Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Obraz siebie i samoakceptacja

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Obraz siebie i samoakceptacja"— Zapis prezentacji:

1 Obraz siebie i samoakceptacja
To co myślimy o sobie, czyli nasz obraz samego siebie ma ogromny wpływ na nasze życie, na to, jak się zachowujemy, jaki mamy stosunek do siebie i całego świata. Tworzy się na skutek: informacji zwrotnych od innych ludzi na nasz temat; wyników naszych działań; efektów dokonywanych przez nas porównań z innymi ludźmi;

2 Obraz siebie i samoakceptacja
Rzadko kiedy nasz obraz siebie jest w pełni adekwatny do tego, jacy jesteśmy i na co nas stać. * Nieznaczne rozbieżności między samooceną a naszymi możliwościami nie odbijają się negatywnie na naszym funkcjonowaniu. Natomiast zbyt zawyżona lub zbyt zaniżona ocena naszych możliwości jest zjawiskiem dla nas niekorzystnym.

3 Obraz siebie i samoakceptacja
Skutki zawyżonej samooceny: wybieranie zadań z reguły przekraczających możliwości, co daje w efekcie częste doświadczanie porażek i obniżenie motywacji do podejmowanych dalszych działań przerzucanie odpowiedzialności za niepowodzenia na innych ludzi lub na okoliczności roszczeniowy stosunek do innych (należy się więcej niż otrzymuję)

4 Obraz siebie i samoakceptacja
Skutki zaniżonej samooceny: wykonywanie zadań poniżej swoich możliwości brak poczucia własnej wartości brak samoakceptacji

5 Obraz siebie i samoakceptacja
Akceptacja siebie – przyjęcie siebie takim jakim się jest, to niezbędny warunek do akceptacji innych i własnego rozwoju. Osoba zbyt zaabsorbowana swymi słabościami staje się skrajnie egocentryczna. Akceptacja siebie nie jest samouwielbieniem. Można akceptować siebie zdając sobie jednocześnie sprawę z własnej niedoskonałości.

6 Obraz siebie i samoakceptacja
Zdrowy obraz siebie opiera się na trzech filarach: poczucia przynależności (do rodziny, do grupy kolegów, do grupy zawodowej) poczucia własnej wartości (jestem w porządku, lubię i szanuję siebie, liczę się, mam jakąś wartość, mam coś do zaoferowania innym) poczucie własnych możliwości (potrafię wykonać to zadanie, potrafię uporać się z sytuacją, mogę to zrobić)

7 POCZUCIE WŁASNYCH MOŻLIWOŚCI I KOMPETENCJI POZWALA CZŁOWIEKOWI
SPOJRZEĆ OPTYMISTYCZNIE NA ŻYCIE, DODAJE MU NADZIEI I ODWAGI Opracowała: Barbara Taraszkiewicz


Pobierz ppt "Obraz siebie i samoakceptacja"

Podobne prezentacje


Reklamy Google