Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Definicja Bryły obrotowe: To bryły, które są ograniczone powierzchnią powstałą z obrotu figur płaskich dookoła prostej (osi obrotu).

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Definicja Bryły obrotowe: To bryły, które są ograniczone powierzchnią powstałą z obrotu figur płaskich dookoła prostej (osi obrotu)."— Zapis prezentacji:

1

2 Definicja Bryły obrotowe: To bryły, które są ograniczone powierzchnią powstałą z obrotu figur płaskich dookoła prostej (osi obrotu).

3 Przykłady brył obrotowych : - Walec - Stożek - Kula

4 Walec - powstaje z obrotu prostokąta lub kwadratu wokół jednego z jego boków - posiada dwie równoległe do siebie podstawy (dolną i górną), które są kołami - pole boczne po rozwinięciu walca w siatkę ma kształt prostokąta

5 Stożek - powstaje z obrotu trójkąta prostokątnego wokół jednej z jego przyprostokątnych - posiada jedną podstawę, która jest kołem - pole boczne po rozwinięciu stożka w siatkę ma kształt wycinka koła

6 Kula - powstaje z obrotu półkola wokół jego średnicy - nie posiada podstaw

7 Siatka brył obrotowych Siatka bryły to jej pole powierzchni (boczne i podstawy) przedstawione przy pomocy figur płaskich połączonych ze sobą w taki sposób, aby po złożeniu i sklejeniu, figury te tworzyły bryłę.

8 Siatki wybranych brył obrotowych: - Walec Siatka walca składa się z dwóch identycznych kół (podstaw) oraz prostokąta (pole boczne).

9 Siatki wybranych brył obrotowych: - Stożek Siatka stożka składa się z koła (podstawa) oraz wycinka kołowego (pole boczne).

10 Siatki wybranych brył obrotowych: - Kula Siatka kuli zbudowana jest z figur przedstawionych na rysunku. Przykładem takiej siatki jest globus rozcięty wzdłuż południków.

11 Inne bryły obrotowe Przykładami mniej znanych brył obrotowych są: - Torus - Beczka

12 Bryły obrotowe w życiu codziennym Bryły obrotowe mają szerokie zastosowanie w naszym życiu. Spotykamy je codziennie na każdym kroku. Dzięki ich specyficznym kształtom mogą być wykorzystywane w wielu dziedzinach takich jak: - Przemysł - Budownictwo - Sport

13 Walec - Maszyny drogowe - Cysterny - Kolumny

14 Stożek - Końcówki gwoździ - Słodycze - Indiańskie namioty

15 Kula - Bombki - Elementy ozdobne - Sport

16 Torus i Beczka - Dętki - Beczki

17 Źródła z których korzystaliśmy: - Podręcznik Matematyka dla klas 6 WSiP, Warszawa 2012 - http://pl.wikipedia.org/wiki/ Bryła_obrotowa - www. google.pl (obrazy)


Pobierz ppt "Definicja Bryły obrotowe: To bryły, które są ograniczone powierzchnią powstałą z obrotu figur płaskich dookoła prostej (osi obrotu)."

Podobne prezentacje


Reklamy Google