Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

 Tatarzy z piekła rodem  Azjatycki lud Tatarów na równinach europejskich pojawił się się w XIII wieku.  Jego nazwę szybko zaczęto utożsamiać z mitologicznym.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: " Tatarzy z piekła rodem  Azjatycki lud Tatarów na równinach europejskich pojawił się się w XIII wieku.  Jego nazwę szybko zaczęto utożsamiać z mitologicznym."— Zapis prezentacji:

1

2  Tatarzy z piekła rodem  Azjatycki lud Tatarów na równinach europejskich pojawił się się w XIII wieku.  Jego nazwę szybko zaczęto utożsamiać z mitologicznym piekłem – Tartarem.  Mimo upływu wieków, strach przed Tatarami jedynie nieznacznie osłabł.

3  Czerwcowy najazd  W roku 1694 dwukrotnie (w kwietniu i w maju) udało się Tatarom zmylić polskie dowództwo co do swoich poczynań  W pierwszych dniach czerwca Tatarzy Gazy Gereja ruszyli do Polski

4   Stu na jednego! Tyle wynosiła liczba wrogów na jednego Polaka w bitwie pod Hodowem Bitwa

5  Pomnik  Rok później dla uhonorowania tego nadludzkiego zwycięstwa król ufundował obelisk wzniesiony w miejscu bitwy i opatrzony następującym napisem:  „Bogu Najwyższemu na chwałę, potomności na pamiątkę, bohaterom polskim na przykład, wrogom Ojczyzny na hańbę, wzniósł mnie najjaśniejszy Jan III Sobieski, król Polski, na tym miejscu, na którym Polacy pod wodzem Zahorowskim, osaczeni w płotach, odparli 70 000 Tatarów, z wielką klęską nieprzyjaciół, a swoich żadną. Dnia 5 czerwca 1694 roku.”

6  320 lat po bitwie 25 października 2014 roku odnowiony pomnik został ponownie odsłonięty


Pobierz ppt " Tatarzy z piekła rodem  Azjatycki lud Tatarów na równinach europejskich pojawił się się w XIII wieku.  Jego nazwę szybko zaczęto utożsamiać z mitologicznym."

Podobne prezentacje


Reklamy Google