Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PSZCZOŁY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PSZCZOŁY."— Zapis prezentacji:

1 PSZCZOŁY

2 INFORMACJE O PSZCZOŁACH (APIS)
mają długość ciała od 7-8 mm do mm. Mają ubarwienie o różnej intensywności – od jednolicie czarnego i ciemnobrązowego do żółtego i czerwonopomarańczowego. Skrzydła ich mają specyficzne użyłkowanie. Wyróżniają się charakterystycznym kształtem pólka radialnego na przednim skrzydle – ogranicza je zaokrąglona żyłka, która nieco odstaje od krawędzi skrzydła. Pszczoły widzą promieniowanie ultrafioletowe.

3 JEST WIELE GATUNKÓW PSZCZÓŁ:
pszczoła olbrzymia pszczoła karłowata pszczoła wschodnia pszczoła miodna

4 PYTANIA Ile pszczół jest w ulu? W okresie lata w bardzo silnych rodzinach jest ich 70 – 80 tysięcy. Jesienią w przeciętnej rodzinie pszczół jest ich od tysięcy. Ile pszczół potrzeba do wyprodukowania 450 g miodu? Aby napełnić 450 g słoiczek miodu 10 pszczół musi pracować przez cale swoje życie. Ile razy na minutę pszczoła porusza skrzydłami? Pszczoła porusza skrzydłami razy na minutę Dlaczego miód jest zdrowy? Ponieważ jest naturalnym zastrzykiem energii, który pomaga zapobiec zmęczeniu i dodaje sił. Jest bogaty w minerały i witaminy. Kto rządzi w ulu? W ulu „rządzi” królowa – matka, jest ona większa od zwykłej pszczoły, żyje ok 3 – 5 lat. Tylko ona znosi jaja, z których rodzą się pszczoły. Jest władcą absolutnym – kontroluje wszystkie pszczoły w ulu za pomocą chemicznych sygnałów.

5 PYTANIA CD. Jakie pszczoły są w ulu? Królowa – matka, robotnice: *zbieraczki: miodne i pyłkowe, *magazynierki, trutnie. Jak długo żyją pszczoły? Pszczoły robotnice: wiosenne i letnie żyją średnio 36 – 40 dni; jesienne mogą żyć 6 – 9 miesięcy. Matka od 3 – 5 lat. Trutnie około 3 miesięcy. Ile żądeł ma pszczoła? Jedno – kiedy użądli pozostawia cały aparat żądlący w ciele „ofiary” sama ginie. Żądło pszczoły jest długości 2,5 mm. Zakończone jest zadziorą uniemożliwiającą wyjęcie żądła. Gdy pszczoła użądli należy usunąć żądło przez podważenie go ostrym narzędziem. Nie wyrywamy go palcami lub pęsetą , gdyż wciśniemy do ciała zawartość jadu, który znajduje się w zbiorniczku wraz z żądłem!

6 PYTANIA CD. Dlaczego pszczoły są pożyteczne? Ponieważ pszczoły odgrywają ważną rolę w środowisku – zapylają rośliny i mają wpływ na organizm człowieka produkując zdrowotne, naturalne produkty pszczele jak: miód, pyłek, propolis, mleczko pszczele, wosk oraz jad. Co pszczoły robią zimą? Pszczoły w czasie zimy tworzą w ulu zwarty kłąb. Machają skrzydełkami w ten sposób wytwarzają energię cieplną o temperaturze 18° -20° C. Wraz ze zmianą temperatury na zewnątrz ula, pszczoły regulują temperaturę w ulu: podwyższając ją lub obniżając.

7 CIEKAWOSTKI Na świecie istnieje około gatunków pszczół. Większość z nich nie została jeszcze opisana, a więc liczba ta może być dużo większa. Najmniejsze pszczoły miodne to pszczoły karłowate (wschodnioazjatyckie), mają do 0,2 mm. Największe pszczoły to Megachile Pluto, które rosną do 40 mm. Pszczoły miodne żyją w rojach. W jednym roju żyje około dwudziestu tysięcy pszczół choć zdarza się, że nawet do stu tysięcy. Jest wśród nich jedna królowa, setki trutni i tysiące robotnic. Pszczoły porozumiewają się za pomocą tańców i wydawania dźwięków. Taniec pszczoły jest zależny od kąta padania światła słonecznego. Podczas lotu pszczoła wykonuje ruchów skrzydłami na sekundę, czyli razy na minutę. Przeciętny zasięg lotu pszczół wynosi 3 km, a maksymalny może wynieść 10 km i więcej. Pszczoły muszą odwiedzić około 4 milionów kwiatów, aby zebrać nektar na 1 kg miodu. Podczas jednego "kursu" po nektar pszczoła odwiedza kwiatów.

8 BUDOWA PSZCZOŁY

9 BUDOWA ULA

10 MIODEK Miód – słodki produkt spożywczy, w warunkach naturalnych wytwarzany głównie przez pszczoły właściwe (miód pszczeli) oraz nieliczne inne błonkówki, m.in. osy.

11 CHROŃMY PSZCZOŁY NAUKOWCY ODKRYLI ŻE BEZ MIODU LUDZIE NIE PRZEŻYJĄ 10 LAT WIĘC CHROŃMY PSZCZOŁY!

12 MIESZKO HOŁOWIENKO KL.6A DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "PSZCZOŁY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google