Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

INICJATYWY PRUDNICKIEJ RADY SENIORÓW PIERWSZEJ KADENCJI INICJATYWY PRUDNICKIEJ RADY SENIORÓW PIERWSZEJ KADENCJI Inicjatywy Prudnickiej Rady Seniorów dotyczące.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "INICJATYWY PRUDNICKIEJ RADY SENIORÓW PIERWSZEJ KADENCJI INICJATYWY PRUDNICKIEJ RADY SENIORÓW PIERWSZEJ KADENCJI Inicjatywy Prudnickiej Rady Seniorów dotyczące."— Zapis prezentacji:

1 INICJATYWY PRUDNICKIEJ RADY SENIORÓW PIERWSZEJ KADENCJI INICJATYWY PRUDNICKIEJ RADY SENIORÓW PIERWSZEJ KADENCJI Inicjatywy Prudnickiej Rady Seniorów dotyczące poprawy poziomu życia osób starszych Gminy Prudnik ujęte zostały w dokumencie programowym Rady – „PROPOZYCJE PRZEDSIĘWZIĘĆ NA RZECZ POPRAWY POZIOMU ŻYCIA OSÓB STARSZYCH w latach 2013/2014 „ Opracował: Edward Bednarski

2 1. Wniosek Prudnickiej Rady Seniorów o : utworzenie "Domu Dziennego Pobytu Seniora" w Prudnik W Prudniku nie ma obecnie ( na wzór innych miast powiatowych ) miejsca w którym osoby starsze i niedołężne znalazłyby miejsce dziennego pobytu, ze specjalistycznym nadzorem, opieką medyczną oraz możliwością asymilacji z lokalną społecznością. Dlatego też wniosek o utworzenie pierwszego w powiecie Domu Dziennego Pobytu Seniora Prudnicka Rada Seniorów skierowała jeszcze w 2013 r. do Burmistrza Prudnika. Wniosek RADY skierowany w 2013 r. do Burmistrza Prudnika i przewidziany jest do realizacji w latach 2015-2016. 1. Wniosek Prudnickiej Rady Seniorów o : utworzenie "Domu Dziennego Pobytu Seniora" w Prudnik W Prudniku nie ma obecnie ( na wzór innych miast powiatowych ) miejsca w którym osoby starsze i niedołężne znalazłyby miejsce dziennego pobytu, ze specjalistycznym nadzorem, opieką medyczną oraz możliwością asymilacji z lokalną społecznością. Dlatego też wniosek o utworzenie pierwszego w powiecie Domu Dziennego Pobytu Seniora Prudnicka Rada Seniorów skierowała jeszcze w 2013 r. do Burmistrza Prudnika. Wniosek RADY skierowany w 2013 r. do Burmistrza Prudnika i przewidziany jest do realizacji w latach 2015-2016. Domy dziennego pobytu seniora już od lat funkcjonują z powodzeniem w Kostrzyniu i Gniewkowie oraz w wielu miastach Opolszczyzny w tym : Kędzierzynie-Koźlu, Opolu i Nysie. Domy dziennego pobytu seniora już od lat funkcjonują z powodzeniem w Kostrzyniu i Gniewkowie oraz w wielu miastach Opolszczyzny w tym : Kędzierzynie-Koźlu, Opolu i Nysie.

3 2.Wniosek Prudnickiej Rady Seniorów o : utworzenie „ Siłowni pod chmurką „ Na terenie kraju od wielu lat z powodzeniem funkcjonują tzw. „ Siłownie pod chmurką „ cieszące się dużym zainteresowaniem wśród osób w różnych przedziałach wiekowych. Dają one możliwość darmowego i nieskrępowanego podnoszenia swojej sprawności fizycznej. Są łatwo dostępne i dostosowane do ćwiczeń w każdym wieku. Również na terenie Prudnika istnieje bardzo mocna grupa aktywnych fizycznie Seniorów, zrzeszona w wielu senioralnych instytucjach społecznych, organizująca imprezy sportowe i sprawnościowe. Powstanie w Prudniku i okolicach tzw. „ Siłowni pod chmurką” da możliwość utrzymania dobrej sprawności fizycznej zarówno osób straszych jak i młodzieży. Wniosek RADY o realizację pierwszej w Prudniku „ Siłowni pod chmurką „ skierowany został w 2014 r. do Burmistrza Prudnika.. 2.Wniosek Prudnickiej Rady Seniorów o : utworzenie „ Siłowni pod chmurką „ Na terenie kraju od wielu lat z powodzeniem funkcjonują tzw. „ Siłownie pod chmurką „ cieszące się dużym zainteresowaniem wśród osób w różnych przedziałach wiekowych. Dają one możliwość darmowego i nieskrępowanego podnoszenia swojej sprawności fizycznej. Są łatwo dostępne i dostosowane do ćwiczeń w każdym wieku. Również na terenie Prudnika istnieje bardzo mocna grupa aktywnych fizycznie Seniorów, zrzeszona w wielu senioralnych instytucjach społecznych, organizująca imprezy sportowe i sprawnościowe. Powstanie w Prudniku i okolicach tzw. „ Siłowni pod chmurką” da możliwość utrzymania dobrej sprawności fizycznej zarówno osób straszych jak i młodzieży. Wniosek RADY o realizację pierwszej w Prudniku „ Siłowni pod chmurką „ skierowany został w 2014 r. do Burmistrza Prudnika.. „Siłownie pod chmurką” funkcjonujące już w Chorzowie i Bielawie.

4 3. Wniosek Prudnickiej Rady Seniorów o : ustanowienie „ Prudnickiej Karty Seniora „ „Karta Seniora” jest stosowana w wielu gminach Opolszczyzny i kraju. Pozwala zmniejszyć koszty utrzymania najuboższej grupy mieszkańców w tym osób starszych, emerytów i rencistów. W porozumieniu z lokalnymi instytucjami samorządowymi i biznesem „ Karta seniora” pozwala na korzystaniu ze zniżek w zakupie towarów i usług związanych ze służbą zdrowia, turystyką, mediami, kulturą oraz sportem, np. : wejściem na basen, do muzeum, restauracji, korzystania z usług banków, telefonii komórkowej itd.. Wniosek został przez RADĘ skierowany w 2014 r. do Burmistrza Prudnika z prośbą o realizację.. 3. Wniosek Prudnickiej Rady Seniorów o : ustanowienie „ Prudnickiej Karty Seniora „ „Karta Seniora” jest stosowana w wielu gminach Opolszczyzny i kraju. Pozwala zmniejszyć koszty utrzymania najuboższej grupy mieszkańców w tym osób starszych, emerytów i rencistów. W porozumieniu z lokalnymi instytucjami samorządowymi i biznesem „ Karta seniora” pozwala na korzystaniu ze zniżek w zakupie towarów i usług związanych ze służbą zdrowia, turystyką, mediami, kulturą oraz sportem, np. : wejściem na basen, do muzeum, restauracji, korzystania z usług banków, telefonii komórkowej itd.. Wniosek został przez RADĘ skierowany w 2014 r. do Burmistrza Prudnika z prośbą o realizację.. Wzór „ Karty Seniora” funkcjonującej w Warszawie. Podobne Karty z powodzeniem funkcjonują również w pobliskich Głuchołazach oraz Kluczborku. Wzór „ Karty Seniora” funkcjonującej w Warszawie. Podobne Karty z powodzeniem funkcjonują również w pobliskich Głuchołazach oraz Kluczborku.

5 4. Wniosek Prudnickiej Rady Seniorów o : Opracowanie i wydanie - " Prudnickiego INFORMATORA dla Seniora " 4. Wniosek Prudnickiej Rady Seniorów o : Opracowanie i wydanie - " Prudnickiego INFORMATORA dla Seniora " Przeciętny Senior Gminy Prudnik jest niedoinformowany w zakresie swoich uprawnień, możliwości uzyskania pomocy i obrony np.: przed domokrążcami, nietrafionymi pożyczkami, ubezpieczeniami, pseudo okazyjnym towarem. Nie zna wystarczająco przywilejów dot. opieki zdrowotnej, zakupów i usług. Dlatego tez wydanie " Informatora" jako ogólnie dostępnego kompendium wiedzy dla Seniora : gdzie, kiedy i jaką może uzyskać on wymaganą pomoc, wydaje się zasadne. Wniosek w 2014 r. skierowano do Burmistrza Prudnika. Przeciętny Senior Gminy Prudnik jest niedoinformowany w zakresie swoich uprawnień, możliwości uzyskania pomocy i obrony np.: przed domokrążcami, nietrafionymi pożyczkami, ubezpieczeniami, pseudo okazyjnym towarem. Nie zna wystarczająco przywilejów dot. opieki zdrowotnej, zakupów i usług. Dlatego tez wydanie " Informatora" jako ogólnie dostępnego kompendium wiedzy dla Seniora : gdzie, kiedy i jaką może uzyskać on wymaganą pomoc, wydaje się zasadne. Wniosek w 2014 r. skierowano do Burmistrza Prudnika. Informator funkcjonujący z powodzeniem w pobliskim Gogolinie. Informator funkcjonujący z powodzeniem w pobliskim Gogolinie.

6 5. Wniosek Prudnickiej Rady Seniorów o : wdrożenie idei „ Pudełko życia „ 5. Wniosek Prudnickiej Rady Seniorów o : wdrożenie idei „ Pudełko życia „ Osoby starsze zamieszkałe w Prudniku i pobliskich wsi to często osoby stale lub chwilowo samotne, często z niedostateczną pamięcią lub ograniczoną komunikacją. Stan taki jest szczególnie niebezpieczny podczas ratowania ich życia i zdrowia przez personel medyczny. Dlatego też proponujemy wyznaczenie i właściwe oznaczenie w domu miejsca przechowywania przez Seniora istotnych swoich danych a dot. przebytych chorób, stosowanych lekarstw, wyników ostatnich badań lekarskich. Natychmiastowa dostępność tych danych znacznie przyśpieszy wydawanie właściwych diagnoz przez przybyły personel medyczny oraz zdecydowanie podniesie skuteczność ratowania życia i zdrowia Seniora. Wniosek skierowano do Burmistrza Prudnika. Osoby starsze zamieszkałe w Prudniku i pobliskich wsi to często osoby stale lub chwilowo samotne, często z niedostateczną pamięcią lub ograniczoną komunikacją. Stan taki jest szczególnie niebezpieczny podczas ratowania ich życia i zdrowia przez personel medyczny. Dlatego też proponujemy wyznaczenie i właściwe oznaczenie w domu miejsca przechowywania przez Seniora istotnych swoich danych a dot. przebytych chorób, stosowanych lekarstw, wyników ostatnich badań lekarskich. Natychmiastowa dostępność tych danych znacznie przyśpieszy wydawanie właściwych diagnoz przez przybyły personel medyczny oraz zdecydowanie podniesie skuteczność ratowania życia i zdrowia Seniora. Wniosek skierowano do Burmistrza Prudnika.

7 6. Propozycja Prudnickiej Rady Seniorów dot : upowszechnienia programu „ Czerwony guzik „. 6. Propozycja Prudnickiej Rady Seniorów dot : upowszechnienia programu „ Czerwony guzik „. Na Zachodzie i niektórych rejonach naszego kraju system tzw. TELEOPIEKI jest powszechnym, niezwykle skutecznym i prostym sposobem podniesienia poczucia bezpieczeństwa osób schorowanych, starszych i samotnych. Jest to zazwyczaj system odpłatny prowadzony przez profesjonalne firmy. W wielu gminach ten system ochrony osób starszych dofinansowany jest przez lokalne samorządy, przez co koszt abona -mentu miesięcznego wynosi około 8 zł i staje się on dostępny dla szerokiej rzeszy osób starszych. W województwie opolskim został z powodzeniem wdrożony już przez gminy : Opole i Kluczbork. Z uwagi że w Gminie Prudnik temat jest praktycznie nieznany Rada proponuje dyskusję nad jego wdrożeniem. Na Zachodzie i niektórych rejonach naszego kraju system tzw. TELEOPIEKI jest powszechnym, niezwykle skutecznym i prostym sposobem podniesienia poczucia bezpieczeństwa osób schorowanych, starszych i samotnych. Jest to zazwyczaj system odpłatny prowadzony przez profesjonalne firmy. W wielu gminach ten system ochrony osób starszych dofinansowany jest przez lokalne samorządy, przez co koszt abona -mentu miesięcznego wynosi około 8 zł i staje się on dostępny dla szerokiej rzeszy osób starszych. W województwie opolskim został z powodzeniem wdrożony już przez gminy : Opole i Kluczbork. Z uwagi że w Gminie Prudnik temat jest praktycznie nieznany Rada proponuje dyskusję nad jego wdrożeniem.


Pobierz ppt "INICJATYWY PRUDNICKIEJ RADY SENIORÓW PIERWSZEJ KADENCJI INICJATYWY PRUDNICKIEJ RADY SENIORÓW PIERWSZEJ KADENCJI Inicjatywy Prudnickiej Rady Seniorów dotyczące."

Podobne prezentacje


Reklamy Google