwóch trójkątach bok i przyległe do niego kąty są równe, to te trójkąty są przystające.

9 Ciekawostki o Talesie  Zmierzył wysokość piramid egipskich, wykorzystując taki moment dnia, gdy cień obiektu był równy jego wysokości.

10  Tales przeprowadzał eksperymenty z bursztynami, które po potarciu suknem przyciągały skrawki papieru. Były to pierwsze w historii badania z zakresu elektryczności statycznej.  Wykorzystując własności trójkątów podobnych obliczał odległości od brzegu okrętów znajdujących się na pełnym oceanie.

11  Przewidział niemal całkowite zaćmienie Słońca 28 maja 585 r. p.n.e., które zmusiło do rozejmu walczących od 6 lat w wojnie Medów i Lidyjczyków, a Talesowi zjednało sławę wielkiego uczonego.

12 Źródła:  http://www.matematyka.wroc.pl/poczet/tales-z-miletu http://www.matematyka.wroc.pl/poczet/tales-z-miletu  http://www.math.edu.pl/tales-z-miletu http://www.math.edu.pl/tales-z-miletu  http://www.serwis- matematyczny.pl/static/st_niezbednik_twierdzenie_talesa.php http://www.serwis- matematyczny.pl/static/st_niezbednik_twierdzenie_talesa.php  http://pl.wikipedia.org/wiki/Twierdzenie_Talesa_(okr%C4%85g) http://pl.wikipedia.org/wiki/Twierdzenie_Talesa_(okr%C4%85g)  http://spodnietalesa.wordpress.com/grupa-1/ciekawostki-i- najslawniejsze-powiedzonka/ http://spodnietalesa.wordpress.com/grupa-1/ciekawostki-i- najslawniejsze-powiedzonka/


Pobierz ppt "Uważany jest za jednego z siedmiu mędrców antycznych i ojca nauki greckiej. Już w starożytności nazywany był pierwszym filozofem, matematykiem, fizykiem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google