Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Pytanie, kto może zostać liderem? Jest jak pytanie, kto może śpiewać partie tenora? Odpowiedź jest oczywista: ten kto umie śpiewać tenorem”. Henry Ford.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Pytanie, kto może zostać liderem? Jest jak pytanie, kto może śpiewać partie tenora? Odpowiedź jest oczywista: ten kto umie śpiewać tenorem”. Henry Ford."— Zapis prezentacji:

1 „Pytanie, kto może zostać liderem? Jest jak pytanie, kto może śpiewać partie tenora? Odpowiedź jest oczywista: ten kto umie śpiewać tenorem”. Henry Ford Warsztat dla liderów ZAK – Spotkanie liderów Ołtarzew listopad 2014r. Przygotowała: Izabela Owczaruk

2 Trzy filary wspólnoty 1.Ludzie – jako wspólnota 2.Reguły, zasady. 3.Lider. Cele wspólnot: 1.Odbiór woli Bożej – w łączności z Duchem Świętym 2.Prowadzić ludzi ku ich rozwojowi aż do pełni. Zachowanie równowagi i harmonii pomiędzy 3 filarami wspólnoty – jako warunek osiągnięcia celu.

3 Jeśli nastąpi nierównowaga pomiędzy 3 filarami wspólnoty to: FilarBrak równowagi /przewaga Wspólnota – wywyższanie pragnień ludzi nadmierna dbałość o wygodę we wspólnocie. Pojawia się tendencja do rozluźnienia dyscypliny, grupa adoruje relacje, pogawędki – „grupa wzajemnej adoracji” Reguły, zasady – nadmierna dbałość o formę. Przesadna pobożność – faryzeusze. Lider – jeśli koncentruje uwagę na sobie, swoje poczucie wartości opiera na byciu liderem – czyli nadużywa grupy Grupa doświadcza braku satysfakcji z bycia we wspólnocie, przestają brać odpowiedzialność za wspólnotę, wycofują się, w grupie zaczyna dominować napięcie i niezadowolenie.

4 Lider powinien poruszać się na 3 poziomach w następującej hierarchii: 1.Zasady ewangeliczne – zna Pismo Święte. W praktyce żyje według zasad Ewangelii. Wielu zaleca praktykę lectio divina. Dbanie o formację. 2. Relacje i zasady życia we wspólnocie – potrafi słuchać ludzi, rozumie ich, zachęca do działania i motywuje. Wspiera, porusza się po prawdzie w relacjach. Zna zasady komunikowania się i ma umiejętności współpracy w grupie. 3. Sprawy organizacyjne regulujące bieżące życie – planuje, organizuje, rozdziela zadania.

5 Relacje i zasady życia we wspólnocie – o czy warto pamiętać: 1.Równowaga w dialogu : JA – ok.Ja – n. ok.Ja – n. ok Ty – n. okTy – ok.Ty – n. ok. JA – OK. TY – OK. 2. Umiejętność słuchania innych. 3. Różnice zdań, konflikty we wspólnocie jako szansa i warunek rozwoju. 4. Ludzie są twórczy i kreatywni kiedy czują się wolni i bezpieczni.

6 Sprawy organizacyjne regulujące bieżące życie – o czym warto pamiętać: 1.Aby ludzie chcieli ze sobą współpracować muszą:  Doświadczać wzajemnego szacunku  Przejść I i II fazę procesu grupowego  Chcieć przynależeć do danej grupy – poczucie „atrakcyjności” grupy.

7 „Najlepszy lider to taki, o którym ludzie ledwo wiedzą, że jest liderem. Gdy jego dzieło jest ukończone, ludzie powiedzą: dokonaliśmy tego sami.” Lao Tzu „ Zadaniem lidera jest prowadzić ludzi z miejsca gdzie są, do tego w którym jeszcze nie byli” Henry Kissinger

8 KILKA DOBRYCH RAD DLA LIDERÓW: 1.Skup się na ludziach a nie na sobie. 2.Nie staraj się być idealny. 3.Poznaj wartość ludzi dla których chcesz być liderem. 4.Miej wizję i komunikuj ją. 5.Słuchaj ludzi. 6.Umiejętnie motywuj – szacunek, wizja obrazu, cele, etapy, emocje, zadania, wsparcie 7.Kochaj każdego kto się do ciebie zwróci.

9 Dowcip na koniec Pewnego dnia menadżer dużego biura zauważył nowego człowieka. Kazał mu przyjść do pokoju i rzece: - Jak się nazywasz? - John - odparł nowy. Menadżer się wykrzywił: - Słuchaj, nie dociekam gdzie wcześniej robiłeś i w jakiej atmosferze, ale ja nie nazywam nikogo w mojej firmie po imieniu. To rodzi poufałość i może zniszczyć mój autorytet. Zwracam się do pracowników tylko po nazwisku np. Smith, Jones, Baker - i to wszystko. A do mnie mówi się wyłącznie Pan Robertson. OK.. Jak wszystko jasne, to jakie jest twoje nazwisko? Nowy westchnął i mówi: - Darling. Nazywam sie John Darling. - Dobra, John, omówmy następną sprawę...


Pobierz ppt "„Pytanie, kto może zostać liderem? Jest jak pytanie, kto może śpiewać partie tenora? Odpowiedź jest oczywista: ten kto umie śpiewać tenorem”. Henry Ford."

Podobne prezentacje


Reklamy Google