Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W tym numerze: -Wycieczka do teatru - Nie rezygnuj z marzeń -Jak radzić sobie ze stresem? - -”Sport to zdrowie” -Wywiad z... -Sonda -Dawka humoru ELEKTRONICZNA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W tym numerze: -Wycieczka do teatru - Nie rezygnuj z marzeń -Jak radzić sobie ze stresem? - -”Sport to zdrowie” -Wywiad z... -Sonda -Dawka humoru ELEKTRONICZNA."— Zapis prezentacji:

1 W tym numerze: -Wycieczka do teatru - Nie rezygnuj z marzeń -Jak radzić sobie ze stresem? - -”Sport to zdrowie” -Wywiad z... -Sonda -Dawka humoru ELEKTRONICZNA GAZETKA SZKOLNA Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Śląskich w Głuchołazach Numer: 2/2015

2 Z okazji zbliżających się ferii wszystkim Uczniom i Nauczycielom życzymy zasłużonego odpoczynku, dobrej i bezpiecznej zabawy. Spotykamy się już za 2 tygodnie, gotowi do dalszych zmagań. - Redakcja „LUZIKA”

3 21 listopada 2014r. uczniowie naszej szkoły wyjechali do Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, na spektakl pod tytułem „Szalone nożyczki”. W wycieczce wzięło udział 31 uczniów (klasa 1a, 2a, 3a, 3b, 3c, 3d) pod opieką pań: Anny Moskal, Liliany – Dudy – Worek, oraz Anny Knoblich – Kaczmarczyk. Spektakl „Szalone Nożyczki” to niezwykła komedia kryminalna z niespodzianką w tle. Jej akcja rozgrywa się w opolskim salonie fryzjerskim, nad którym mieszka pewna słynna pianistka. Na scenie mamy czworo podejrzanych, dwóch policjantów, narzędzie zbrodni i świadków, którymi jest publiczność. O dalszym przebiegu i losach naszych podejrzanych decyduje widownia. To ona wybiera zabójcę. Spektakl każdego dnia jest inny, dzięki ingerencji widowni. Wielkie gratulacje należą się aktorom, którzy pokazali swój kunszt. Po bardzo udanym dniu wróciliśmy do domu. Już z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania z teatrem. Wycieczka na spektakl pt. „Szalone Nożyczki” P. J.

4

5 Na pewno każdy z was ma jakiś talent, ale większość nie wie co z nim zrobić? Moi drodzy, bardzo ważne jest to, aby go rozwijać. Za wszelką cenę próbujcie realizować własne marzenia i pasje. Często zdarza się tak, że to, co robicie, nie podoba się innym. Jednak nie zawsze te osoby muszą mieć racje. Pamiętajcie, że każdy ma inny gust i z powodu kilku odmiennych zdań nie warto rezygnować z marzeń. Więc inwestujcie w swój rozwój, bo to najlepsza lokata.

6 Stres powoduje, że organizm trwa na podwyższonym poziomie gotowości energetycznej. Jeżeli energia nie została zużytkowana, a więc kiedy stres stanie się przewlekły, może to mieć negatywne skutki (stres negatywny). Organizm, który reaguje na długotrwały stres, może objawić się różnorako: - zaburzeniami układu krążenia i pracy serca -zaburzeniami w układzie trawiennym i moczowo-płciowym - zaburzeniami psychicznymi Najlepszym sposobem na stres są ćwiczenia relaksacyjna takie jak: masaże, ćwiczenia oddechowe, progresywne rozluźnianie mięśni, trening autogenny, joga, medytacja, taichi. Joga – to wszechobejmująca filozofia życiowa przenikająca wszystkie możliwe strefy życia; jak rozumie się jogę w Indiach. Ćwiczenia odprężające: jest to tzw. ćwiczenie słuchacza… zajmij wygodną pozycję, usiądź albo oprzyj się o ścianę. Przeanalizuj teraz własne ciało: czy jesteś odprężony? Powiedz teraz sam do siebie z zamkniętymi oczami: Chcę się odprężyć! Na czas trwania ćwiczenia skup uwagę na jakimś dźwięku z otoczenia. Może to być tykanie zegara albo inny odgłos. Wsłuchaj się w ten dźwięk. To ćwiczenie nie wymaga konkretnej pozycji ciała.

7 Jest to ćwiczenie z zakresu koncentracji. Kiedy skoncentrujesz się na jakimś dźwięku, będą ci przychodziły do głowy różne myśli. Nic nie szkodzi. Ćwiczenie powinno trwać 10-15 minut. Po ćwiczeniu poczujesz się wypoczęty, spokojny i wolny od wszystkich napięć.

8 Twój świat… Sport to nieodłączny element naszego społeczeństwa i stały składnik codziennego życia milionów obywateli Unii Europejskiej. Ludzie ci uprawiają sport nie tylko po to, by zachować zdrowie i sprawność, lecz również dlatego, że lubią towarzystwo i współzawodnictwo z innymi. Takie wartości, jak tolerancja, duch współpracy w zespole czy silna wola przekazywane są w sposób podświadomy i niewymuszony – i dlatego zapewne najskuteczniejszy. Właśnie to sprawia, że sport stanowi bezcenny element edukacji. W dzisiejszym wielobarwnym świecie obok siebie żyją ludzie o różnym pochodzeniu i kolorze skóry. Dlatego konieczne jest kształtowanie postaw internacjonalistycznych i umiejętności naturalnego kontaktowania się z innymi kulturami. Sport łączy wszystkich ludzi, a dzieciom i młodzieży w szczególności stwarza szansę poznawania rówieśników z innych krajów w ramach wymiany międzyszkolnej..

9 Twój umysł… Aktywność fizyczna, a zwłaszcza w postaci ćwiczeń poprawiających wydolność układu krążenia, poprawia nastrój i ma nawet działanie antydepresyjne, ponieważ zwiększa produkcję hormonów stresu, takich jak katecholaminy, noradrenalina, serotonina lub beta-endorfina Ćwiczenia poprawiające wydolność układu krążenia nie tylko obniżają poziom hormonów stresu w organizmie, lecz również wpływają kojąco na ośrodkowy układ nerwowy, co prowadzi do poprawienia równowagi psychicznej. Organizm produkuje więcej pochodnych morfiny, takich jak endorfiny, które mają natychmiastowy i długotrwały efekt antydepresyjny. Prowadzi to nie tylko do lepszego samopoczucia, lecz również obniża poziom stresu. Szczególnie dzieci i młodzież mogą nauczyć się uwalniać negatywne uczucia i napięcia w sposób konstruktywny i skorzystać z pozytywnych skutków uprawiania sportu. Mogą pozbyć się niepewności i nabrać więcej odwagi, by radzić sobie z codziennymi sytuacjami życiowymi, ponieważ małe sukcesy w sporcie zwiększają poczucie własnej wartości. Ale to nie wszystko: Intensywne ćwiczenia wydolnościowe zwiększają ukrwienie mózgu nawet o 25%, co z kolei poprawia koncentrację i pamięć krótkotrwałą. Dlatego właśnie wysportowani uczniowie i studenci zwykle uczą się szybciej.

10 NORDIC WALKING Nordic Walking to naturalny marsz wzbogacony techniką odpychania się od podłoża za pomocą specjalnie skonstruowanych kijków, których umiejętne używanie angażuje górną połowę naszego tułowia. BIEGANIE Każdy biegacz ma swój styl. Czasem jest on tak dziwny, że towarzyszy mu sapanie, wybałuszanie oczu i wygląd, jakby robił to pierwszy raz w życiu. Zwykle biegacz trzyma ciało prosto, patrzy 10 m przed siebie. ROWER Smukłe nogi, ładna cera i utrata zbędnych kilogramów. To wszystko można zyskać, naciskając na pedały dwukołowego rumaka. W czasie jazdy na rowerze podnosi się sprawność całego układu mięśniowego. NARTY Narty wynaleźli mieszkańcy Półwyspu Skandynawskiego jeszcze w 2. tysiącleciu przed naszą erą. Na naskalnych rysunkach myśliwi, goniąc zwierzynę, mają na nogach podłużne deski.

11 WODA- PŁYWANIE Pływanie jest jedną z nielicznych dyscyplin sportowych, która tak harmonijnie rozwija całe ciało. W pokonanie kolejnych metrów na basenie pływak musi zaangażować wszystkie swoje mięśnie. ROLKI Rolki są świetną rozrywką i relaksem dla każdego – niezależnie od wieku. Zamiast siedzieć w domu, skorzystaj z możliwości, jakie dają rolki. Korzyści: zgrabna sylwetka, dobra kondycja i zdrowy wygląd. SPORTY "Z RAKIETĄ„ Tenis w klatce - squash, to sport dla wszystkich. Nie wymaga specjalnych predyspozycji. Uprawiać go mogą dorośli i dzieci. Początkujący bardzo szybko wpadają w nałóg uprawiania squash. GOLF Nawet początkujący gracze wiedzą o mnogości kolorów i wzorów na piłkach. Piłki są produkowane we wszystkich niemal kolorach - od standardowej bieli do czerni. Można także spotkać piłki... KRĘGLE Gra pochodzi z XVI- wiecznych Niemiec. Stąd za sprawą kolonistów europejskich dotarła do Ameryki, gdzie szybko stała się tak popularną grą hazardową, że zakazano jej uprawiania. SPORTY I SZTUKI WALKI Capoeira jest to połączenie sztuki walki, akrobatyki, elementów tańca, rytmu i muzyki. Jest sportem, jest częścią kultury afrobrazylijskiej, jest grą i radością. Źródło: Internet

12 WYWIAD Z PANIĄ ALICJĄ GLOMBICĄ Czy chciałaby Pani uczyć jakiegoś innego przedmiotu lub wykonywać inny zawód? Chciałabym oprócz Informatyki uczyć zajęć artystycznych i WF. Czy uważa Pani pracę nauczyciela za trudną? Za trudną może nie, ale za bardzo odpowiedzialną, ponieważ młodzież jest teraz trudna. Czy lubi Pani pracować z młodzieżą? Tak, bardzo lubię pracować z młodzieżą. Moim marzeniem w ogóle była praca z małymi dziećmi, ale podjęłam pracę w gimnazjum. Jakie są Pani zainteresowania? Lubię oglądać filmy i uwielbiam oglądać piłkę nożną- ligę angielską i hiszpańską. Jaki ma Pani sposób na zrelaksowanie się po ciężkim dniu? Oczywiście aerobik, ćwiczenia, dobry film i muzyka. W dzisiejszym numerze prezentujemy wywiad z panią Alicją Glombicą, która jest nauczycielką Informatyki.

13 Aktor/aktorkaMeg Ryan Film„Złodziejka książek” Piosenkarz/piosenkarkaRihanna Rodzaj muzykiPop Typ książkiKryminalne ZwierzęKot KolorKarmazyn ULUBIONY... Jeśli miałaby Pani możliwość cofnięcia się w czasie, czy zmieniłaby coś Pani w swoim życiu? Na pewno bym coś zmieniła. Kiedyś bardzo chciałam zostać policjantką, i może zmieniłabym zawód. Jakie ma Pani plany na najbliższe ferie? Moje plany na ferie to dobrze wypocząć, zrelaksować się. Nigdzie nie wyjeżdżam, ale na pewno pojadę na basen kryty, do kina. S.K. i J.S.M.

14

15 Rozmawia dwóch kolegów: - Wiesz co? Moja rodzina przeżyła ostatnio katastrofę kolejową. - A co się stało? - Teściowa do nas pociągiem przyjechała. Co mówi Chińczyk, kiedy widzi szybę? - TOSHIBA! Jaki jest szczyt bezczelności? Zaśpiewać dziadkowi sto lat na 99 urodziny. Pyta sąsiad sąsiada: - czemu powiesiłeś portret teściowej na wiśni? - żeby odstraszał szpaki! Dwie blondynki oglądają TV. Jedna mówi do drugiej: - Patrz! Benedykt XVI Na to druga odpowiada: - A Kubica który? D A W K A H U M O R U

16 U m i l a c z c z a s u - R e b u s y 1. 2. Przygotuj kartkę i długopis. Powodzenia

17 3. 4. 5.

18 SKŁAD REDAKCYJNY -Ewa Jakubiec- redaktor naczelna -Paweł Joachimiak- zastępca redaktor naczelnej -Justyna Semkowicz -Sara Kieca -Patrycja Landowska -Opiekun zespołu: Pani Liliana Duda-Worek


Pobierz ppt "W tym numerze: -Wycieczka do teatru - Nie rezygnuj z marzeń -Jak radzić sobie ze stresem? - -”Sport to zdrowie” -Wywiad z... -Sonda -Dawka humoru ELEKTRONICZNA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google